Blog22

Nasıl Fotomodel Olunur?

“Resmin ışığıyla oynanmadığı ya da yüzlerine makyaj yapılmadığı zaman bile fotoğraflarda gerçek hayatta olduğundan daha güzel görünmek.” Amerikalı yazar, kuramcı, eleştirmen ve insan hakları savunucusu Susan Sontag’ın bu ifadesi, iyi bir fotomodelin nasıl olması gerektiğini özetler nitelikte.

Fotojenik, orantılı bir yüz ve vücuda sahip olmak başarılı bir fotomodel olmanın olmazsa olmazı. Fotojenikliği, fotoğraflarda ya da sinemada hoş bir etki bırakan görünüm ve ışığın kimi cisimler üzerine yaptığı kimyasal etki olarak tanımlayabiliriz. Orantılı bir yüz ise; olabildiğince simetrik olan, gözlerin buruna eşit mesafede olduğu, burnun normal boyutta direkt karşıya baktığı, ağzın bulunduğu yeri orantıladığı ve cildin pürüzsüz olduğu yüzlere denir.

Bu tanımlar doğrultusunda, belirtilen özelliklere sahipseniz, fotomodel olma yolunda bir adım öndesiniz demektir. Peki Fotomodellik nedir? Birlikte bakalım!

Sektör sınırlaması olmaksızın firmalar, rekabet ortamında markasını doğru konumlandırmak veya bulunduğu noktayı korumak için gelişime açık olmak zorundadır. Sürekli kendini yenilemek, markasını hedef kitlesine doğru ifade edebilmek için yapılan bu çalışmalar için zaman zaman fotomodel ihtiyacı duyarlar. Genellikle katalog, reklam, ürün tanıtımı gibi alanlarda fotomodel vasfına sahip ünlüleri ya da fotomodelleri kullanırlar. Fotomodel, çalışacağı projede talimatlar doğrultusunda görevi gereği, giysi, aksesuar gibi tanıtım ürünü her ne ise çalışmanın konseptine uygun bakış, duruş ve ifade ile poz verebilen kişidir.

Fotomodel olmak için gerekenler:

 • Öncelikle fotomodelliği yapabileceğiniz, iş bağlantıları kurabileceğiniz bir firmaya kayıt yaptırmalısınız. Bunu menajerler ve cast ajansları üzerinden yürütebileceğiniz gibi, Casting Türkiye’nin www.castingturkiye.com.tr adresinde profil oluşturarak kendiniz de sağlayabilirsiniz.
 • Kaliteli ve profesyonel bir portfolyo oluşturmalısınız. Portfolyonuz projesinde yer almak istediğiniz kişilere çalışmalarınızı sunabilmeniz için oldukça önemlidir. Referanslarınızı, kişisel ve mesleki gelişiminizi gösterir.
 • Fotoğraflarınızı en güçlü ve en güvenilir olanların arasından seçmeye dikkat etmelisiniz. Fotoğraf çalışmalarınızın yanı sıra, isim, e-mail ve iletişim bilgilerinizin de bulunduğu bir tanıtım sayfasını da ekleyin. Profesyonel portfolyo genellikle farklı fotoğrafçılarla çalıştıktan ve belli bir deneyim kazandıktan sonra son halini alır.
 • Fotomodelliğin bir ekip işi olduğunu unutmayın. Başarılı bir fotoğraf; manken, fotoğrafçı, makyöz, kuaför ve ışık teknisyeninin uyumlu çalışması sonucu oluşur.
 • Projesinde yer aldığınız markaların çekimlerine her zaman vaktinde gitmeye özen gösterin.
 • Çekimi gerçekleştiren fotoğrafçı ile iyi bir bağ kurmaya dikkat edin. Kuracağınız bu bağ çekim esnasında sizin kendinizi rahat hissetmenizi sağlar. Sizin ve fotoğrafçınızın performansının uyumu fotoğraflara yansır. Bu şekilde başarılı fotoğraflar ortaya çıkar.
 • Çekim öncesi, mekanı görmek, neler yapılacağı ve nasıl yapılacağı hakkında bilgi edinmek, çalışma saatleri ve koşulları hakkında ön bilgi almak sizin işe hazır ve rahat bir şekilde başlamanıza yardımcı olacaktır.
 • Bedende en çok dikkat çeken yer yüz, yüzde ise en dikkat çeken yer gözlerdir. Duyguların fotoğraflara yansıması için gözlerin ve bakışın önemi çok büyüktür. Gözlerinizi, fotoğraf makinesinin lensinin hemen üzerine odaklamanız, yüzünüzü biraz ileride tutup çenenizi hafifçe eğmeniz size yardımcı olacaktır.
 • Yüz hatlarınıza uygun mimikleri ve vücut dilinize uygun pozları özenle seçin. Ayna karşısında yüz ifadeniz, bakışlarınız, tebessümünüz üzerine çalışın. Hangi bakışın, ifadenin ve tebessümün size uygun olduğunu bilmek çekim esnasında işinize yarayacaktır.
 • Eğer uykusuz ya da yorgun olarak bir çekime katılmak durumunda kalırsanız; bir ayağınızı geriye atıp ağırlığınızı onun üzerine kaydırın ve kameraya hafif çapraz bir açı ile bakın. Omuzlarınızı geride ve dik tutun. Bu sizin fotoğraflarda daha dinamik görünmenize yardımcı olacaktır.
 • İşinizi severek yapıyor olmanız, heyecan duymanız bu mesleği yaparken sizi motive eden unsurlar arasında yer alır.
 • Uzun süren çekimlerde sabırlı olmalı ve olumsuzluklara rağmen memnun görünmeniz işinizi hızlandıracaktır. Kamera önünde olmayı seven biri olmalısınız.
 • Pek çok konuda olduğu gibi fotomodellikte de başaracağınıza inanmalısınız.

İlgili Gönderiler

Yorum yaz