Blog44

35.İSTANBUL FiLM FESTİVALİ / Festival Seçkisi

Casting Türkiye bir Film Festivalinde daha sizinle beraber. İF Film Festivalinde de yaptığımız gibi İF İF İF, “Hangi filmi seçsem?”, “Ne zaman gitsem?” gibi sorularla uğraşmadan; eğitici, bilgi dolu ve eğlenceli bir festival ortamını yine sizinle birlikte paylaşmak istedik. Bu nedenle, İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı’nın (IKSV) düzenlediği 35. İstanbul Film Festivali’ne ait film seçkimizi, yaklaşık 200 uzun metraj film/belgesel arasından seçerek gerçekleştirdik. Bilindiği üzere festival film biletleri, hafta içi gündüz seanslarında daha uygun fiyata satılmakta. Bu nedenle Casting Türkiye film seçkimizi, özellikle hafta içi gündüz seanslarına denk gelen filmlerden oluşturmaya özen gösterdik ve bu 11 günlük film maratonu seçkimizi 30 film ile tamamladık. 27 film hafta içi gündüz, 3 film ise akşam seanslarında yer alıyor. Festival programı farklı tarzlarda filmlerin gösterildiği bölümlerden oluşuyor. Biz de seçkimizi festivalde yer alan Uluslararası Altın Lale, Sinemada İnsan Hakları Yarışması, Yıllara Meydan Okuyanlar, Dünya Festivalleri, Ulusal Yarışma, Genç Ustalar, Belgesel Kuşağı, Mayınlı Bölge, Gömülü Hazineler, Antidepresan ve Gala bölümlerinden oluşturarak, seçkimizi iki ayrı yazı altında topladık. Siz de bu filmlerden tarzınıza uygun olanlarına gidebilirsiniz.

Eva No Duerme / Eva’ya Huzur Yok Festival Seçkimizin ilk filmi, Uluslararası Altın Lale Ödülü için yarışan film Arjantin First Lady’si Eva Peron 1952 yılında hayata veda edince vücudu mumyalaştırılır. 3 yıl sonra askeri darbe gerçekleştirilir. Eva Peron’un bedeni cansız da olsa hala politik gücünü koruyor. Film, Arjantin siyasi tarihini mumyalanmış bir beden üzerinden günümüze taşıyor. Başarılı yeni nesil yönetmen Pablo Agüero ve bir o kadar başarılı oyuncu Gael Garcia Bernal, filmi ayrıca ilginç kılıyor. (11 Nisan Pazartesi – 13:30 Beyoğlu Atlas)

Peace to Us In Our Dreams / Bize Rüyalarımızda Huzur Ver Uluslararası Altın Lale Ödülü için yarışan ikinci seçkimiz, Litvanyalı yönetmen Sharunas Bartas’ın yazdığı, yönettiği ve kızıyla beraber oynadığı duygusal bir aile filmi. (11 Nisan Pazartesi – 11:00 Beyoğlu Atlas / 13 Nisan Çarşamba – 13:30 Beyoğlu Fitaş)

The Childhood of A Leader / Bir Liderin Çocukluğu Uluslararası Altın Lale Ödülü için yarışan üçüncü seçkimiz, Jean Paul Sarte’nin aynı adlı öyküsünün bir serbest uyarlaması. Bu filmde, ileride milyonların hayatını etkileyen faşist eğilimli küçük bir çocuğun karakter gelişimini görüyoruz. Karakter analizi incelemesi için kaçırılmaması gereken bir film. Film 2015 Venedik En iyi İlk Film ve En İyi Yönetmen-Ufuklar ödüllerini aldı. (8 Nisan Cuma – 13:30 Beyoğlu Atlas)

Les Demons / Şeytanlar Uluslararası Altın Lale Ödülü için yarışan dördüncü seçkimiz, aile içindeki olumsuz olayların, 10 yaşındaki bir çocuğun psikolojisini nasıl bozabileceği hakkında. (11 Nisan Pazartesi – 16:00 Beyoğlu Fitaş / 12 Nisan Salı – 13:30 Kadıköy Rexx)

The End / Son Uluslararası Altın Lale Ödülü için yarışan beşinci seçkimizde yönetmen ve senarist Guillaume Nicloux, bizi fantastik ve birbirinin içine girmiş bir dünyaya yolculuğa çıkarıyor. Bu yolculukta seyirciye usta oyuncu Gerard Depardieu eşlik ediyor. (12 Nisan Salı – 16:00 Kadıköy Rexx)

Un Monstruo De Mil Cabezas / Bin Başlı Canavar Uluslararası Altın Lale Ödülü için yarışan son seçkimiz, bir kadının sisteme karşı verdiği mücadeleyi anlatıyor. (13 Nisan Çarşamba – 13:30 Beyoğlu Atlas / 14 Nisan Perşembe – 16:00 Beyoğlu Fitaş )

Mediterranea / Akdeniz Sinemada İnsan Hakları Yarışması; Avrupa Konseyi ve Eurimages işbirliği ile sadece İstanbul Film Festivali’nde verilen Avrupa Konseyi Sinema Ödülü’dür (FACE). Bu ödül, insan hakları konusunda kamuoyunda duyarlılık ve bilincin uyanmasına katkı sağlayan filme verilir. Bu bölümde yer alan ilk seçkimiz bir umuda yolculuk dramı. Burkina Faso’dan İtalya’ya ulaşmaya çalışan mültecilerin iç acıtan yolculuklarını anlatıyor. (7 Nisan Perşembe – 16:00 Kadıköy Rexx / 11 Nisan Pazartesi – 11:00 Beyoğlu Fitaş)

La Montagne Magic / Sihirli Dağ Sinemada İnsan Hakları Yarışması son seçkimiz, farklı animasyon tekniklerinin gerçek mektuplar ve ses kayıtlarıyla beraber harmanlandığı canlandırma bir film. Yönetmen ve senarist Anca Damian filmiyle, 80’li yıllarda Afgan mültecilerle Sovyetler Birliği’ne karşı savaşmış Polonyalı dağcı ve fotoğrafçı Adam Jack Winkler’in hayatına ışık tutuyor. (15 Nisan Cuma – 11:00 Beyoğlu Atlas)

Sangue Del Mio Sangue / Kendi Kanım Yıllara Meydan Okuyanlar bölümünde, örnek alınan ve ödüle doymayan usta yönetmenlerin en son filmleri yer alır. Bu seçkimizin ilk filmi, festivalin Yaşam Boyu Başarı Ödülünün de sahibi olan İtalyan yönetmen Marco Bellocchio’ya aittir. Filmin senaristliğini de yapan Yönetmen Marco, biri Orta Çağ’da geçen iki hikayeyi ustalıkla harmanlıyor. (12 Nisan Salı – 16:00 Ortaköy Feriye / 14 Nisan Perşembe – 13:30 İtalyan Kültür Merkezi )

La Calle De La Amargura / Acı Sokağı Yıllara Meydan Okuyanlar bölümünde yer alan ikinci seçkimiz, Meksika sinemasının usta yönetmeni Arturo Ripstein’e ait siyah-beyaz filmdir. Filmin konusu, beklenmedik anda ağır bir suça bulaşarak tutuklanan yaşlıca iki hayat kadınının hikayesi  anlatılmaktadır. (15 Nisan Cuma – 11:00 Kadıköy Rexx)

11 Minut / 11 Dakika Yıllara Meydan Okuyanlar bölümünde yer alan son seçkimiz, festivalin Yaşam Boyu Başarı Ödülünün de sahibi olan Polonyalı yönetmen Jerzy Skolimowski’ye ait. Birbirinden farklı karakterlerin aynı 11 dakikasına odaklanan bu film, aynı zamanda Polonya’nın Oscar adayıydı. (8 Nisan Cuma – 16:00 Ortaköy Feriye)

La Vanite / Kibir Dünya Festivallerinden bölümünde dünya sinemasının en yeni filmleri yer alır. Bu seçkimizin ilk filmi, Yönetmen Lionel Baier’ın yaşamla ölümün ironisi üzerine kurduğu filmi. (8 Nisan Cuma – 13:30 Ortaköy Feriye)

Ejhdeha Vared Mishavad / Bir Ejderha Uyanıyor Dünya Festivalleri bölümünde yer alan ikinci seçkimiz İran sinemasına ait bir dönem filmi. Yönetmenliğini Mani Haghigi’nin yaptığı bu film, İran sinemasının en özgün filmlerinden. (15 Nisan Cuma – 13:30 Kadıköy Rexx)

Un Etaj Mai Jos / Alt Kat Dünya Festivalleri bölümünde yer alan üçüncü seçkimiz, usta Romen Yönetmen Radu Muntean’a ait. Filmde, bir adamın alt katında yaşanan olaylara sessiz kalıp kalmaması arasındaki mücadelesi anlatılıyor. (15 Nisan Cuma – 16:00 Beyoğlu Fitaş)

Ji Geum Eun Mat Go Geu Ddae Neun Teul Li Da / Doğru Zaman Dünya Festivalleri bölümünde yer alan son seçkimiz, bol ödüllü Güney Kore’li usta yönetmen Hong Song Soo’ya aittir. Film, iki karakterin ilişkilerini iki farklı versiyonla anlatıyor. (7 Nisan Perşembe – 11:00 Kadıköy Rexx / 13 Nisan Çarşamba- 13:30 Beyoğlu Fitaş)

Casting Türkiye film seçkimizin devamı yarın yine bu sayfada!

NOT: Festival Biletleri Hafta içi gündüz seansları: 8 TL Akşam ve haftasonu seansları (21:30 hariç) tam:18TL Öğrenci:14TL Genel satışlar: 26 Mart Cumartesi günü saat 10.30 itibariyle satışa sunulacaktır. Axess Kart sahibi seyirciler biletlerini %20 indirimle satın alabilirler. (8 TL’lik biletler hariç)  

Kaynak: film.iksv.org

İlgili Gönderiler

Yorum yaz