Blog18

Görünmez Kahramanlar

Eğlenceli, bol aksiyonlu ve dövüş sahneli filmleri seviyorsanız bir kez olsun ünlü oyuncu Jackie Chan’ın filmine denk gelmişsinizdir. Jackie Chan, filmlerinde yer alan aksiyonlu ve zor sahnelerin çekimlerinde de yer alır. Bunu filmlerin sonunda yer alan kamera arkası görüntülerinde de kolaylıkla görebilirsiniz. Onun hareket halindeki bir arabanın camından içeri girdiği, yüksekten tahta kalasların üzerine düştüğü veya dövüşürken kafasında sandalye kırıldığı “gerçek” sahnelere şahit olursunuz. Jackie Chan’ın yer aldığı filmlerin bu aksiyonlu sahnelerinde ufak kazalar atlatsa da, bu kadar rahat oynayabilmesinin nedeni oyunculuk kariyerine dublör olarak başlamasıdır. Peki nedir bu dublörlük? Gelin sessiz sinema dönemine geri dönelim ve dublörlüğü doğuşundan günümüze beraber inceleyelim.

Sinemanın ilk doğuşundan 1900’lü yılların başına kadar sessiz sinema dramatik temalar üzerine kurgulandı. 1903 yılına gelindiğinde heyecan ve ilgiyi arttırmak için filmlere aksiyonlu sahneler eklenmeye başlandı. 1908 yılında çekilen The Count of Monte Christo (Monte Christo Kontu) filmi, aksiyon dolu sahnelerde tehlikeden dolayı dublörün kullanıldığı ilk filmi oldu. Filmde çekilmek istenen kayalıklardan şelalenin içine atlama sahnesi için ilk kez dublör kullanıldı. Cesur sahneler zaman içinde dublörlüğün önemini arttırdı. 1924 yılında Harry Arias Froboss dublörlüğün çeşitlerini betimledi. Sonraki yıllarda Yakima Canutt bu çeşitleri daha da geliştirerek, bir nevi dublörlük mesleğinin öncüsü oldu. En ünlü dublör sahneleri “Ben Hur” filminde sergilendi. 1959 yılında Ben Hur filmi çekildiğinde dublörlük oldukça popüler hale geldi, teknolojinin de ilerlemesiyle günümüzdeki son halini aldı.

Genel hatlarıyla belirtecek olursak; yere düşme ve yuvarlanma, merdivenden düşüş, yüksekten aşağıya atlama, uzak doğu dövüşleri, yakın dövüş teknikleri, silah kullanımı, yanma, profesyonel araba-motosiklet sürüşü, trafik takip, binaya tırmanma, makaralı iniş-çıkış, atı dörtnala sürme, akrobasi gibi dublörlerin uzmanlık alanları vardır. Bütün bu cesaret gerektiren sahneler bu uzmanlar tarafından filmin kahramanı yapıyormuş gibi gösterilir. Açıkçası, filmler sadece başrol, onlara eşlik eden yardımcı oyuncular ve kamera arkası ekibinden oluşmaz. Dublörler filmlerin görünmeyen kahramanlarıdır. Özellikle aksiyon-macera filmlerinde; beceri isteyen, tehlikeli sahnelerin vazgeçilmezidir. Peki, nasıl dublör olunur?

İşte önerilerimiz;

  • Öncelikle bilmelisiniz ki, bir dublörün eğitimi kişinin özelliklerine göre üç ila on yıl arası sürebilmektedir. Bu nedenle sektöre genç yaşta başlamanız ve sabırlı olabilmeniz oldukça önemli.
  • Günümüzde özellikle dönem film ve dizilerinin artmasıyla; at binme, kılıç kullanma, ok atma gibi becerilere sahip dublör ihtiyacı vardır. Böyle becerileriniz var ise alanınızda uzmanlaşmanız tercih edilme nedeniniz olacaktır.
  • Hangi dövüş sporu ile ilgileniyorsanız o alanda en iyisi olmak için çaba gösterin. Farklı alanlarla da ilgilenmeye başlayın. Sürüş beceriniz varsa; araba, motosiklet gibi, yeterince iyi olursanız bunu paraya çevirebileceğinizi unutmayın. Su sporları ile ilgileniyorsanız; sörf, su kayağı, kite-sörf, dalgıçlık hepsini deneyimlemeye gayret edin.
  • Dublörlüğün çok değişik alanları olduğunun farkında olun, yatkınlıklarınızı iyi belirleyin. Akrobasi, düşüş teknikleri, atlama, yuvarlanma teknikleri, kemer ve halatla bağlanma, raylı halatla kayma, binadan iple sarkma, patlama esnasında uçma, yumruk yeme ve ölme teknikleri bunlardan sadece bir kaçı. Bu tekniklerin bazılarını rahatlıkla dağcılık, kaya tırmanışı sporları yaparak veya arama- kurtarma ekiplerine katılarak öğrenebilirsiniz.
  • Uzun saatlerce sette beklemeye hazırlıklı olun. Sıra size geldiğinde fiziksel ve psikolojik olarak her an uygun olmalısınız.
  • Yerli ya da yabancı fark etmez, eğer fiziksel olarak çok benzediğiniz bir oyuncu varsa onu inceleyin. Filmlerini seyredin. Hareketlerini, duruşunu, yürüyüşünü çalışın. Hiç beklemediğiniz bir anda bu özelliğiniz sizin bu sektörde aranan bir dublör olmanızı sağlayabilir.
  • Son olarak bir dublör adayı olarak; fiziksel dayanıklılığınızın yanı sıra cesaretli, dikkatli, odağını koruyabilen, profesyonel bir mental yapıya sahip olmalısınız.

Yapacağınız işin tehlikeli olduğunu ve ufacık bir dikkatsizliğin sakatlıkla hatta ölümle sonuçlanabileceğinin bilincinde olarak bu işe başlamalısınız. Size uygun, dublörlük eğitimi veren bir merkeze gitmeniz, kariyerinize güvenli bir şekilde başlamanıza olanak sağlayacaktır.

İlgili Gönderiler

Yorum yaz