Blog24

Çocuk Oyuncu Olmak

Hatırlarsınız, Yeşilçam’ın Ayşecik (Zeynep Değirmencioğlu), Ömercik (Ömer Dönmez), Afacan (Menderes Utku), Yumurcak (İlker İnanoğlu) gibi unutulmaz çocuk oyuncuları vardı. Hepimizin hafızasına kazınan o zamanın filmlerini bu denli başarılı olmasını sağlayanlar onlardı. Onlarla birlikte duygulanır, onlarla birlikte gülerdik. Bugün Yeşilçam güzel hatıralarımızda kalsa da sinemanın çocuk oyuncuya duyduğu ihtiyacın halen devam ettiğini görüyoruz.

Günümüzde daha fazla sayıda çocuk oyuncunun dizi, reklam, film projelerinde yer alıyor olması bir gerçek. Hemen hemen her mecrada rastladığımız bu çocuk oyuncular, gösterdikleri performanslarla zaman zaman hepimizi şaşırtıp, büyük oyunculardan çok daha etkileyici olabiliyor. Merakla takip ettiğimiz dizilerde özenle seçilmiş çocuk castların başarısı da göz ardı edilemez. Başarılarında kendi çalışmaları olduğu kadar onları eğiten drama eğitmenleri, yol gösteren oyuncu koçları, asla bir çocuk olduğunu unutmayan, her zaman destekçi anne babaları olduğunu unutmamak gerek.

Siz de o anne babalardan olabileceğinizi düşünüyorsanız vazgeçmeyin. Çocuğunuz, kardeşiniz ya da çocuk akrabanız oyuncu olmak istiyor, siz de onun kabiliyetine inanıyorsanız, kariyerine yardımcı olmak için ajanslara müracaat edebilir, hattta Casting Türkiye’nin www.castingturkiye.com.tr adesinde onun için profil oluşturabilirsiniz.

Çocuğunuzun oyuncu olması için neler yapmalısınız? Nelere dikkat etmelisiniz? Gelin beraber inceleyelim.

 • Bir çocuk oyuncu adayının sağlıklı bir şekilde ve uzun süreli olarak bu işi yapabilmesi için eğitim alması gerekir. Ne kadar erken yaşta eğitim almaya başlarsa; büyüdükçe bu işi meslek edinme ve başarılı bir oyuncu olma ihtimali de o kadar artar. Bu eğitim için anne babalar çocuk oyuncu koçlarından, güzel sanat liselerinden, konservatuardan, oyunculuk kurslarından bilgi alabilir, çocuklarına bu seçeneği sunabilirler. Bu noktada eğitim verenlerin pedagoji konusunda bir alt yapılarının olmasına dikkat edilmelidir.
 • “İleride anı olur”, “okul masraflarını karşılarız” “ek gelir olur” gibi güzel olmayan düşüncelere sahip anne babalar, çocuğun isteği dışında oyunculuk yapması için ısrarcı olabiliyor. Halbuki bu davranış biçiminin çocuğun gelişimi için sağlıklı sonuçlar doğurmayacağını bütün anne babaların bilmesi gerekiyor.Bu yüzden çocuğun zorlanmadığından emin olunmalıdır.
 • Özellikle altı yaşından küçük çocuklar için çocuk gelişimcilerden destek alınmasını doğru olacaktır.

“Peki bu eğitimler çocuklar için neden önemlidir?” derseniz, çocuklar bu eğitimlerde genel hatlarıyla; Doğaçlama, yaratıcı drama, müzik, sahne eğitimi, hareket-dans, konuşma eğitimi gibi temel eğitimlerin yanında, senaryo okumayı, ifade becerisini geliştirmeyi, bir öykü içinde var olabilmeyi, öykü içindeki karakteri algılamayı, sonrasında kabullenip karakteri oynamayı, enerji ve konsantrasyonunu çalışma boyunca koruyabilmeyi, verilen komutları idrak etmeyi ve uygulamayı, kamerayı tanımayı ve kamera ile bir bağ kurabilmeyi, korku, şaşkınlık, sevinç, kızgınlık, üzüntü gibi istenilen ifade ve duyguları tanımayı ve nasıl değiştiğini anlamayı, mimik ve beden dilinin kullanımını, çalıştığı ekiple uyum sağlamayı öğrenirler.

Düşünün yıllardır bu mesleği yapan sanatçılar özellikle dizi setlerinde çalışma şartlarının ne kadar zorlayıcı olduğundan dert yanar. Çocuğunuz eğitim alıp oyunculuk yapmaya başladığında set şartlarının çocuk haklarına uygun olduğundan emin olmalısınız. Çocuk haklarını gözeterek setlerin çocuklara uygun bir ortam haline getirilmesi yapımcının görevidir. Gerekirse bu konuda yapımcıyla görüşmelisiniz.

Oyuncu Sendikası’nın “Bu Sette Çocuk Var” kampanyası ve Uluslararası Çalışma Örgütü’nün katkısıyla, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı; 23 Nisan 2015’de çocuk oyuncularla ilgili, İş Kanunu 71.maddeye ilişkin değişiklikleri resmi gazetede yayınladı. Kısaca ifade etmek gerekirse: 14 yaşını doldurmamış çocuklar beden, zihin, sosyal ve ahlaki gelişmelerine ve eğitime devam edenlerin okullarına devamına engel olmayacak sanat, kültür ve reklam faaliyetlerinde yazılı sözleşme yapmak ve her bir faaliyet için ayrı izin almak şartıyla çalışabilirler. Yani Çalışma Bakanlığı projelerde yer almak isteyen çocuklar için “Bu çocuk dizi, film ya da reklamda oynayabilir.” diye onay verecek. Ayrıca “Zorunlu ilköğretim çağını tamamlamış ve örgün eğitime devam etmeyen çocukların sanat, kültür ve reklam faaliyetlerinde çalışma saatleri günde 5 ve haftada 30 saatten fazla olamaz.” şeklinde düzenleme getirildi.

Ek olarak çocuk oyuncular için çalışma koşulları detaylarını belirleyecek yönetmeliğin hazırlanıp yürürlüğe girmesi bekleniyor. Öngörülen çalışma koşulları, getirilen yaş ve çalışma süresi kısıtlamalarına dilerseniz göz atalım:

Çocukların yaş gruplarına göre çalışma süreleri;

 • 36 aylıktan küçük çocuklar çalıştırılmamalı,
 • 3 ve 4 yaşındaki çocuklar, sabah 10.00 ile akşam 18.00 arasında olmak kaydı ile bir günde 2 saatten fazla çalıştırılmamalı,
 • 5-9 yaş arası çocuklar sabah 10.00 ile akşam 20.00 arasında olmak ve eğitim saatlerinin dışında kalmak şartı ile okul günlerinde 2 saatten fazla çalıştırılmamalı,
 • 10-15 yaş arası çocuklar sabah 10.00 ile akşam 21.00 saatleri arasında olmak ve eğitim saatlerinin dışında kalmak şartı ile okul günlerinde 2 saatten fazla çalıştırılmamalı,

Her çocuğun kendi yaş grubuna göre belirlenen çalışma süreleri çocuğun faaliyet alanına vardığı anda başlar. Faaliyet alanında geçirilecek, yemek molası ve çocuğun talebi ile verilmiş dinlenme saatleri ile yolda geçen sürelerin dışındaki her türlü süre çalışma süresine dahildir. Kostüm, makyaj, ses, ışık ve sair teknik ayrıntıların hazır edilmesi için çocuk faaliyet alanında bekletilmemelidir.

Çalışma koşulları;

Çocuklar ancak fiziksel, zihinsel, psikolojik ve ahlaki gelişimlerine zarar vermeyen, eğitimlerini aksatmayacak, sağlık ve güvenlik açısından risk içermeyen koşullarda çalıştırılabilir.

 • Çocuklara tahsis edilecek alanda çocuğun yaşına ve gelişimine uygun dinlenme, oyun ve çalışma alanları olmalı,
 • Çocuklar, yanlarında yasal temsilcileri olmaksızın çalıştırılmamalı ve yasal temsilciler,  çocuğun her daim görebileceği ve ulaşabileceği şekilde faaliyet alanında bulunmalı,
 • Çocuğun çalışma ortamında çocuk psikoloğu veya çocuk gelişim uzmanı  ile çocuk oyuncu koçu bulundurulmalı,
 • Çocuklara kapalı mekanlarda ayrı bir oda, açık mekanlarda ise çalışma koşullarına uygun olarak bir kabin ya da karavan tahsis edilmeli,

Çalışma Ortamı;

 • Çocukların fiziksel ve ruhsal gelişimi için sakıncalı olabilecek sahnelerde çocuk çekim yerinde bulunmamalı,
 • Hiçbir çocuk sigara ve tütün mamulü dumanına maruz bırakılmamalı,
 • Hiçbir çocuk yetişkinlerle birlikte giyinip soyunmamalı,
 • Hiçbir çocuğa anti-hijyenik kıyafetler giydirilmemeli,
 • 10 yaşından küçük çocuklar üzerinde hiçbir şekilde kozmetik malzeme kullanılmamalı,
 • Çocuğun yaşına ve gelişimine uygun bir beslenme düzeni sağlanmalıdır,

Çocuklarınızın sağlıklı bir şekilde çalışması ve başarıya ulaşabilmesi için alacakları eğitime önem verin, onların set ortamında ve sahnede haklarını gözetin.

Kaynak: busettecocukvar.org

İlgili Gönderiler

Yorum yaz