Blog15

Web Siteniz İçin Küçük Adımlar

Hangi işi yapıyorsanız yapın, kendinize ait bir web sitenizin olması profesyonel imajınız adına oldukça önemlidir. Web sitesi sayesinde kendi mesleğinizle ilgili yaptığınız tüm işlerin ve size ait güncel bilgilerin tek bir çatı altında, anında ulaşılabilir olmasını sağlayabilirsiniz. Böylece herkes sizin son yaptığınız işlerinizi görür ve sizinle iletişime geçme fırsatı yakalar. Kendinize ait bir web sitesi oluşturmaya karar verdiyseniz size bir kaç önerimiz olacak:
 • Web sitenizi kurmuş olmak için kurmayın. Siz bir girişimci, kendi şirketinizin patronusunuz. Üstüne yatırım yaptığınız ürününüzü en iyi şekilde pazarlamalısınız. Evet, bu sektörde pazarladığınız ürün “kendinizsiniz.”
 • Başlangıç olarak web siteniz için belli bir sermaye ayırın. Bu işi yapabilecek web tasarımcılarını araştırın.
 • İki işi birden yapabilen, yani hem dizayn eden hem de kodlayabilen biri olduğundan emin olun. Anlaşmadan önce, yapmış olduğu işleri araştırın.
 • Sitenizin içeriğinde nelerin  olması gerektiği, hangi bilgilerin kullanılacağı vb. konularda web siteniz hakkında net bilgiler verin. Zamanı iyi değerlendirmek ve ek masrafların önüne geçmek için sitenizle ilgili her şeyin önceden belirli olması önemlidir.

Web sitenizi oluşturmaya başladınız peki sitenizde nelere dikkat etmelisiniz gelin birlikte inceleyelim.

 • Öncelikle sitenizin istediğiniz an kolaylıkla yenilenebiliyor olmasına dikkat edin. Her yeni projenizi, fotoğraf veya hakkınızda çıkan bir haberi, istediğiniz an kolaylıkla girebiliyor olmanız, sitenizin hep güncel kalmasını sağlayacaktır.
 • Web sitenizin olmazsa olmazı “Hakkımda” sayfanız. Bu, ziyaretçileriniz ve proje sahiplerinin sitenize girdikleri an karşılaşacakları ilk sayfadır. İlk izlenim her zaman çok önemlidir. İsminizin göze çarpan bir yerde olmasına dikkat edin.
 • Kullandığınız headshot; güncel olmalı, en gerçek halinizi yansıtmalı  ve projelerinize uygun fotoğraflarınızdan oluşmalı. Projeler için farklı yönlerinizi yansıtan fotoğraflarınızı da ekleyebilirsiniz.
 • Hakkımda yazınıza hoş bir karşılamayla başlayın. Biyografinizden kısa ve tamamen profesyonel sizi anlatan bir yazı olsun. Kendinizden 3. şahıs olarak bahsetmeyin. Yazınızda abartılı, övüngen bir dil kullanmaktan kaçının.
 • İş hayatınızda kullandığınız cvnizin genellikle bir sayfayı aşmaması beklenir. Daha çok güncel işleriniz yer alır. Web sitenizde bunun sınırlarını zorlayabilirsiniz. Farklı alanlarda yaptığınız tüm işleri belirtme olanağınız olur. Sitenizde paylaştığınız cvnizin kolay indirilebilir bir PDF dosyası olması da iş hayatınız için önemli olabilir.
 • Biyografiniz ne çok uzun ne de çok kısa olsun. “Hakkımda” yazınızda olduğu gibi, kendinizden 3.tekil şahıs olarak bahsetmeyin. Kullandığınız dil abartılı, övüngen olmasın. Elbette başarılarınız, aldığınız ödüller varsa bunları belirtin. Mütevazi ve eğlenceli bir anlatımla belirtmeniz daha akılda kalıcı olacaktır.
 • Web sitenize dahil olduğunuz filmlerden ve çekimlerden görüntüler koyabilirsiniz. Bu görüntüler genellikle 2-3 dakika sürer. Size önerimiz, bunların yanı sıra bir dakikadan az süren ‘showreel teaser’ yapmanız. Bu teaser’ı ana “Hakkımda” sayfanıza yerleştirebilirsiniz. Teaser ya da showreel fark etmez, koyduğunuz görüntülerin kolay erişilebilir bir alt yapıya sahip olmasına dikkat edin.
 • Fotoğraf galerisi yapmak; doğal haliniz, yaşam stiliniz ve set ortamınızda ki siz hakkında da izlenim oluşturmaya yardımcı olur. Galerinizde çok özel kişisel veya magazinsel fotoğraflarınıza yer vermeyin. Film sahnesi bile olsa çıplak fotoğraflar koymayın.
 • Blog sayfası oluşturun. Böylelikle, hakkınızda yapılan tanıtım, çekim, röportaj vb. yanı sıra ilgi alanlarınızı ve önem verdiğiniz olaylar hakkında ki düşüncelerinizi de paylaşabilirsiniz.
 • Menajer ya da ajansınız var ise iletişim bilgisi olarak onları verin. Serbest çalışıyorsanız da sadece işiniz için kullandığınız iletişim bilginizi verin. Ev adresi gibi özel bilgilerinizi paylaşmayın.
 • Son olarak bulunduğunuz tüm sosyal medya hesaplarınızın linkini ekleyin. Sosyal medya hesaplarınıza da web sitenizin linkini ekleyin. Unutmayın, siz nasıl merak etiğiniz insanlar hakkında internetten araştırma yapıyorsanız; sizinle tanışmak ve çalışmak isteyenler de öncelikle sizi internette araştıracaktır. Profesyonel görünmek sizin elinizde.

İlgili Gönderiler

Yorum yaz