Blog12

Eller… Eller Eller

Ellerinize bakın! Hiç ellerinizin fark edilir bir güzelliğinin olduğunu düşündünüz mü? Eşiniz dostunuz haricinde yeni bir ortama girdiğinizde ilk kez tanıştığınız kişiler ellerinize iltifat etti mi? Ne kadar güzel,
biçimli ya da narin ellerinizin olduğunu söylediler mi? Evet ise cevabınız, bu iş tam da size göre.
El modelliği; ayak, yüz, bacak, dudak, sırt vb. part modelliğin bölümlerinden biridir. Çalışma alanını; TV reklam kampanyaları, bakım, mücevherat, tekstil, kozmetik temizlik vb. ürün tanıtım kampanyaları gibi çok geniş bir yelpazede toplayabiliriz. El modelliğini tercih edilen bir el modeli olup tam zamanlı bir iş olarak yapabileceğiniz gibi, ek iş olarak yarı zamanlı da yapabilirsiniz.
Peki sadece güzel, biçimli ya da narin ellere sahip olmanız, el modelliği yapabilmeniz için yeterli mi?
İsterseniz gelin el modeli olmak için nasıl özellikler gerekiyormuş birlikte bakalım:
 • Öncelikle elleriniz güzel, biçimli ve narin bir görünüme sahip olmalı. (Bu noktada uzun ve ince parmaklı elleriniz varsa kozmetik ürün ve mücevher tanıtımında daha çok tercih edildiğini unutmayın.)
 • Parmak eklemleri küçük olmalı.
 • Kütikülleri (tırnak çevresindeki ölü deri) göze batmamalı.
 • Yumuşak ve sağlıklı görünümde bir cildi olmalı.
 • Biçimli uzun ve beyaz lekesi olmayan tırnak yapısı olmalı.
 • Erkek el modeli – kadın el modeli fark etmez, modellerden el ve parmak üzerlerinde belirgin tüy ve kıl olmamasına özen göstermesi beklenir.
 • Sabit ve titremeyen dengeli ellere sahip olmalısınız. Bunu kendiniz de test edebilirsiniz. Bir ürünü uzun süre sabit, titremeden ve destek almadan avuç içinizde tutabiliyor musunuz? Çoğu TV reklamlarında veya reklam kampanyalarında çekimler saatler sürer. Bu süre içerisinde her zaman hazır ve 2-3 saniyelik çekimleri arka arka tekrarlamaya, ürünü aynı şekil ve pozisyonda tutmaya hazır olmalısınız.

Bu özelliklerden çoğuna sahipseniz doğru yoldasınız demektir! Bir sonraki adıma geçerek, “Bu alanda profesyonel hayata atılmak için ne yapmalıyım?” diyorsanız işte sizlere önerilerimiz.

 • Öncelikle kendinize güzel profesyonel bir portföy oluşturarak başlayabilirsiniz. Çekim için bütçe ayırın ve uygun fotoğrafçıyı seçtiğinizden emin olun. “Bütçe mi yoooo” demeyin. Çoğu ajans ücretsiz ya da daha cüzi bir meblağa bir iki fotoğraf çekse de sizin kendinize ait, tamamen sizi yansıtan bir portföyünüzün olması çok daha işinize yarayacaktır. Eğer yeni başlamış, fotoğraf portfolyosu oluşturmak isteyen fotoğrafçı bulabilirseniz daha uygun bir bütçeye gelir, hatta belki ücretsiz bile anlaşabilirsiniz. Fotoğrafçınız, kendi portfoyuna özeneceği için sizin de fotoğraflarınız oldukça özenli olacaktır.
 • Çekim öncesi manikür yaptırın. Genel el pozlarını öğrenin, çekim öncesi reklam ve kampanya fotoğraflarını çalışın, el hareketleri nasıl, sizin elinizin formuna uyan ideal pozları seçmeye çalışın.
 • Elleriniz hangi gruba daha uygun: güzellik-bakım, anne, ürün tanıtımı ya da ileri yaş. Doğru karar vermeniz, portföyünüzü doğru oluşturmanızda ve size uygun işlere müracaat etmenizde faydalı olacak, zaman kaybını azaltacaktır En azından bir tane yüzünüzün de göründüğü fotoğrafınız olsun. İleride görüşmeye gittiğinizde hatırlanmanıza yardımcı olacaktır. Ayrıca ellerinizin arkası ve avuç içlerinize ait fotoğraflarınızın da bulunmasında fayda var.

Evet, size uygun portfolyonuzu hazırladınız, sıra sizi temsil edecek bir yer bulmakta. Casting Türkiye olarak kendi profilinizi oluşturup el modelliği için uygun iş bulabileceğiniz gibi, uygun ajanslarla anlaşma yapabilir ya da serbest iş bazlı da çalışabilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken husus; ajansınızın işinin ehli ve güvenilir olması. Hiçbir iş öncesi kayıt adı altında ücret ödemeyin, işin ehli bir ajans siz para kazandıkça komisyonunu alır.

Evet gerekli özelliklere sahipsiniz, portfoyunuz hazır ve iş görüşmelerine gitmeye hatta iş almaya başladınız. Peki kariyerinizi başarıyla nasıl devam ettirebilirsiniz?

 • Öncelikle ve öncelikle el bakımınıza daima devam etmeli, olduğundan daha fazla özen göstermelisiniz.
 • Ellerinize zarar verecek davranışlardan kaçınmalısınız. Kesici aletlerle uğraşmak, bıçakla meyve sebze kesmek, çıplak el bulaşık ve çamaşır yıkamak, dikenli gül tutmak gibi.
 • Yanık, çizik ve leke oluşumuna karşın ellerinize dikkat etmelisiniz.
 • Ellerinizin sağlıklı görünümü için düzgün beslenmeli, bol su içmelisiniz.
 • Tırnaklarınızda beyaz nokta beliriyorsa vitamin takviyesi işe yarayabilir.
 • Mutlaka ellerinizi nemlendirin, el kremi kullanın, lekelenmemesi için güneş kreminizi eksik etmeyin.Bazı modeller gece yatarken ellerinin yumuşaklığını korumak adına eldiven kullanırlar.
 • Tırnaklarınızı makasla kesmek yerine törpüleyin, daima bakımlı ve temiz olsun.

Tüyo: İş esnasında, elinizde tuttuğunuz tüm objelere elmasmış gibi davranın. Ahşap bir tahta ya da kitap tutuyor olsanız bile, ona en değerli objenizmiş gibi davranın. Bu özenli davranışınız, objenin çekimlerde ve fotoğraflarda daha talepkâr ve güzel görünmesine neden olacaktır. Eğer bir objeyi çok sıkı ve sertçe tutarsanız elleriniz narin ve zarif görünmeyecektir. Hep cüzdan, bakım kremi ya da mücevher tutmayacaksınız. Saatlerce kitap, tencere tutabilir; kameraya çok farklı açılardan çok değişik pozlar vermek durumunda kalabilirsiniz. Daha önce de belirttiğimiz gibi yine saatlerce ellerinizi sabit, titremeden tutmak zorunda olabilirsiniz. Yorucu olabilir, hazırlıklı olun. Sabır ve azminiz sonunda odaklanmanızla inanılmaz fotoğrafların sahibi olacaksınız. Buna değecektir.

İlgili Gönderiler

Yorum yaz