Blog33

Dansçı Olmak

Bedenin bir amaç doğrultusunda müzik ritmi eşliğinde hareket etmesini kısaca dans olarak tanımlayabiliriz. En ilkel dönemlerden bu yana  savaşlarda, düğünlerde, şenliklerde, dini ayinlerde; umudu, sevinci, korkuyu, cesareti, yani duyguları ve inancı ifade etmek için gerçekleştirilmiş, zamanla günümüzdeki modern halini almıştır.

Günümüzde hemen hemen herkesin kendini ifade etmek, eğlenmek ve sosyalleşmek için bir araç olarak kullandığı dans, kaynaklara göre, insanlık tarihinin ilk sanat eylemi olarak gösterilir. Profesyoneller tarafından sergilenen danslar estetik bir değer, sanatsal bir bakış açısı taşır.

Dans alanında uzmanlaşmak ve bu alanda kendine kariyer hedeflemek isteyenlerin genel hatlarıyla nelere dikkat etmesi gerektiğine gelin birlikte bakalım;

 • Dansta uzmanlaşmanın fiziksel açıdan zorlayıcı olduğunu kabul edin. Spor olarak da adlandırılan dans, dünyanın en ağır sporları arasında kabul edilir. Bu nedenle doğal bir yeteneğe veya becerilere sahip olmanız başarılı olmanız için yeterli olmaz. Dans fiziksel yeterlilik ve azim de gerektirir.
 • Profesyonel dansçı olmak için, disiplinli çalışmalı, zaman ve sabır isteyen bu süreçte kendinize inanmalı, iyi bir eğitim almaya özen göstermeli ve en önemlisi de dansı sevmelisiniz.
 • Halk oyunları, bale, Latin dansları, Flamenko, tango, vals, jazz, swing, hip hop, tap, modern dans, oryantal gibi pek çok dans türü bulunur. Uzmanlaşmak istediğiniz dansı seçmeli, uygun eğitim programları ve eğitmenleri hakkında bilgi almalısınız.
 • Bazı dans türlerinin profesyonelce yapılması için erken yaşta eğitime başlanması gerekir. Örneğin bale gibi uzun süren eğitim programına başlanılması ve bu alanda bir profesyonel olunması için, eğitim yaşı 12’yi geçmemelidir.
 • Açıkça belirtmek gerekirse profesyonel dansçı olmak, yaşamınızı dans gelişiminiz üzerine inşa etmeniz anlamına gelir. Erken yaşta dansa başlamak yaşam tarzınızı dans odaklı kurmanızı kolaylaştırır. Yine de bale gibi danslara başlamak için geç kaldıysanız üzülmeyin, profesyonel olarak yapmak istediğiniz başka bir dans türüne takviye olması için eğitim programınıza ekleyebilirsiniz.
 • Profesyonel olarak hangi dans türü olursa olsun esneklik hepsinde aranan bir özelliktir. Beden yapınıza uygun esneklik programlarına düzenli olarak çalışmalısınız. Uzmanları tarafından hazırlanan programınız,  kendinizi fazla zorlayıp sakatlanmadan doğru şekilde esneklik kazanmanızı sağlayacaktır.
 • Dansla müziği ayrı düşünemezsiniz. Bu nedenle ritm duygunuzu, kulağınızı, koreografiye uyumunuzu ve konsantrasyon becerilerinizi de geliştirmelisiniz. Bunu bol bol dans videoları izleyerek, dansçıların figürlerini, mimiklerini ve adımlarını takip ederek, dans eğitimi ile ilgili kitaplar okuyarak, araştırmalar yaparak, aklınıza takılanları eğitmenlerinize sorarak ve pratik yaparak geliştirebilirsiniz.
 • Profesyonel hayatı tanımak, yeteneklerinizi sınamak, kariyerinize yardımcı olabilecek yeni iş bağlantıları kurmak için dans yarışmalarına katılmalısınız.
 • Başarılı olup olmayacağınızı yalnızca siz belirlersiniz. Teknik anlamda iyi olmanın dışında istediğiniz bir role ya da işe sahip olmanız için, insanların sizi beğenmesi veya sizinle çalışmak istemesi gerekir. Her şey sizin çabalarınız sonucu oluşur. Bu sürece kendinizi hazırlamalı, sabırla yaklaşmalısınız.
 • Enerjinizi sizi negatif güdüleyen insanlara harcamayın. Ne yaparsanız yapın, sizden farklı düşünenler her zaman olacaktır. İnandığınız şeyi yapın.
 • Başkalarının başardıklarına odaklanmak yerine iyi olduğunuz konulara ve üstünde daha çok çalışmanız gerekenlere odaklanın. Rakibiniz kendinizsiniz.

“Başka birinden daha iyi dans etmeye çalışmam. Sadece kendimden daha iyi dans etmeye çalışırım.” Michail Nikolaevich Baryshnikov (Misha)

İlgili Gönderiler

Yorum yaz