Blog21

Figüran Nedir, Nasıl Olunur?

İzlediğiniz filmlerde dikkatinizi muhakkak çekmiştir, bir savaş sahnesinden tutun da bir ev partisine kadar filmde hikayesi olmayan ancak ana karakterlerin çevresinde bulunan pek çok insan vardır. İsmini bile bilmediğiniz, filmlerde görev alan bu oyunculara figüran, yaptıkları işe ise figüranlık denir. Figüranlar film ve dizilerde yer alabildikleri gibi, tiyatro, müzikal gibi sahne üzerinde sergilenen gösterilerde de çalışabilirler.

Ülkemizde dizi ve reklam sektörünün hareketlenmesiyle beraber; özellikle kalabalık sahnelerde oynayacak amatör oyuncuya olan ihtiyaç arttı. Yapım ekipleri bu amatör oyuncuları, kalabalık sahnelerin çekimlerinde, mizansenin içeriğine göre orada bulunan, sıradan insan rolünü canlandırmaları için figüran olarak kullanır. Bazen planlanan sahne için gerekli olan figüranların temini zamanında tamamlanamayabilir, bu durum çoğunlukla çekimlerin gecikmesine neden olur. Gecikmenin yaratacağı zaman kaybı yapımcıları zarara sokar. Bu sebeple figüranlığı küçük gibi görünen, ancak oldukça önemli, yoğun sirkülasyona sahip bir ek iş veya meslek olarak görebiliriz.

“Figüranlık nasıl bir iş?” derseniz işin sistematiğini hemen açıklayalım;

  • Proje sahipleri figürana ihtiyac duyduğunda, aradıkları kişilerin duyurusunu casting hizmeti veren şirketlere iletir. Bu şirketler cast ajansları olabileceği gibi Türkiye’nin ilk online casting ağını olan www.castingturkiye.com.tr de olabilir. Casting Türkiye kurulduğundan bu yana yapım şirketleri direkt sistem üzerinden ücretsiz ilan çıkıp dilediği adayı kendi bulabildiği gibi, cast ajansları da projelere sunmak için aradıkları kişileri herhangi bir komisyon ödemeden sistem üzerinden bulabiliyor.
  • Proje sahipleri tarafından projeye uygun bulunan oyunculara işin günü, saati ve ücreti bildirilir. Çekim günü tek bir gün olabileceği gibi devamlılığı olan birkaç gün de olabilir.
  • Sete giden figüran çekimin konusuna göre kostüm görevlisi tarafından giydirilir ya da öncesinden çekime uygun kıyafet getirmesi istendiyse yanında götürür.
  • Gerekiyorsa sahnenin konusuna göre figüran oyuncunun saçı ve makyajı da sette yapılır. Çekim öncesi oyunculardan sorumlu reji asistanı ya da bazı durumlarda yardımcı yönetmen sahnenin konusunu ve ne yapılması gerektiğini figüran oyunculara anlatır. Prova sonrası çekim gerçekleştirilir.
  • Oyuncular ücretlerini çekim sonrası genelde aynı gün bağlı oldukları firmadan, bazı durumlarda ise yapım şirketinin set ekibinde bulunan mali işler sorumlusundan alırlar.

 

“Peki herkes figüran olabilir mi?”

Açıkçası figüran olmanın belirli bir kıstası bulunmuyor. Kilolu ya da zayıf olmanızın, genç ya da yaşlı olmanızın bir önemi yok. Projede çekilmek istenen sahnenin size ne kadar uyduğu önemlidir. Bazı projelerde az da olsa oyunculuk deneyimi gerekse de deneyimsiz olup figüran olmak isteyen herkes figüranlık yapabilir. Ülkemizde dizi ve reklam sektörünün hareketlenmesiyle beraber, sadece genç oyuncu adayları değil, avukatından ev hanımına, emeklisinden öğretmenine her meslekten insan; ek gelir kazanmak, sektörü tanımak veya ünlü bir oyuncu olabilmek için figüranlık yapabilir.  Bu alanda çalışmak isterseniz kendiniz için her zaman bir iş bulabilirsiniz.

Casting Türkiye’de üzerinden ek gelir elde etmek, oyunculuk deneyimi kazanmak, projelere başvurmak için yapmanız gereken tek şey profil oluşturmaktır. Oyunculuk eğitiminiz ya da oyunculuk deneyiminiz yoksa da dert etmeyin. en başında belirttiğimiz gibi bu iş için olmazsa olmaz denilen bir özellik yoktur. Eğer işinizde başarılı, dikkat çeken biriyseniz, zaman içinde diyaloglu figüranlığa geçebilirsiniz. Hatta zaman içerisinde oyunculuk yapmaya da başlayabilirsiniz.

İşinizde başarılı olmak istiyorsanız, figüranlığın günlük yevmiyelerle gerçekleştiğini ve ücretlerinin düşük olduğunu bilip beklentilerinizi de ona göre ayarlamalısınız. Yaklaşık olarak dizilerde 35-50TL, film ve reklamlarda maksimum 100TL kazanırsınız. Bunu göz önünde bulundurmanız oldukça çok önemlidir. Sektörde güvenilir olmanız gerekir. Size verilen gün ve saatte belirtilen yerde olmalı, setin aksamasına sebep olmamalısınız.  Esnek çalışma saatlerini dikkate alarak bu işi kabul etmelisiniz. Tekrar edilen sahneleri düşününce sakin ve sabırlı bir yapıya sahip olmanız avantajınıza olacaktır. Söylenenleri çabuk kavramanız sizin çekim esnasında diyaloglu sahnelere seçilme şansınızı arttırabilir. Ezberinizin iyi olması, sözlü bir rol verilmesi durumunda işinizi kolaylaştıracaktır. Özetle sempatik, biraz yetenekli ve doğal olmanız yaptığınız işte farkedilmenize yardımcı olacaktır. Biraz sabırla oyunculuğa güzel bir geçiş yapabilirsiniz.

İlgili Gönderiler

Yorum yaz