Blog23

Palyaço Olmak

Hepimiz gülmeyi severiz ancak söylediğimiz bir sözün ya da yaptığımız bir hareket sonrası insanların güldüklerini, eğlendiklerini hatta mutlu olduklarını görmenin hazzı paha biçilemezdir. Siz de hem güldürmeyi eğlendirmeyi seviyorsanız ve içinizde ortaya çıkmak isteyen bir palyaço barındırıyorsanız, bu yazımız tam da size göre.

Günümüzde bir sanat dalı olarak kabul edilen palyaçoluğun ilk örneklerine başta antik Yunan’da olmak üzere, Japon Kabuki’den (Bir Japon Halk Tiyatrosu) Fransız kökenli Pandomim’e, İtalyan sokak tiyatrosundan Türk Orta Oyunlarına kadar pek çok alanda rastlarız. Günümüz tanımıyla palyaço, seyredenlerin iyi vakit geçirmesini sağlayan; yüzü boyalı, komik görünümlü oyuncudur. Renkli ve abartılı, kostüm, makyaj, peruk ve aksesuar kullanır. Genel çalışma alanları sirkler olan palyaçolar aynı zamanda sokaklarda, özel toplantı, davet, eğlence, parti vb. organizasyonlarda ve ürün tanıtımlarında görev alırlar.

Palyaçoların da kendi içlerinde çeşitli türleri bulunur, gelin kısaca bir göz atalım:

Beyaz Yüz(Whiteface)

1700’lü yılların başlarında İtalyan Commedia Dell’Arte’den bu performansın doğduğu düşünülmektedir. 18.yy’da sirklerde bu palyaço türü ana, baskın karakter olarak görev almaktaydı. Gösterilerde daha çok diğer palyaçoların patronu konumunda olan ve onlara görevler veren bir portre çizer. İsminden de anlaşılacağı üzere yüzü tamamen beyazla kaplı; kaş, göz, burun ve ağız çevresi ise kırmızı siyah tonlarda boyalıdır. Klasik (Avrupa), Standart ve Komedi (Grotesk) olmak üzere üç farklı tiplemesi vardır. 1800’lü yılların sonlarına doğru Auguste karakterinin doğması ile popülaritesini kaybetmiştir.

Auguste (Şapşal)

1800’lü yılların sonlarına doğru Beyaz Yüz’ün otoriter bir karakter olması nedeni ile yeni ve saf bir karakter doğdu. Bu karakterin en önemli özelliği her durumda olabildiğince sakar olmasıydı. Auguste karakteri hareketlerinden vücut diline ve kıyafetlerine kadar her şeyi en üst noktaya kadar abartan bir portre çizer. Son derece kendisiyle barışık bu saf ve şapşal karakter, ona patronluk taslayan ve direktifler veren Beyaz Yüz ile ikili gösteriler yapar.

Hobo ve Tramp

Auguste karakterinin sevilmesi, Kuzey Amerika kökenli Hobo ve Tramp karakterlerinin doğmasına vesile oldu. Bu iki karakteri birbirinden ayıran en büyük fark davranış biçimleridir. Hobo mutlu, Tramp ise her daim üzgün bir karakterdir. Bu karakterler 1874 yılında Kuzey Amerika’da yaşayan evsiz ve göçebe işçilerin görünümlerinden esinlenilerek yaratılmıştır.

Clown (Modern Palyaçoluk)

Günümüzde fiziksel tiyatro, doğaçlama ve komedinin birleşmesiyle modern palyaçoluk son halini aldı. Clown, karakter özelliklerini tamamen kişinin kendinden alır. Belli bir karakteri ve adı vardır. Kişi kendiyle barışıktır. Siz de palyaço olmak istiyorsanız palyaço olabilmenizi sağlayacak araçlar neler gelin beraber inceleyelim:

Materyaller

Kullanacağınız materyaller genelde hangi tür palyaço olacağınıza göre değişir. Çoğu palyaçonun kullandığı genel destekleyici araçlar vardır.

 • Balondan hayvan yapmak için balonlar.
 • Juggling için toplar ya da lobutlar.
 • Sihirbazlık gösterileri için araç-gereç.
 • Enstrüman çalabiliyorsanız ve gösterinizde yeri varsa, müzik aleti.
 • Resim beceriniz varsa, çocukların yüzünü boyamak için malzemeler.
 • Şaka malzemeleri ve başka eğlence araçlarını da kullanabilirsiniz.

Başlangıç olarak bu genel araçlarla başlayıp, işinizde ilerledikçe ve kendi iç palyaçonuzu keşfettikçe yeni oyunlar ve araçlar ekleyebilirsiniz.

Kostüm

Başlangıç için rengârenk pantolon, bluz, komik görünümlü aksesuarlarla kendi kostümünüzü oluşturabilirsiniz. Zaman geçip palyaçonuzun karakteri oturdukça, Palyaço kostümünüzü satın alabileceğiniz gibi kiralayabilir ya da diktirebilirsiniz. Kıyafetinizin yanı sıra büyük komik görünümlü ayakkabılar da kostümünüzün olmazsa olmazıdır. Orijinal ayakkabılar bazen kostümden daha pahalı olabilir. Bu nedenle büyük beden bez bir ayakkabı alıp içini kâğıtla doldurarak ayağınıza uygun hale getirebilirsiniz. Karakterinize uygun peruk ve aksesuarlarla da kostümünüzü tamamlarsınız.

Makyaj sanılanın aksine tüm palyaçolar yüzlerini boyamazlar. Makyaj yarattığınız karakteri pekiştiren bir araçtır. Çoğu makyaj yapan palyaço makyajını daha dayanıklı olduğu için sahne makyajı yapımında kullanılan malzemelerle yapar. Palyaçonuzun karakterine uygun makyaj yapabilirsiniz. Beyazyüz, Auguste ve Hobo/Tramp palyaço makyajının en bilindik tarzlarıdır.

Tüm bunlar tamamsa, palyaço olmanız için sahip olmanız gereken özellikler:

 • Kalabalığın önünde rahatlıkla kendinizi ifade edebiliyor olmanız gerekir.
 • Çocukların katıldığı özel gösteriler yapıyorsanız onları rahat ettirebilmeniz de önemlidir.
 • Tek başınıza mı, yoksa bir ekip olarak mı gösteri yapmak istediğinize karar verin. Şovunuzu bunun üzerine kurgulamak daha kolay olacaktır. İkili ya da grup içerisindeyseniz statüleri belirlemek başlangıç için size yardımcı olacaktır. Grup içinde Auguste varsa Beyaz Yüz ya da Hobo varsa Tramp olabilirsiniz.
 • Şovunuzda yapacağınız tüm hareketlerinizi başından sonuna kadar planlayın. En profesyonel palyaçolar dahi güldürmeyi şansa bırakmazlar. Burada önemli olan ne kadar doğal göründüğünüz ve anı yaşadığınızdır.
 • Başlangıç olarak şovunuzda sürekli tekrarlanan bir aksilik belirleyebilirsiniz. Şapkanızın başında duramaması veya pantolonunuzun kayması gibi aksiyonlar ekleyebilirsiniz.
 • Gösterinize ilgi alanınız ve becerilerinize göre farklı şeyler ekleyebilirsiniz. Balondan hayvan yapmak; juggling; miming; hikaye anlatımı; sihirbazlık gösterileri ve şakalar gibi.
 • Yaptığınız şakalarda iyi olmazsanız bir süre sonra insanlar sıkılmaya başlayacaktır. Konuşma yapıyorsanız başlangıç olarak güncel, herkesin katılabileceği konularla başlayın; iş ilişkileri, patronlar, ev hayatı gibi.
 • Muz kabuğuna basmak, kayıp düşmek, iki kişiyseniz birbirinizi kovalayıp durmak gibi klişelerden olabildiğince uzak durmaya çalışın.
 • Gösterinizi mümkün olduğu kadar fazla prova edin.
 • Aile ve arkadaşlarınız gibi yakın çevrenizdeki kişileri de provalarınıza dahil edip görüş alın.
 • Çocuklarla olan iletişiminizi sınamak için yakınlarınızın çocuklarına doğum günlerine özel gösteriler hazırlayın.
 • Gösterilerinizi kaydetme ve daha sonra izleme fırsatınız varsa bunu iyi değerlendirin.
 • Karakterinize uygun hangi tarz palyaço olmak istediğinize karar verin. Bu sayede müşteri profili oluşturabilir, gösterinizi geliştirebilirsiniz.
 • Çocuk partileri; çocuk hastaneleri; yetişkin partileri; şirketler; tanıtım ve açılış organizasyonları gibi pek çok çalışma alanı mevcut, başlangıç olarak nerede daha rahat çalışabilecekseniz ona odaklanın.
 • Kariyer açısından organizasyon şirketleri bünyesinde yer alabileceğiniz gibi, Casting Türkiye’de profil oluşturarak da iş bağlantıları kurabilir, kendinize uygun iş ilanlarına başvurabilirsiniz.

Kaynak: allaboutclowns.com

İlgili Gönderiler

Yorum yaz