Blog32

Haber Spikeri Olmak

Medyanın her geçen gün hayatımızda daha aktif bir rol alması bu sektörde çalışan spiker ve sunucuya olan ihtiyacı arttırmaktadır. Televizyonda spiker olarak çalışmak isteyen medya mensupları spor, ekonomi veya haber bültenleri gibi farklı alanlarda çalışabilirler. Bu alanlardan Haber Bülteni sunmak isteyen her spikerin gönlünde yatan ise Ana Haber Bülteni spikeri olmaktır. Bir spikerin haftanın beş günü canlı yayınla, yaşadığı şehirde, ülkesinde ve dünyada olup biten olayları 30 saniyede ülkesinin en ücra köşesinde yaşayan kişinin evine konuk olarak paylaşma fikri bu mesleğin en cazip yanlarından biridir. Bu fikir heyecanlı olmasının yanı sıra büyük bir sorumluluğu da beraberinde getirir. ( “Spiker/Sunucu Nedir, Nasıl Olunur?” yazımızı inceleyebilirsiniz.)

Eğer siz de Haber Bülteni Spikeri olmak istiyorsanız öncelikle bir haber programının işleyişi nasıl olur gelin bir göz atalım: Haber programları spikerin önüne gelene kadar uzun bir süreçten geçer. Haber niteliği taşıyan bir olayın gerçekleştiği ortamda bir muhabir bulunur ve bilgi toplar. Muhabir ve kameraman haber niteliği taşıyan olayı görüntüler. Bazen bu görüntüler haberin önemine göre ajanslardan da hazır olarak alınabilir. Ajanslar, 24 saat haber peşinde hareket eden muhabirler sayesinde sektöre haber yetiştirmektedir. Hazırlanan ya da hazır temin edilen bu görüntüler programın konseptine göre montaja gelir. Haber metni yazılır. Haber metni ve haber görüntüsü montajlanır ve programın akışında yerini alır. Bazen muhabir ve kameraman olay yerinde bekler ve programın akışına göre yayına canlı bağlanılır. Montaj, haber metni yazma, görüntülerin çekilmesi, görüntülerin ulaştırılması gibi her aşamada da insan gücüne ihtiyaç vardır. Peki bir haber bülteni spikeri nasıl olabilirsiniz gelin beraber inceleyelim.

  • Öncelikle bir spiker veya sunucu olabilmek için gerekli olan genel kriterlere sahip olmalısınız. Bunu eğitim; ekrana yakışan bir görüntü; düzgün bir diksiyon ve fonetik olarak özetleyebiliriz. Bu kriterlerin tamamını “Spiker/Sunucu Nedir, Nasıl Olunur?” yazımız altında inceleyebilirsiniz.
  • Bir Haber Bülteni spikeri olmak istiyorsanız; belli bir kültür seviyesinin üzerinde olmalısınız. Hep okumalı, araştırmalı, gündemi takip etmeli, her zaman ve her koşulda bilgi dağarcığınızı taze tutmalısınız.
  • Başarılı bir Haber Bülteni spikeri olabilmek için, spikerliğin mutfağından yetişmelisiniz. Başlangıç olarak kamera önüne geçmeden önce kamera arkasında da kendinizi kanıtlamalısınız. Metin yazarı, editör, muhabir veya stajyer olarak televizyonların haber bölümlerinde ya da gazetelerde çalışmalısınız. Haber niteliği taşıyan bir olayın nasıl araştırılacağını, yazılacağını ve rapor edileceğini bilmelisiniz. Özetle, belli bir alt yapınız olmalı, haberi bilmeli, konjonktüre (iktisadi hayatın iyileşme ve kötüleşme konusunda gösterdiği değişikliklerin hepsine denir) hakim olmalısınız.
  • Ana haber bültenini sunmak herkesin gönlünde yatan, ulaşılmak istenen asıl noktadır. Bu sizin başarı ve azminizle belli bir zamanla olur. Başlangıçta sabah erken veya gece haberlerini sunmaya; hafta sonu, bayram ve resmi tatillerde çalışmaya hazırlıklı olmalısınız.
  • Haber metnini sunarken metni çok iyi anlamalı ve konuya hakim olmak zorundasınız. Bir haberi sunarken o haberin içinde olabilmeli, haberi özümseyebilmelisiniz. Metni okurken, ses ve nefesinizi doğru kullanabilmelisiniz.
  • Haber Bülteni sunarken objektif olmalı, herkese ve her konuya aynı mesafede durabilmelisiniz. Kendi yorumunuzu kattığınız bir konsepte sunum yapıyor olsanız bile, amacınız kesin bir onaylama ya da onaylamama olmamalı.
  • Canlı yayında bir haber metnini kamera karşısında nasıl okumanız gerektiğini, kameraya nasıl bakmanız gerektiğini ve prompterden haberleri okurken nasıl bir hareket tarzınızın olması gerektiğini iyi bilmelisiniz.
  • Duygu geçişlerini dozunda yapabilmek, Haber spikerliğinin en zorlayıcı unsurlarından biridir. Ölüm haberi sonrası program akışına göre gülümsetebilecek bir habere geçerken ki yüz ifadenize hakim olabilmelisiniz.
  • Haber Bülteni akışının hazırlanma aşamasında bulunmadıysanız bile, akışı a’dan z’ye bilmeli, akışa hakim olmalısınız.

Haber spikerliği saygın ve gözde bir meslektir. Başarınızla orantılı olarak tatminkar bir geliriniz olur. TRT ve Anadolu Ajansı devlete bağlı kurumlardır. Bu kurumlarda çalışan spikerler 3000 TL maaşla başlarlar. Maaşlar kıdeme ve yakalanan başarıya göre artış ve değişkenlik gösterir. Özel televizyonlarda ulusal bir firma yerel bir firmaya nazaran daha fazla maaş verir. Yerel firmalarda maaşlar genelde 1500-2000 TL civarıdır. Özel televizyonlarda haber bülteni spikerlik maaşları karşılıklı anlaşmaya, spikerin tecrübesine ve başarısına göre değişir. Günümüzde tecrübeli bir Haber Bülteni spikerinin aldığı ücret, asgari ücretin yaklaşık 7-8 katı kadardır.

İlgili Gönderiler

Yorum yaz