Blog8

Kariyer Hedeflerinize Göre Bütçenizi Ayarlamanın Püf Noktaları

Oyuncu, model vs. olarak gösteri dünyasında çalışmak istiyor, bütçenize de önem veriyorsanız, finansal olarak doğru adımlar atmanız gerekiyor. Kariyerini bu yönde geliştirmek isteyen çoğu kişi maddi külfetleri düşünerek, daha yolun başında “nasıl para bulacağım?” kaygısıyla vazgeçiyor. Bazısı da yanlış ve eksik adımlar attığından normalin iki katı ödemeler yüzünden perişan oluyor.

İşte bu yüzden nasıl adım atılması gerektiği konusunda bazı noktalara değinmekte yarar olduğunu düşündük. Tüm bu olumsuzlukları kenara bırakıp hedeflerinize daha temkinli ilerleyerek ulaşmak istiyorsanız sizlere bazı önerilerimiz olacak;

  • Öncelikle kendinizi bir şirket veya marka olarak görmeli, pazarlama adımlarınızı bütçenize uygun yapmalısınız.
  • Oyuncu, model gibi bu sektörde yer alanların kartviziti olarak nitelendirilen headshotların önemi oldukça büyük. Olmazsa olmaz diye nitelendirilen bu kişisel headshotları çektirmek için ödeyeceğiniz para gözünüzü korkutmamalı. Unutmayın ki imajınız her şeydir.
  • Headshot olarak tabir edilen bu fotoğrafların tarzına, hangi iş için kullanacağınızı düşünerek karar verin. Internette araştırın, gerekirse fotoğrafını beğendiğiniz arkadaşlarınızdan fotoğrafçılarını öğrenin. Bulduğunuz fotoğrafçılardan size örnekler göstermesini rica edin.
  • Çektirdiğiniz fotoğrafların arasından en güzel göründüğünüz fotoğraflardan ziyade sizi her yönüyle temsil edecek fotoğrafları seçin. Böylece her iş için tekrar tekrar çektirmek zorunda kalmazsınız.
  • Önemli bir diğer konu ise öz geçmiş! Öz geçmiş hazırlarken her yaptığınız işi belirtmeyin. Öz geçmişiniz her zaman o anki döneme, yaşınıza ve yapmayı istediğiniz işlere uygun olarak hazırlanmalı ve güncel olmalıdır. Kendinizle ve bu güne kadar yaptıklarınızla alakalı pek çok bilgiyi paylaştığınız dağınık, profesyonel görünmeyen bir öz geçmiş, karşı tarafa profesyonel olmadığınız imajını verir. Bu sebeple başvuracağınız işlerde karar verecek kişilerin okuduklarında ne düşüneceklerini hayal edin.
  • Headshotınız ve öz geçmişiniz tamam! O halde kendinize ait bir web sitesi açma zamanınız gelmiş olabilir.  Web sitesi tüm fotoğraf, showreel gibi kayıtlarınızın tek bir çatı altında bulunması açısından önemlidir. Hakkınızda bilgi sahibi olmak isteyenlere bilgiye topyekun sahip olacağı bir adres sunmanız bilinirliğinizi arttırır.
  • Internetle aranız iyi değil veya web sitesi oluşturacak kadar birikiminiz henüz yoksa da üzülmeyin! Bu süreci çok iyi anladığımızdan Casting Türkiye’de kapsamlı bir profil oluşturmanız için gereken alt yapıyı oluşturduk. Güvenle oluşturacağınız Casting Türkiye profiliniz de kariyerinize yardımcı olacaktır. Profilinize fotoğraf, ses dosyası, video, kayıt, showreel gibi bilgilerinizi yükleyerek bilgilerinizi yine tek bir çatı altında toplama ve proje sahiplerine sunma fırsatı elde edebilirsiniz. Profil oluşturmak için girmeniz gereken adres: www.castingturkiye.com.tr/uyeol
  • Sıra geldi kitlelere sizi görmeleri için açmış olduğunuz sosyal medya hesaplarınıza! Bütün sosyal medya hesaplarınızın sizi ve mesleğinizi yansıttığından emin olun. Hesaplarınızda diğer profil linklerinizi belirtin. Bu şekilde tek bir ücret dahi ödemeden kendi reklamınızı kendiniz yapmış olursunuz.
  • Etkinlik ve seminerlere ilgi göstermelisiniz. Ücretli diye gidemediğiniz atölye ve workshopları takip etmeye devam edin. Gitmeyi arzu ettiğiniz eğitimlerin belirli zamanlarda seminer ya da söyleşi olarak düşük bir ücretle yapıldığının hatta bazen ücretsiz olduğunun farkında olun.
  • İlişkilerinizi sıkı tutun. Arkadaş ve iş çevrenizi içinde bulunmak istediğiniz sektörden oluşturmaya çalışın. Bunu çıkar ilişkisi olarak görmeyin. Bir arada etkinlikler düzenleyin, birbirinizin başarılarını destekleyin, size uygun olmayan projeler için uygun olan arkadaşlarınızı önerin. Güçlü bağlara sahip olmak beklemediğiniz zamanlarda karşınıza güzel fırsatlar çıkmasını sağlayabilir!

Hayallerinize ulaşmanıza engel olarak gördüğünüz bütün korku ve kafa karışıklıklarını bir kenara bırakın. Kendiniz için adım atın!

Kaynak: www.backstage.com

 

 

 

 

 

 

 

İlgili Gönderiler

Yorum yaz