Blog30

Oscar Ödülleri

88. Akademi Ödülleri, Amerikalı siyahi oyuncu Chris Rock’ın sunumunda 28 Şubat günü Dollby Tiyatrosu’nda sahiplerini buldu. Gecenin kazananlarına göz atmadan önce, Akademi Ödülleri’nin geçmişten günümüze olan hikâyesinde ufak bir yolculuğa çıkalım.

Akademi Merit Ödülleri, en bilindik adıyla “Oscars”, Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi (AMPAS) tarafından, Amerikan Sinema Endüstrisinin başarısını taçlandırmak için her yıl seçici üyelerin oylaması sonucu kazananlara veriliyor. Ödüllerin ilk takdimi 1929 yılında Hollywood Roosevelt Otel’de gerçekleşti. 250 konuğun bulunduğu tören sadece on beş dakika sürdü. Ödül töreni İlk kez 1930 yılında radyodan sunulmuş, 1953 yılından itibaren de televizyondan yayınlanmaya başlanmıştır. Günümüzde ise Akademi Ödülleri Dünya’nın en prestijli ödüllerinden biri olarak kabul edilmekte ve 200’den fazla ülkede naklen yayınlanmaktadır.

Oscar ödül heykeli elinde haçlı kılıcı olan ve siyah beş tekerlek delikli bir film makarası üzerinde duran şövalye şeklindedir. Film makarası üzerinde olan bu delikler film endüstrisinin beş alanını temsil eder: Oyuncular, senaristler, yönetmenler, yapımcılar ve teknisyenler.

Oscar ödülleri Amerika’da benzeri diğer ödüllerin verilmesinin önünü açmıştır. Televizyon Ödülleri olarak Emmy, Tiyatro Ödülleri olarak Tony ve müzik Ödülleri olarak Grammy ödüllerinin hepsi Akademi Ödülleri sonrası oluşturulmuştur.

Oscar Ödülleri, bugüne kadar üç kez kazanan adaylar tarafından reddedildi. En bilineni 1972 yılında The Godfather (Baba) filmindeki rolüyle En İyi Erkek Oyuncu Oscar’ını kazanan Marlon Brando’dur. Marlon Brando, film endüstrisinin Kızılderililer üzerinde yaptığı ayrımcılığa dikkat çekmek ve eleştirmek için bu ödül törenine katılmamış ve ödülünü reddetmiştir.

Son yıllarda Akademi Ödülleri toplam 24 kategoride verilmektedir. En iyi Film, En İyi Yönetmen, En İyi Kadın ve Erkek oyuncu ve En İyi senaryo (Uyarlama ve Orijinal olarak ayrı ayrı) ödülleri gecenin en merak edilen ve heyecanla beklenen kategorileridir.

Gelelim 88. Akademi Ödüllerinin verildiği 28 Şubat gününün belli başlı önemli anlarına. Akademi Ödül Töreni, sunucu Chris Rock’ın adaylar arasında siyahi oyuncu bulunmamasına yönelik yaptığı eleştiriyle karışık esprili konuşmasıyla başladı. Chris Rock “Beyaz İnsanların Ödülleri” olarak adlandırdığı tören için; “Eğer sunucuları da aday gösteriyor olsalardı ben bu işi bile alamazdım” ifadesini kullandı. Akademi Ödülleri, belirlenen adaylar arasında farklı etnik kimliklerin, siyah adayların göz ardı edildiğini düşünen Hollywood’un önde gelen bazı isimleri tarafından da boykot edilmişti. Boykot ve eleştiriler sonucu Akademi, 2020 yılına kadar farklı etnik azınlıklardan gelen üye sayısıyla kadın üye sayısını ikiye katlayacağını duyurdu.

Leonardo DiCaprio

Akademi Ödüllerinin en merakla beklenen anı, en iyi erkek oyuncu ödülüne 5 kez aday olup her seferinde eli boş dönen Leonardo DiCaprio’nun 6.kez aday olduğu ödülü bu sefer alıp alamayacağıydı. Beklentiler boşa çıkmadı ve Leonardo DiCaprio En İyi Erkek Oyuncu Ödülü’nü The Revenant (Diriliş) filmindeki rolüyle aldı. 42 yaşındaki oyuncu ödül konuşmasıyla da dikkat çekti. Leonardo DiCaprio’nun teşekkür konuşması özetle: “Diriliş, bir adamın doğaya karşı mücadelesini konu alıyor. 2015 dünyanın geçirdiği en sıcak yıldı. Film çekerken kar bulabilmek için gezegenin en güney kısmına gitmek zorunda kaldık. İklim değişikliği gerçek, şu anda yaşanıyor. Tüm türlerin karşısındaki en büyük tehdit. Birlikte çalışmalı ve büyük firmalar için değil, tüm insanlık, yerliler ve bu değişiklikten en çok etkilenen milyarlarca insan için liderlere destek vermeliyiz. Çocuklarımızın çocukları için… sesi hırs politikası tarafından boğulmuş olanlar için….Bu muhteşem ödül için hepinize teşekkür ediyorum.”

The Revenant (Diriliş), aynı zamanda en iyi yönetmen dahil 12 dalda Oscar’a adaydı. Geçen yıl “Birdman” filmi ile En İyi Yönetmen ödülünü alan Meksikalı yönetmen Alejandro Gonzalez  Inarritu, bu yıl da “The Revenant” (Diriliş) filmiyle “En İyi Yönetmen” ödülünü kazandı. Böylece John Ford ve Joseph L. Mankiewicz’dan sonra ödülü üst üste kazanan üçüncü yönetmen oldu.

Türkiye ve Fransa için gecenin heyecanla beklenen anı ise “En İyi Yabancı Film” kategorisiydi. Fransa adına Oscar adayı gösterilen Türk yönetmen Deniz Gamze Ergüven’in Türkiye’de Türkçe çektiği “Mustang” adlı film beklenen ödülü alamadı. Bu kategoride ödülü, Macaristan’dan “Son of Soul” kazandı.

Sinema Yazarları Derneği’nin (SİYAD), Türkiye’de vizyona giren tüm yabancı filmler arasından 2015 yılının en iyi yabancı filmi olarak seçtiği “Mad Max: Fury Road” (Mad Max: Öfkeli Yollar) 6 dalda Oscar ödülünün sahibi oldu. Toplam 10 dalda Oscar adayı gösterilen “Mad Max: Fury Road” (Mad Max: Öfkeli Yollar) aldığı ödüller: “En İyi Kostüm Tasarımı”, “En İyi Yapım Tasarımı”, “En İyi Makyaj”, “En İyi Kurgu”, “En İyi Ses Kurgusu” ve “En İyi Ses Miksajı”.

2016 Oscar Ödülleri

En iyi film: Spotlight

En iyi yönetmen: Alejandro G. Inarritu (The Revenant)

En iyi kadın oyuncu: Brie Larson (Room)

En iyi erkek oyuncu: Leonardo DiCaprio (The Revenant)

En iyi yardımcı kadın oyuncu: Alicia Vikander (The Danish Girl)

En iyi yardımcı erkek oyuncu: Mark Rylance (Bridge of Spies)

En iyi yabancı film: Son of Saul (Macaristan)

En iyi belgesel: Amy

En iyi görüntü yönetmeni: Emmanuel Lubezki (The Revenant)

En iyi film kurgusu: Margaret Sixel (Mad Max: Fury Road)

En iyi kısa film: Stutterer

En iyi özgün senaryo: Spotlight

En iyi uyarlama senaryo: The Big Short

En iyi kısa animasyon filmi: Bear Story

En iyi animasyon filmi: Inside Out

En iyi kısa belgesel: A Girld in the River

En iyi görsel efekt: Ex Machina

En iyi kostüm: Jenny Beavan (Mad Max: Fury Road)

En iyi yapım tasarımı: Mad Max: Fury Road

En iyi makyaj ve saç tasarımı: Mad Max: Fury Road

En iyi ses kurgusu: Mad Max Fury Road

En iyi ses miksajı: Mad Max: Fury Road

En iyi film müziği: Ennio Morricone (The Hateful Eight)

En iyi özgün şarkı: Jimmy Napes ve Sam Smith – Writing’s on the Wall (Spectre)

İlgili Gönderiler

Yorum yaz