Blog28

Deneme Çekimine Giderken Ne Giyilir?

Çoğu oyuncu adayı metni analiz edip ezberlemekten, karaktere çalışmaktan ve çoğunlukla da heyecandan deneme çekimine giderken nasıl giyilmesi gerektiğini düşünmeye fırsat bulamıyor. Abartılı kıyafetler tercih edenler olduğu gibi, kamerada ten renklerine yakışmayan ve ekranda uygun görünmeyen kıyafetleri de seçebiliyorlar. Görüyoruz ki yüksek topuklu ayakkabılar üzerinde rahat duramayan, dengesi bozulan veya çok dar kıyafetler giyip otururken zorlanan, sıcak havada kalın giyinip çok terleyenler oluyor.

Size yakışan, içinde rahat ettiğiniz bir kıyafeti giymek, deneme çekimi esnasında iyi hissetmenize ve karakterle bütünleşmenize yardımcı olacaktır. Eğer siz rahatsanız kamerada da rahat olduğunuz görünür. Bu görünüm sizin deneme çekimi yapılan odaya girdiğiniz ilk anda etkisini göstermeye başlar. Unutmayın ki, deneme çekimlerinde yarattığınız ilk izlenimin önemi sanıldığından daha büyüktür. Bu ilk izlenimdeki en büyük etken de saçınızdan ayakkabınıza kadar nasıl bir dış görünüşe sahip olduğunuzda gizlidir. Peki bu görünümü nasıl sağlarsınız gelin belli başlıklar altında birlikte inceleyelim.

1.Rahat Olun

Öncelikle ne giyerseniz giyin içinde rahat olun. Giydikleriniz sizi harika hissettirsin ve sizin kim olduğunuzu göstersin. Kıyafetiniz deneme çekimine girdiğiniz karakterle uyumlu ve karakteri hissetmenize yardımcı olsun.

Vücudunuz sizin enstrümanınız ve siz fiziksel özelliklerinizi de ön plana çıkarabilirsiniz. Bunu hatlarınızı belli bir ölçüde belirginleştirerek yapın. Abartmaktan kaçının. Kıyafetiniz renk ve beden olarak size uysun. Ne çok dar ne de çok bol giyinin. Boğazlı kazak giymeyin aynı zamanda göğüs dekoltenize dikkat edin. Her zaman temiz bakımlı olun ve güzel kokun. Dağınık, baştan sağma giyinmeyin. Bir gece öncesinden kıyafetinizi hazırlayın ve havalandırın. Ertesi gün karaktere yoğunlaşmak için daha fazla zamanınız olmuş olur. Deneme çekimlerine daha sık giderek rahat ettiğiniz size yakışan kıyafetleri az çok tespit etmiş olursunuz. Doğru kıyafetinizi bulunca bırakmayın. Aynılarını veya benzerlerini giymeye devam edin.

Normalde giymeyeceğiniz bir kıyafeti sırf dikkat çekmiş olmak için giymeyin. Size uymuyor ve sizi yansıtmıyorsa; karakter bu kıyafeti giyer düşüncesi sizin kıyafetin içinde rahat görünmenizi sağlamayacaktır. Sonuçta deneme çekiminiz iyi olmadıkça kimse sizin ne kadar güzel göründüğünüzle ilgilenmeyecektir.

Farklı bir kıyafetle gelmeniz istenmedikçe callback görüşmelerine yine aynı kıyafeti giyebilirsiniz. Bu sizin hafızada kalmanızı kolaylaştırır.

2.Renk ve Desen

Hangi renklerin teninize uyduğunu ve üstünüzdeyken kameradan iyi göründüğünü araştırın. Bazı renkler size yakışsa da kamerada görünümü hoş durmaz. Bunun için kendinizi videoya çekin; size uygun görünümü belirleyin. Drama için size giden daha koyu ve toprak tonlarda; komedi içinse daha canlı tonlarda kıyafetler seçin.

Kameraya düz renk giyinin. Soluk ve mat ya da tam tersi ışıldayan ve parıldayan renklerde kıyafet giymeyin. Düz parlak siyah, beyaz ve kırmızı giyinmeyin. Parlak kar beyaz ekranda ışık saçar, parıldar, patlar. Kırık beyaz veya açık ekru tonlarını deneyebilirsiniz. Siyah asil durmasının yanı sıra sizi ekranda olduğunuzdan daha yaşlı gösterebilir ayrıca ışığı emer.

Size yakışan düz renkleri tercih edin. Şarap rengini, zümrüt ve yosun yeşilini, mor ve tonlarını, denim ve grimsi mavi tonlarını da deneyebilirsiniz. Bu tonlar ten rengi ile uyumlu, yüzü ön plana çıkaran sıcak renklerdir.

Gri ve kahverengi çoğu ten ve saç rengiyle uyuşmadığından pek tercih edilmez. Kıyafetinizin üzerinde grafik baskı ya da yazı olmamasına dikkat edin. Kıyafetlerin logosuz olması uygun olacaktır. İnce ya da kalın çizgili giyinmeyin. Görüntüde tarama oluşmasına sebep olacaktır. Giysilerinizde dikkat dağıtan desenler, karışık renkler, şekiller ve puantiye olmasın.

3.Karaktere Uygun Giyinmek

Karaktere uygun giyinmek ya da giyinmemek bir tercihtir. Kostümle karıştırmadığınız sürece karakterinizi hissetmenize yardımcı olacak tarzda giyinebilirsiniz. Buradaki asıl konu, asi motorcu bir karakteri canlandıracaksanız siz o karakterle bütünleşmedikçe deri ceket ya da kovboy çizmesi giymenizin bir önemi olmadığıdır.

Yüzünüzde hızma veya piercing bulunması ya da saçlarınızın rastalı olması karakterinizle bütünleştirebildiğiniz ölçüde kabul edilebilir. Bir avukat rolü için deneme çekimine T-shirt ve kot pantolonla gidiyorsanız ve burnunuzda da hızma varsa bu sizin seçiminizdir. Bu aynı zamanda takım giymenin de uygun olacağı bir görüşmeye tshirtle gitmenin öz güveni ve rahatlığının sizde olduğunun göstergesidir. Yalnız bu özgüven ve rahatlığı umursamamazlıkla karıştırmayın. Genç bir avukat ya da doktor ve benzeri roller için sakallı, dağınık saçlı bir halde ayağınızda parmak arası terlikle görüşmeye gitmeyin.

Sizden karaktere uygun kostümle gelmeniz istenmedikçe, bir polisi canlandıracağınız deneme çekimine polis kostümü ile gitmeyin. Özellikle de bazı projelerde karakterler deneme çekiminden seçilebilir. Polis rolü için deneme çekimine girersiniz ama avukat rolüne uygun görülebilirsiniz. Üzerinizde polis kostümünün olması sizin avukat olarak düşünülmenizi zorlaştıracaktır.

Bir iş kadını ya da iş adamı için deneme çekimine katılacaksanız ve karaktere uygun giyinmek istiyorsanız bunu ufak değişikliklerle yapabilirsiniz. T-shirt yerine gömlek; kot yerine kumaş pantolon giyebilirsiniz. Deneme odasına nasıl birini aradıklarını tahmin etmeye çalışarak girmeyin. O odaya sizin aranan kişi olduğunuzu düşünerek girin. İşin özü polis gibi giyinmeniz istenmedikçe polis kostümü ile gitmeyin. Önemli olan sizin o odada polis olabilmenizdir. Oynadığınız karakterin gerçekliğini yansıtabildiğiniz sürece tercihler tamamen size aittir.

4.Makyaj

Seçmelere makyaj uzmanlarını ya da moda tasarımcılarını stil danışmanlarını beklemiyorlar. Yüzünüzü makyaja boğmayın. Sizin en önemli kazancınız yüzünüz. Sade ve doğal olun. Çoğu kez allık, rimel ve ten renginize uygun bir ruj yeterli olacaktır. Takma kirpiği yüzünüzde makyaj olmasa da rolünüze uygun olmadıkça kullanmayın. Genç kız rolü için başvurduğunuzda genç bir görünüme sahip olmanız önemlidir bu yüzden makyajınıza dikkat edin. Makyaj nedeniyle yaşından büyük göstermeniz, rolü kaybetmenize neden olabilir.

Uzun saçlı ya da kâhküllüyseniz saçınızın yüzünüzü kapatmamasına dikkat edin. Saçlarınız açık gidiyorsanız, rolden kaynaklı toplamanız istenebilir, yanınızda toka götürün. Erkek oyuncuların başka projede devamlılığı olmadıkça, saç ve sakallarının temiz ve düzgün görünümde olması uygun olacaktır.

5.Aksesuar

Toka, fular, kravat, tespih gibi karakterinize yardımcı olacak aksesuarlar kullanabilirsiniz. Burada dikkat edilmesi gereken konu “dikkat çekmek”. Abartılı takı takarak, insanların dikkatini sizden başka yöne çekmeyin. Dikkatler sadece sizin üzerinizde olmalı. Kulağınızda parıldayan küpe ya da bileğinizdeki bileklik dikkatleri üzerinde toplamamalı.

6.Ayakkabı

Rahat yürüyebildiğiniz ve içinde rahat göründüğünüz ayakkabılar giyin. Podyumda yürüyebilecek kadar iyi değilseniz yüksek topuklu ayakkabı giymeyin. Nasıl hareket ettiğiniz aslında nasıl hissettiğinizin de göstergesidir. Kendinden emin ve güven dolu yürüyün.

Son olarak unutmayın en önemli giysiniz gülümsemeniz. Yüzünüzde çevrenize pozitif enerjiler veren bir ifade olması akılda kalmanızı sağlayacaktır.

İlgili Gönderiler

Yorum yaz