Blog11

Casting Türkiye !F Film Seçkisi ve Festival Üzerine

Festival seyircisi olmak zor zanaattır! Emek, bilgi, ilgi ve zaman ister. Birbirinden başarılı yaklaşık 100 film arasından seçim yapmaya çalışırken “hangi filmi seçsem?” “ne zaman gitsem?”  gibi sorular arasında boğulur gibi hissediyor, zaman bulamamanın mutsuzluğunu yaşıyorsunuz. Olsun, eğer oyunculukla ilgileniyorsanız ya da film sektöründe yönetmen, yapımcı, senarist olma yolundaysanız; film festivalleri sizin için de eşi benzeri olmayan bir eğitim, bilgi ve eğlence ortamı olacaktır.

Daha önce hiç festival filmlerine gitmediyseniz başlangıç olarak, sevdiğiniz oyuncuların ya da tanıdığınız yönetmenlerin filmlerine gitmeyi deneyebilirsiniz. Örneğin çoğu festivalde, “Hollywood Sineması” olarak adlandırabileceğimiz filmlerden tanıyacağınız bir Tilda Swinton ya da Jake Gyllenhaal’ın yer aldığı bir film muhakkak vardır. Bu filmlere gitmeniz güzel bir başlangıç olabilir. İsterseniz farklı keşifler yapmak için kendinize fırsat tanıyabilirsiniz. İran, Hindistan ya da Uzak doğu ülkelerine ait filmlerden birine giderek, farklı kültür, oyunculuk ve çekim tekniklerine tanık olabilirsiniz.

Gelelim bu yazıda aslında sizlerle paylaşmak istediğimiz konuya…

15. IF Uluslararası Bağımsız Film Festivali kataloğumuzu aldığımızda sizlerle Casting Türkiye film seçkimizi paylaşacağımızı söylemiştik. Kataloğu alır almaz hemen incelemeye koyulduk, 97 uzun metraj film/belgesel arasından 10 günlük film maratonu seçkimizi hazırladık. Festival filmlerine gitmek, başta öğrenciler olmak üzere kiminin bütçesini zorlayabileceğini düşündüğmüzden, özellikle hafta içine denk gelen filmlerden seçkimizi oluşturmaya özen gösterdik. Filmler için bilet fiyatları hafta içi gündüz seanslarında, akşam ve hafta sonu seanslarına göre daha uygun fiyatlara satılıyor bizden hatırlatması. :)

Casting Türkiye olarak seçkimizi 21 film ile tamamladık. Bizim listemizde 13 film hafta için gündüz, 8 film ise akşam ve hafta sonu seanslarında yer alıyor. Gala filmleri genellikle hafta içi akşam ya da hafta sonu seanslarına denk gelir. Bu nedenle bütçenizi çok aşmamanız adına, 23 gala filminden farklı tarzlarda 7 film seçtik. Siz de bu filmlerden tarzınıza uygun olanlarına gidebilirsiniz.

Festival Seçkimizin ilk filmi Speed Sisters / Hızın Kızları. Filistin, Batı Şeria’da geçen film; Ortadoğu’nun ilk kadın araba yarışçısı takımını ele alıyor. (18 Şubat Perşembe – 13:00 Beyoğlu Fitaş)

Sparrow / Serçe. Gündüz kuşağına denk gelen tek gala filmimiz. İzlanda’da geçen film, sıcacık bir büyüme hikayesini konu alıyor. (19 Şubat Cuma / 11:00 Beyoğlu Fitaş)

Der Nachtmahr. Festivalin, karanlık-rahatsız edici geceyarısı kuşağında yer alsa da biz gündüz gözü görmeyi tercih ettik. Berlin’de geçen film, 16 yaşındaki bir genç kızın karabasanıyla yaşadığı sarsıcı ilişkisini anlatıyor. (19 Şubat Cuma – 13:00 Nişantaşı City’s)

Listen to Me Marlon / Dinle Beni Marlon. Tek kelime ile “Marlon Brando” bu belgeseli seçme nedenimiz. (22 Şubat Pazartesi – 13:00 Nişantaşı City’s)

Yuki Yukite Shingun / İmparatorun Çıplak Ordusu Hala İlerliyor. Ustalara saygı seçkimizi Japon yönetmen Kazuo Hara’nın 1987 yapımı filmine ayırdık. (22 Şubat Pazartesi – 16:00 Nişantaşı City’s)

Grandma / Anneanne. Ders niteliğinde bir oyunculuk seyretmek için Anneanne’ye seçkimizde yer verdik. Lily Tomlin hepimizin anneannesi. (23 Şubat Salı – 13:00 Nişantaşı City’s)

Bara No Soretsu / Güllerin Cenaze Töreni. Seçkimizin bu kült filmi Japon Yönetmen Toshio Matsumoto’ya ait. Film 1969 yapımı ve siyah-beyaz. (23 Şub at Salı – 16:00 Beyoğlu Fitaş)

Mustang. Birbirinden yetenekli beş genç kızımızın oynadığı, Fransa’nın yabancı dalda en iyi film Oscar adayı olan bu muhteşem filmi, henüz seyretmediyseniz kaçırmayın. (24 Şubat Çarşamba – 11:00 Nişantaşı City’s)

Cobain: Montage of Heck / Cobain: Kahrolası Montaj. “Müzik ruhun gıdası” Çok erken kaybettiğimiz Kurt Cobain’e ait bu belgesel ile ruhumuzun tazelenmesine izin veriyoruz. ( 24 Şubat Çarşamba – 16:00 Beyoğlu Fitaş)

Lu Bian Ye Can / Kaili Blues. Keşif Uluslararası Yarışma bölümünde yönetmenlerin ilk uzun metraj yapımları yer alır. Bu bölümdeki 3 seçkimizden ilki, Çinli yönetmen Bi Gan’a ait. (24 Şubat Çarşamba – 16:00 Beyoğlu Fitaş /26 Şubat Cuma – 13:00 Beyoğlu Fitaş)

Aaaaaaah!  Keşif Uluslararası Yarışma bölümünde yer alan ikinci seçkimiz “İnsanlar da maymunlar gibi davransaydı nasıl olurdu?” sorusundan yola çıkan gerçeküstücü, deneysel bir ilk film. ( 25 Şubat Perşembe – 13:00 Nişantaşı City’s)

Maend Og Hons / İnsanlar ve Tavuklar. Kült yönetmen Anders Thomas Jensen’in şanına yaraşır son filmi. Oyuncuların arasında Mads Mikkelsen’in olması da filmin bonusu niteliğinde. ( 26 Şubat Cuma – 11:00 Beyoğlu Fitaş)

Ma Dar Behest / Cennet. Keşif Uluslararası Yarışma bölümünde yer alan son seçkimiz İran sinemasından. Yönetmen Sina Ataeian Dena filmi Tahran sokaklarında izinsiz bir şekilde gizli gizli çekmiş.  (26 Şubat Cuma – 13:00 Nişantaşı City’s)

Gala Seçkimize ait ilk filmimiz A Bigger Splash / Sen Benimsin. Yönetmen güzel bir burjuvazi eleştirisini işliyor filminde. Oyuncu kadrosunda Tilda Swinton ve Ralph Fiennes’ın olması, filmin izlenmesi için yeterli bir sebep. (21 Şubat Pazar – 21:30 Nişantaşı City Salon 7 ve Salon 3 / 23 Şubat Salı – 21:30 Beyoğlu Fitaş / 25 Şubat Perşembe – 21:30 Kanyon / 27 Şubat Cumartesi – 16:00 Budak CKM)

I Smile Back / Bakıp Gülümserim. İdeal bir anne, iyi bir eş olarak görünüp içten içe depresyonla boğuşmak. Aslen ünlü bir komedyen olan Sarah Silverman bu ikilemi, muhteşem bir oyunculukla gerçek kılıyor. ( 20 Şubat Cumartesi – 21:30 Beyoğlu Fitaş / 22 Şubat Pazartesi – 19:00 Nişantaşı City’s – 26 Şubat Cuma – 19:00 Kanyon / 27 Şubat Cumartesi – 11:00 Budak CKM)

Innocence Of Memories / Masumiyet Müzesi. Bu belgesel filmin neredeyse tamamı gece çekilmiş. Yönetmen Grant Gee İstanbul’un, Orhan Pamuk’un ve Masumiyet Müzesi’nin kendinden ilham almış. ( 18 Şubat Perşembe – 21:30 Budak CKM / 20 Şubat Cumartesi – Kanyon 21:30 / 27 Şubat Cumartesi – 13:00 Kanyon)

Kill Your Friends / Arkadaşlarını Öldür. İngiliz sinemasını ve kara komediyi birbirinden ayrı tutamayız. Türünü sevenler için hakkını veren bir film. ( 18 Şubat Perşembe – 21:30 Nişantaşı City’s / 19 Şubat Cuma – 21:30 Budak CKM / 24 Şubat Çarşamba – 19:00 Kanyon / 25 Şubat Perşembe – 21:30 Beyoğlu Fitaş / 28 Şubat Pazar – 21:30 Budak CKM)

Nie Yinniang / Suikastçı. Bol ödüllü yönetmen Hou Hsiao-Hsien’in son filmi bizi Tang Hanedanlığına, İmparatorluk dönemine götürüyor. Kadın bir suikastçının içsel değişiminin anlatıldığı bu film ile yönetmen 2015 Cannes En iyi Yönetmen ödülünün de sahibi oldu.  (20 Şubat Cumartesi – 21:30 Nişantaşı City’s Salon 7 ve Salon 3 / 22 Şubat Pazartesi – Budak CKM / 26 Şubat Cuma – 21:30 Beyoğlu Fitaş / 28 Şubat Pazar – 16:00 Kanyon)

The Wolfpack.  Manhattan’da doğdukları andan itibaren eve hapis bir şekilde hayatlarını sürdüren altı kardeşin yaşamı, bu belgesel filmin konusu. ( 20 Şubat Cumartesi – 13:00 Beyoğlu Fitaş / 22 Şubat Pazartesi – 19:00 Kanyon / 24 Şubat Çarşamba – 19:00 Nişantaşı City’s Salon 7 ve Salon 3 / 28 Şubat Pazar – 19:00 Budak CKM)

David Bowie

Özel Seçkimiz ise 10 Ocak’da aramızdan ayrılan David Bowie anısına. The Hunger / Açlık. Yönetmenliğini Tony Scott’ın yaptığı, David Bowie’nin yanı sıra Susan Sarandon ve Catherine Deneuve’ın da yer aldığı 1983 yapımı bu film, tam bir görsel şölen.  (26 Şubat Cuma – 23:59 Beyoğlu Fitaş)

Casting Türkiye film seçkimizin sonuna geldik. Bir sonraki Festivalde görüşmek üzere.

NOT: Festival Biletleri Hafta içi gündüz seansları: 9TL, Akşam ve haftasonu seansları tam: 18TL öğrenci: 15TL /  5-6-7 Şubat indirimli ön satış dönemi (Maximum kart %20). Festival süresince 4-20 bileti yine Maximum kartınızla %50 indirimli alabilirsiniz.

İlgili Gönderiler

Yorum yaz