Blog42

İllüzyonist Olmak

Genel hatlarıyla göz yanılması ve el çabukluğuna dayalı numaralar yaparak izleyicileri eğlendiren kişilere illüzyonist / sihirbaz dense de, illüzyonist olmak çocukların doğum günlerinde bozuk para kaybetmek ya da ufak kart numaraları yapmaktan daha öte bir sanattır. Eski adıyla hokkabazlık, sahne sanatlarının en eskilerinden biridir. Arkeolojik çalışmalarda bulunmuş olan papirüslerde, milattan yaklaşık 2400 sene önce yaşamış olan Mısırlı büyücülerin yaptıkları çalışmalar anlatılmaktadır. Yine milattan yaklaşık 1500 yıl önce, Hz. Musa’nın mucizelerine karşın Firavunun büyücülerinin, yanılsama sanatını (illüzyon) kullandıkları bilinmektedir. Hokkabazlık Antik Yunan ve Roma’da gezgin sihirbazların ve Orta Çağ Avrupa’sında saz şairlerinin yaptıkları hokka oyunlarıdır. Hokkabazlar çoğu kez büyücü sanılarak cezalandırılması nedeniyle bu sanat, uzun süre yaygınlaşamamıştır. Osmanlı Dönemi’nde ise hokkabazlık sanatı, eski Türk oyunlarının en merakla beklenen şenliklerinden biri olmuştur. Bu sanat; bir çeşit Orta oyunu şeklinde sunulan, el çabukluğu ve göz yanılması üzerine kurulan gösterilerden oluşmaktadır. Modern çağa gelindiğinde, 7 Aralık 1805 yılında doğan Fransız Jean Eugene Robert – Houdin çağdaş sihirbazlığın babası olarak adlandırıldı. 20.yy’dan günümüze dek pek çok yetenekli illüzyonist dünyaca ün yapmıştır. Bunlardan belli başlıları arasında; 20.yy’da Dai Vernon, Harry Houdini, Fred Kaps, Doug Henning, Zati Sungur, S.H.Sharpe, 21.yy’da ise David Copperfield, Lance Burton,Tommy Wonder, Mark Wilson, Aref Ghafouri, Kubilay Tunçer, Derren Brown, Criss Angel, David Blaine ve Dynamo’yu (Steve Frayne) sayabiliriz.

“İnsanları bir anlığına her şeyin mümkün olabileceğine inandırmayı seviyorum” Dynamo

Modern hokkabazlar; sınırları zorlayarak seyirciyi hayretler içinde bırakmak için, en olmayacak gösterileri düzenlerler. Duvarda ya da suyun üzerinde yürümek, yerden 24-30 cm yükselebilmek gibi çeşitli illüzyonlar seyirciye sunarlar. Kısaca imkansız olan şeyi yapmaz, sadece yapıyormuş gibi görünmelerini sağlarlar. Eğer siz de illüzyonist olmakla ilgileniyorsanız, bu mesleğe nasıl başlayabilirsiniz gelin beraber inceleyelim.

 • Öncelikle temel numaralardan başlamanız, el becerilerinizi geliştirmenizde yardımcı olacaktır. İskambil kağıdını elinizin arkasında kaybetmek, bozuk parayı parmaklarınız üzerinde gezdirerek yok etmek gibi, her illüzyonist bu el çabukluğu numaralarını bilse de tekniklerini geliştirdikçe farklı alanlarda uzmanlaşmaktadır. Siz de zaman geçtikçe, sahne numaraları, kaçış numaraları ya da zihin oyunları gibi alanlardan birini seçerek uzmanlaşabilirsiniz.
 • Bu sanatın ustaları; seyircinin nasıl konsantre olması gerektiğini ve şovlarını nasıl ilginç kılacaklarını iyi bilmektedirler. İlgi duyduğunuz alandaki illüzyonistlerin performanslarını izleyerek, kullandıkları numaraları ve stillerini gözlemleyebilirsiniz. Kendi stilinizi yaratırken ilham almanıza yardımcı olacaktır.
 • Çoğu illüzyonistin hikayesine bakacak olursak, çalışmalarının başlangıcında zamanlarının çoğunu kitap okuyarak ve araştırmalar yaparak geçirdiklerini görürüz. İzleyicilerin karşısında performansınıza başlamadan önce bulabildiğiniz her kaynağı okumalısınız. Günümüzde teknolojinin imkanlarından faydalanarak da DVD ve online videolar seyrederek kendinizi geliştirebilirsiniz.
 • Kendi şovunuza başlamadan önce imkanınız olursa, tarzınıza uygun bir illüzyonistin yanında asistan olarak çalışmanız faydalı olacaktır. Yaşadığınız yerde dernekler varsa üye olabilirsiniz. Asistan olarak çalışmaya başlarsanız, performans sırlarını sihirbaz olmayanlara söylememeye özen gösterin.
 • Pratik yaparak deneyim kazandığınız numaraları belirli bir düzene sokarak, kendinize ait bir şov oluşturmaya başlayabilirsiniz. Bunu yaparken kendi tarzınızı yaratmaya özen gösterin. Sadece bildiğiniz numaraları arka arkaya yapmak izleyicinin ilgisini çekmeyecektir. Şovunuza size özgün bir konuşma ve stil ekleyin. Konuşmanızı hazırlarken söylediklerinizin mantıklı olmasına ve izleyenlerin kafasını karıştırmamasına dikkat edin. Ayrıca şovunuzu hareketlendirmek için tarzınıza uygun bir fon müziği de kullanabilirsiniz.
 • Performansınızı geliştirirken klişe olan numaralardan uzak durmaya çalışın. Herkesin yıllarca gördüğü bir şovun aynısını izlemek, ilginç olmayacaktır. Kendi stilinizi başkalarının stilleri üzerinden oluşturmayın. Özelliklede günümüzde yaşayan modern illüzyonistlerin stillerinden uzak durun. Daha önce yapılmamış ya da benzer olsa bile yapılış şeklinde orijinallik bulunan numaralar oluşturmaya çalışın. Her zaman özgün olmaya özen gösterin.
 • Topluluk önünde performans yapmaktan rahatsızlık duyuyorsanız, nasıl hareket etmeniz gerektiğini bilemiyorsanız ya da etkin bir konuşma tarzınız olsun istiyorsanız; etkili konuşma, diksiyon, kişisel gelişim eğitimleri alarak performansınızı arttırabilirsiniz.
 • Başlangıç olarak performansınızı; ailenize, arkadaşlarınıza, tanıdığınız kişilerin çocuklarının doğum günlerinde yapmaya çalışın. Küçük grupların karşısında şovunuzu yaptıkça pratik kazanmaya başlarsınız. Çevreniz oluştukça tanıdıklarınız aracılığı ile okullarda, ev partilerinde, hastanelerde, açılışlarda iş almaya başlayabilirsiniz. Zaman geçtikçe daha kalabalık izleyici karşısında şovunuzu çok rahat sergilediğinizi göreceksiniz. Kendinizi daha çok geliştirmek için sokak performansı yapmayı da deneyebilirsiniz.
 • Şovunuzu gerçekleştireceğiniz yeri önceden görün. Eşyalarınızı başlamadan önce kontrol edin. Gösterinizi yapacağınız alanda ya da arkanızda kimsenin olmadığına dikkat edin.
 • Hazır olduğunuzu düşündüğünüz zaman, şovunuzu daha büyük kitleler önünde gerçekleştirmek için tanıtım yapmalısınız. İlk olarak kendinize ait bir kartvizit oluşturabilirsiniz. Sosyal medya hesaplarınızı tanıtımınız için kullanabilirsiniz. Yarışmalara katılabilirsiniz. Casting Türkiye’de profil oluşturabilirsiniz.
 • Bir illüzyonist olarak başarılı olabilmek için kendinizi tamamen bu işe adamalı, sabırlı ve disiplinli olmalı, çok çalışmalı ve pratik yapmalısınız.

     Kaynak: wikihow.com

İlgili Gönderiler

Yorum yaz