Blog13

Oyuncu Olma Süreci

Oyuncu olma hayaliniz var, yetenekli olduğunuza ve başarabileceğinize inanıyorsunuz. Nereden, nasıl başlayacağınızı bilemediğiniz için cesaretiniz kırılmasın. Belki hayatınızın rolünü hemen alamazsınız ama bu yolda ilk adımı atabilirsiniz. Adım atmaya başladığınızda oyunculuk sadece eğlence ya da hayalini kurduğunuz bir iş olmaktan çıkar, gerçek işiniz hatta yaşam biçiminiz olur.
Hüner, meleke, maharet siz nasıl adlandırmak isterseniz, biz “yetenek” demeyi tercih ediyoruz bir oyuncunun ilk ve öncelikli olmazsa olmazıdır. Sadece yetenekli olmanız da yetmez. Kendinizi hep geliştirmelisiniz. Oyunculukta asla; “tamam, ben oldum” “çok şey biliyorum, bunlar yeterli” diyemezsiniz. Her zaman öğreneceğiniz bir şeyler vardır. Yatkınlığınızı ve öğreniminizi yeteneğiniz ile harmanlayıp kendinizi sürekli geliştirmeye açık olursanız başarılı bir oyuncu olabilirsiniz.
Gelin bu amaca ulaşmak için de neler yapabilirsiniz birlikte keşfedelim.
1. Oyuncu Olarak Kendinizi Tanıyın
Oyunculuğu sadece sevdiğiniz için bir hobi olarak mı yapıyorsunuz? Yoksa kariyerinizi oyunculuk üzerine mi inşa etmek istiyorsunuz? Belki de oyunculuk sizin için ne hobi ne kariyer; sizin yaşam şekliniz, hayatınızın anlamı. Öncelikle kendinize sorun, oyuncu olmak size “ne hissettiriyor”? Oyuncu olmayı “neden istiyorsunuz”? Hangisi sizin büyülü rüyanız: Tiyatro? TV? Sinema? Hangisini yaparken daha rahat ve mutlu olursunuz? “Hepsi mi?”Ana rol mü yoksa karakter oyuncusu musunuz? Yoksa sadece hobi olarak ya da ek gelir için yardımcı /figürasyon oyunculuğu mu yapıyorsunuz? Oyuncu olarak kendinizi tanımanız, zaman kaybetmeden doğru seçimler yapabilmenizi sağlar.
2. Eğitim
Dizi film ya da tiyatro ile ilgilenmeniz fark etmez, oyunculuk bir süreçtir. Eğitim de bu sürecin ilk etabıdır. Konservatuarda, oyunculuk atölyelerinde veya yerel tiyatrolarda eğitim alabilirsiniz. Buralarda kendinizi tanıma fırsatını yakalarsınız. Görülmek, beğenilmek, yeni teknikler öğrenmek, sahneye çıkmak, seyirci ile yüz yüze gelmek motivasyonunuzu arttırır. Somut geri bildirim alma şansınız olur. Kendinizi değerlendirebilme fırsatınız olur. Uzun soluklu eğitim almak için zaman ve imkanınız yoksa; yaz okulu, oyunculuk kampları ve workshoplara katılabilirsiniz. 10-15 gün süren bu yoğun eğitim sürecinde kendinizi tanıma fırsatınız olur. Günün 10-12 saati tamamen oyunculuk ve enstrümanınız olan kendinizle başbaşa kalır, içinizdeki cevheri keşfetme olanağı yakalarsınız. Uzun ya da kısa dönemli eğitimlere katılma olanağınız yoksa da boş durmayın. Yeni oyunlar okuyun, farklı teknikler araştırın, gösterilere gidin, tiyatro topluluklarında oyuncu olmak için fırsat kollayın. Enstrümanınızı hep besleyin ve işleyin.
3. Fırsatları Değerlendirin
TV, sinema ve tiyatroda değişik tip ve özellikte karakterlere ihtiyaç vardır. İyi bir oyuncu da, birbirinden farklı pek çok karakteri canlandırabilmelidir. Başlangıçta size bu fırsat tanınmayıp, hep aynı tarz rollerin deneme çekimlerine çağırılabilirsiniz. Bunu fırsata çevirin. Siz işinizi iyi yaptıkça, rolleri almaya başlayacaksınız. Zaman geçtikçe istediğiniz karakteri seçme fırsatını yakalayacaksınız. Yardımcı oyunculuk/figüranlık yapmak istemiyorsunuz ama başlangıçta size hep bu işler geliyor. Hiç set görmediyseniz bunu fırsata çevirin. Özellikle büyük kitlelere hitap edecek, festivallerde yer alacak filmlerin diyalogsuz da olsa yardımcı rol tekliflerini kabul edin. Set ortamını görme, yeni kişilerle tanışma fırsatınız olur. Stajer olarak bile olsa, en azından bir film setinin kamera arkasında çalışın. “Ben oyuncuyum, ne işime yarayacak” demeyin. Özellikle sanat ya da reji asistanlığı olursa, bu fırsatı kaçırmayın. Kamera arkasına geçerek film çekimi boyunca, birebir yönetmeni, oyuncuları gözlemleme şansınız olur. Makyaj, kostüm, ses, ışık, aksesuar, akış nasıl işler öğrenirsiniz. Başka bir projede siz kamera önüne geçtiğinizde bunun rahatlığını yaşarsınız. Öğrenci bitirme projelerinde; festivallerde gösterilecek kısa filmlerde; düşük bütçeli destekli uzun metraj filmlerde gönüllü dahi olsa yer almaya özen gösterin. İlişkilerinizi sağlam kurun. Kariyerinin başında birlikte çalışmış olduğunuz yönetmenlerin ileride karşınıza ne fırsatlar çıkaracağını bilemezsiniz. Farklı bir hobiniz, ilgi alanınız, özelliğiniz varsa geliştirin. Örneğin, belli bir şiveyi iyi konuşabiliyorsanız, diğerlerine de çalışın. Enstrüman mı çalıyorsunuz ya da güzel şarkı mı söylüyorsunuz; uzmanlaşın. Hobi olarak; ata biniyor, poligonda atış mı yapıyorsunuz ya da spor olarak uzak doğu sporlarına mı ilginiz var; uzmanlaşın. Okçuluk, doğaçlama, yakın dövüş, jimnastik, pandomim vb. ilgileniyorsunuz; uzmanlaşın.
4.Deneme Çekimi /Audition Süreci
Görüşmeye asla geç gitmeyin. Güler yüzlü olun. Nezaket ve hitap kurallarına uyun. Kendinizi iyi takdim edin. Denemenizi çeken asistanlara olan davranışlarınıza özen gösterin. Çekimlere headshot ve cvnize uygun olarak gidin. Yönetmen, yapımcı veya cast direktörü sizi ilk fotoğrafınızdan görür. Çoğu zaman karaktere uygun ilk elemeler fotoğrafınızdan yapılır. Sizin hakkınızda ki genel bilgileri cvnizden edinirler. Özetlemek gerekirse saçlarınız kısa ise, görüşme öncesi uzun saçlı headshot göndermeyin:) Bu en sık yapılan hatalardan biridir. CVnizde şan eğitimim var dediyseniz, sizden talep edildiği zaman şarkı söyleyebiliyor olun. Deneme çekimlerine genellikle önceden verilmiş bir metni ya da diyaloğu çalışarak gidersiniz. Siz yine de cv’de yazdığınız her şeye hazırlıklı olarak gidin. Yönetmenin o an da sizden ne isteyeceğini bilemezsiniz. Metni tam çalışamadıysanız, deneme çekimine katılmayın. Çekim esnasında “gerisi ezberimde yok” demek hoş olmayacaktır. Sözleri sadece ezberlemeyin, nasıl söylemeniz gerektiğine de çalışın. Metnin sözlerini ağzınıza belli bir ölçüde uydurabilirsiniz, asla sil baştan bir metni yazmayın. Audition öncesi veya esnasında algılarınız açık olsun. Dinleyin! Yönetmen veya cast direktörü size farklı bir yönlendirme verebilir. Her seçmeyi değerlendirmeye çalışın. Gerginliğinizin ve heyecanınızın azalmasını sağlar. “Hayır” cevabının sizi yıldırmasına, egonuzun sizi ele geçirmesine izin vermeyin. Sabırlı ve aynı zamanda ısrarcı olun. Ne kadar iyi bir oyuncu olursanız olun, evde oturdukça iş alamazsınız. Çoğu oyuncu bu basit gerçekleri göz önünde bulundurmayıp önüne çıkan fırsatları değerlendirmemektedir.
Siz değerlendirin.
Kaynak: www.filmtvcareers.about.com-dailyactor.com

İlgili Gönderiler

Yorum yaz