Blog29

Oyunculukta Umut Fırsatçıları

Oyunculuk günümüzde son derece popüler olan bir meslek alanı. Çoğu insanın meslek olarak oyunculukla ilgilendiği gibi, ek gelir elde etmek, deneyim kazanmak veya yalnızca hobi amaçlı olarak da oyunculukla ilgilenilebilir. Zamanla sektöre olan ilginin artması, piyasanın hareketlenmesine, kazanç sağlanabilen bir ortam haline gelmesine sebep olmuştur. Ne yazıktır ki hemen her piyasada olduğu gibi bu sektörün içinde de kazanç elde etmekten başka hiç bir arzusu olmayan, çıkarcı kişiler/kuruluşlar da vardır.

Bu yazımızda oyuncu adayları için başka insanların haksız kazanç fırsatı olmamasını sağlamak adına tavsiye niteliğinde yapılması gerekenleri sıraladık.

Öncelikle bilmelisiniz ki başarılı bir oyuncu olmak için ihtiyacınız olan şeyler eğitim, yetenek ve zaman olarak özetlenebilir. Bunların yanı sıra başarıya ulaşmanın süresi biraz şansla, iyi ve doğru iş ilişkileri kurmakla kısalabilir ama asla bir günde olmaz. Tüm bunlar için de çok çalışmak gerekir. Çok çalışmak ve bunun için zaman ayırmak, bu sektöre girmek isteyen çoğu deneyimsiz oyuncu adayının hoşuna gitmez. Bu durum zaman harcamadan, kendilerine yardımcı olacak birilerini aramalarını doğurur. Kimileri deneyimsizlikten kaynaklanan saflığı kötüye kullanabilir.

Karşınıza çıkan seçenekleri değerlendirirken dikkatli adımlar atmanız, sizi olası hayal kırıklıklarına karşı koruyacaktır. Örneğin, deneme çekimlerini birer iş görüşmesi olarak görmelisiniz. Bir garson, doktor, sekreter olarak iş görüşmesine gittiğinizde bu iş görüşmesi için para ödemezsiniz, değil mi? Oyunculuk için de aynı şey geçerli. Sizden deneme çekimi için ücret talep edenlerden uzak durun.

Kaydınızın olduğu, kendi fotoğraf çekimlerini ya da eğitimlerini ücretli olarak zorunlu tutan ajans ya da firmalarla çalışmayın. Ajanslar elbette kendi profesyonel fotoğrafçılarına headshot çektirmenizi ya da bünyelerinde bulunan eğitim merkezlerinden eğitim almanızı önerebilirler. Seçim size bırakıldığı sürece bunda bir sakınca yoktur. Tercih size bırakılmalı.

Siz iş aldıkça anlaştığınız yüzde üzerinden komisyon alan yerler olabilir. Bunlar genellikle menajerlik hizmeti de sunan kurumlardır. Araştırmanızı iyi yapın. Size çalışabileceğiniz projeler getiren yerlerle çalışmaya özen gösterin.

Casting Türkiye de dahil, Türkiye’de düzgün, dürüst çalışan ve başarılı işlere imza atan pek çok ajans veya benzeri size iş bağlantıları sunacak firmalar var. Kariyerinize dilediğiniz şekilde yön vermeniz için çalışacak yerler bulabilirsiniz.

Oyuncu adayı olarak iş arıyorsanız dikkat etmeniz gerektiğini düşündüğümüz  diğer hususlar:

  • Tanışmamış ve resim göndermemiş olmanıza rağmen yaşadığınız şehirden farklı bir şehirde bulunan, ajansına ısrarla kayıt ücreti ödeyerek katılmanızı isteyen kişiler,
  • Yapımcı ya da ajans adı altında eğitim programı, ön kayıt gibi konuları bahane edip avans isteyen kişiler,
  • Bu ve benzeri tekliflerle gelen kişilerle iyice araştırma yapmadan bağlantıya geçmemenizi öneririz. Bu firmalar bazen gerçek kişi ya da firmaların isimlerini kullanabilmektedir. E-mail adreslerini ve telefon numaralarını ya da proje bilgilerin gerçek kişi ya da firmalarla karşılaştırdığınızda uyuşmadığını göreceksiniz.
  • İletişim bilgilerini istediğinizde yeni kurulduklarını ya da web sitelerinin güncellenme aşamasında olduğunu söyleyen, istediğiniz bilgileri size vermek konusunda çekimser davranışlar sergileyen kişilerle araştırmadan sözleşme imzalamayın.
  • Siz işi almadan önce ücret ve ödeme şartlarını açıkça konuşun. Özellikle ilk işlerde ücret vermediklerini sizi denediklerini söyleyen firmalarla çalışmayın. Siz ücretinizi alamasanız da firma ücretini almaktadır.

İlgili Gönderiler

Yorum yaz