Blog25

Spiker/Sunucu Nedir, Nasıl Olunur?

Televizyondan ya da radyodan yapılan yayınlarla pek çok insanın evine konuk olma düşüncesi, medya sektöründe çalışmak isteyenlerin ortak nedeni. Bu düşünceyle beraber medyanın hayatımızda daha aktif bir rol alması, teknolojinin ilerlemesi ve canlı yayınların artması; bu sektörde spiker ve sunucu olarak çalışanlara olan ihtiyacı da her geçen gün arttırmakta. Peki kimdir spiker ve sunucular? Ne iş yaparlar gelin bir göz atalım.

Spiker veya sunucu: radyoda, televizyonda, özel etkinliklerde, törenlerde, eğlence programlarında, açılış sempozyumlarında ve benzeri organizasyonlarda; yerine göre sunan, anons eden, yorumlayan ya da takdim eden kişilere denir. Özetle, spikerler sadece haber bültenlerini, tanıtım ve yorum metinlerini okumazlar. Onlar, radyo ve televizyonların düzenledikleri yarışma, magazin ve benzeri eğlence programlarını da sunucu olarak yönetirler.

Eğer siz de bu sektörde çalışmak istiyorsanız nasıl spiker olunacağını, spiker olmak için hangi özelliklere sahip olmanız gerektiğini genel hatlarıyla bilmenizde yarar var.

  • Eğitim ilk önceliğiniz olmalı. Üniversitelerin Radyo, televizyon program yapımcılığı bölümü olsa da Spiker-Sunuculuk üzerine spesifik bir bölüm yoktur. Bu mesleği televizyon ya da radyoda yapanlar genelde gazetecilik başta olmak üzere iletişim bölümleri, siyaset bilimi, medya analizi, spor akademisi gibi alanlarda eğitim almış ve çeşitli kurslara katılmış kişilerdir.
  • Eğitiminize ek olarak mesleki konularda gideceğiniz kursların kurum referanslarını ve eğitimi verecek olan eğitmenlerin mesleki deneyimini göz önünde bulundurmalısınız. Uygulamalı bir meslek olması nedeni ile eğitimcilerin kim olduğu son derece önem arz eder.
  • Spiker genel anlamı ile konuşmacı demek. Konuştuğu dili en iyi şekilde konuşan; kendini ve sunduğu haberi en iyi şekilde ifade edebilen kişilerin ünvanıdır. Diksiyon ve beden dili spikerlerin ifadelerinde dikkatin yöneldiği özelliklerdir. Bu nedenle hangi bölümden mezun olursanız olun düzgün konuşabilmeniz gerekir. Sizi izleyenlerin veya dinleyenlerin  söylediğiniz her kelimeyi kolaylıkla anlıyor olması başarılı bir spiker olmanızın kesin koşuludur.
  • Eğitim ve diksiyonunuzun yanında hangi alanda çalışmak istediğinize karar vermelisiniz. Radyo mu? Televizyon mu? Program sunumu mu? Ödül töreni, eğlence programı ya da televizyonlarda yer alan magazin program sunuculuğu mu? Haber bülteni, spor haberleri, ekonomi haberleri spikeri mi? Çalışacağınız alanı seçmek kariyerinizde daha sağlam ve başarılı bir şekilde yol almanızı sağlayacaktır.
  • Mesleğinde kalıcı ve başarılı bir spiker/sunucu olarak çalışabilmeniz için, bu işe stajyer, asistan veya muhabir olarak başlayacağınızı bilmelisiniz. Kamera önü projelerde yer almanız biraz zaman alabilir, uzun soluklu bir serüvene çıktığınızın bilinciyle bu yolda ilerlemelisiniz. Başlangıç olarak düzensiz çalışma saatlerini kabul etmeli; hafta sonu ve bayramlarda ve resmi tatillerde çalışabileceğinizi unutmamalısınız.
  • Casting Türkiye’de profil oluşturmanız, sektöre adım atmanızı ve deneyim kazanmanızı sağlayacak iş bağlantıları kurmanız için önemli bir adım olabilir.
  • Eğlence ve magazin programı sunuculuğu yapabilmek için görüntünüzün güzel olmasının yanı sıra ekrana da yakışmalısınız. Sunduğunuz programın konusuna hakim olmalı, beden dilinizi doğru şekilde kullanmalısınız. Kameradan nasıl göründüğünüzü bilmeli, kamera karşısında olmayı sevmelisiniz. Sempatik ve samimi bir şekilde programı başından sonuna kadar gerekli durumlarda canlı olarak da sunabilmelisiniz.
  • Dış görünüşün yanı sıra bir televizyon spikeri için dünyada uzun yıllar sonucu oluşmuş belirli kriterler vardır. Bir televizyon spikeri olmak istiyorsanız: samimi ve kibar olmalısınız. Ölçüsünde bir sempatikliğiniz, efendi bir duruşunuz olmalı. Renkli ve dışa dönük olmanız avantajdır. Bu dışa dönüklük asla iddialı, ukala, bilmiş bir tavırda olmamalıdır. İddialı bir karakter sergilemeniz izleyiciye hoş ve samimi gelmeyecektir. Bu durum içtenliğinizi ve inandırıcılığınızı azaltır.

Özel, ulusal ya da yerel televizyon ve radyolarda çalışabileceğiniz gibi Türkiye Radyo ve Televizyon Kurumu TRT’de de çalışılabilirsiniz. Yolun başında karar vermeniz, özellikle TRT’de çalışmak istiyorsanız fırsatları kaçırmamanız için önemlidir.

TRT ve Anadolu Ajansı devlete bağlı kurumlar olup, bu kurumlarda çalışacak olan spikerler 2016 yılı itibari ile 3000TL maaşla işe başlarlar. Özel ulusal ya da yerel kanallarda ücretler firmaya göre değişmektedir. Yerel kanallarda 1500TL civarında olmakla beraber, ulusal kanallarda ücret 4000TL üzerine çıkabilmektedir.

TRT’de çalışmak için aranan başlıca koşullar:

a) Türk Vatandaşı olmak;

b) Kasten işlenen bir suçtan dolayı bir yıl veya daha fazla süreyle hapis cezasına, affa uğramış olsa bile yüz kızartıcı suçlardan mahkûm olmamak;

c) Erkek adaylar için askerlikle ilgisi bulunmamak;

d) Yurdun her yerinde görev yapmayı kayıtsız ve şartsız kabul etmek;

g) 35 yaşını aşmamış olmak;

h) Herhangi bir lisans programından mezun olmak;

ı) Kurumun yapacağı sınavdan başarılı puan almak;

i) Sınavda başarılı olan adayların KPSS puanı sıralamasına göre alım yapılmaktadır. Sınava ilişkin değerlendirmeler 100 puan üzerinden yapılmakta olup, taban puan değişebilmektedir. En yüksek puandan başlanarak atama yapılır.

Sınav başvurularını, TRT’nin internet adresinden takip edebilirsiniz. Son olarak kendinizi hep geliştirmeli ve bu mesleği severek yapmalısınız.

Azminizle başarıyı yakalamak sizin elinizde.

Kaynak: www.spikerlik.com

İlgili Gönderiler

Yorum yaz