Blog44

35.İSTANBUL FiLM FESTİVALİ / Festival Seçkisi 2

Casting Türkiye bir film festivalinde daha sizinle beraber. İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı’nın (IKSV) düzenlediği 35. İstanbul Film Festivali’ne ait film seçkimizi, yaklaşık 200 uzun metraj film/belgesel arasından seçerek iki ayrı yazı altında toplam 30 film ile oluşturduk. Filmleri festivalde yer alan farklı bölümlerden oluşturmaya özen gösterdik. Siz de bu filmlerden tarzınıza uygun olanlarına gidebilirsiniz. 15 filmden oluşan ilk seçkimizi 35.İSTANBUL FiLM FESTİVALİ Festival Seçkisi yazımız altında inceleyebilirsiniz.

Siyah Karga Ulusal Yarışma bölümünde yer alan seçtiğimiz ilk film. M.Tayfur Aydın’ın yazıp Yönettiği bir yolculuk filmi. Film, rejim tarafından ülkesine girişi yasaklanan İran asıllı Fransız bir oyuncunun, Türkiye üzerinden kaçak olarak ülkesine girme mücadelesini anlatıyor. Bu seans filmin yönetmeni, yapımcısı veya oyuncusunun katılımı ile gerçekleştirilecek. (12 Nisan Salı – 16:00 Beyoğlu Atlas)

Kalandar Soğuğu Ulusal Yarışma bölümünde yer alan son seçkimiz, bol ödüllü bir hayallerin peşinden gitme hikayesi. Bu naif film, oyuncuları Haydar Şişman ve Nuray Yeşilaraz’ın performansları için de izlemeye değer. Bu seans filmin yönetmeni, yapımcısı veya oyuncusunun katılımı ile gerçekleştirilecek. (13 Nisan Çarşamba – 16:00 Beyoğlu Atlas)

Kalo Pothi / Kara Tavuk Genç Ustalar bölümünde genç yönetmenlerin geleceğin klasikleri olmaya aday filmleri yer alır. Genç Ustalar bölümünde yer alan ilk seçkimiz, Nepalli yönetmen Min Bahadur Bham’a ait. Film, 12 yaşındaki iki çocuğun Nepal İç Savaşı sırasında pekişen dostluklarını anlatıyor. (12 Nisan Salı – 11:00 Kadıköy Rexx / 15 Nisan Cuma – 13:30 İtalyan Kültür Merkezi)

Boi Neon / Neon Boğa Genç Ustalar bölümünde yer alan ikinci seçkimiz Brezilyalı yönetmen Gabriel Mascaro’ya ait. Bol ödüllü bu filmi kaçırmayın. (7 Nisan Perşembe – 13:30 Beyoğlu Fitaş)

Underground Fragrance / Yeraltı Korkusu Genç Ustalar bölümünde yer alan üçüncü seçkimiz, Pekin’de yer altında bir sığınakta yolları kesişen üç kişinin hikayesi üzerine kurulmuş. (14 Nisan Perşembe – 11:00 Beyoğlu Fitaş / 15 Nisan Cuma – 16:00 Kadıköy Rexx)

Songs My Brothers Taught Me / Ağabeylerimin Bana Öğrettiği Şarkı Genç Ustalar bölümünde yer alan son seçkimiz Amerikalı yönetmen Chloe Zhao’nun ilk filmi. Güney Dakota’daki Amerikan yerlilerine ait bölgede yaşan iki kardeşin yaşamını anlatan film, bu özel bölgedeki Amerika yerlilerinin yaşamlarını da gözler önüne seriyor. (14 Nisan Perşembe – 11:00 Beyoğlu Fitaş / 15 Nisan Cuma – 16:00 Kadıköy Rexx)

V Paprscich Slunce / Güneşin Altında Belgesel Kuşağında yer alan ilk seçkimiz, Rus yönetmen Vitaly Mansky’e ait. Kapalı kutu Kuzey Kore’yi keşfetmek için izlemeye değer bir film. (13 Nisan Çarşamba – 11:00 Kadıköy Rexx)

Where To Invade Next? / Şimdi Nereyi İşgal Edelim? Belgesel Kuşağında yer alan son seçkimiz, Yönetmen Michael Moore’a ait. Amerika’nın işgal alışkanlığını tiye alan bu film, festivalin de en merakla beklenen yapıtlarından biri. (15 Nisan Cuma – 13:30 Beyoğlu Beyoğlu)

Evolution / Evrim Mayınlı Bölge bölümünde sinemanın seyirciyi zorlayan ve sarsan deneysel yapımları yer alır. Mayınlı Bölge bölümünde yer alan ilk seçkimiz yönetmen Lucile Hadzihalilovic’e ait. Film, aynı yaştaki erkek çocuklar ve onlara bakan genç kadınların yaşadığı sahil kasabasında geçiyor. (8 Nisan Cuma – 13:30 Kadıköy Rexx)

Wild / Vahşi Mayınlı Bölge bölümünde yer alan son seçkimiz, yönetmen Nicolette Krebitz’e ait. Film, genç bir kadının karşılaştığı vahşi bir kurtla kurduğu saplantılı ilişkisini anlatıyor. Filmde cinsel ve/veya şiddet içeren sahneler yer alıyor. (14 Nisan Perşembe – 13:30 Beyoğlu Fitaş)

Kanashimi No Beradonna / Hüzünlü Belladonna Gömülü Hazineler bölümü, sinema tarihinin az bilinen ve kaybolmuş gizli cevherleri yer alır. Bu seçkimiz, Japon yönetmen Eiichi Yamamoto’ya ait. 1973 yapımı sıra dışı ve cüretkar bu animasyon, Amerika dahil pek çok ülkede ilk kez gösteriliyor. (8 Nisan Cuma – 16:00 Rexx)

Schneider vs Bax / Schneider Bax’e Karşı Film Seçkimizin tek komedi filmi festivalin Antidepresan bölümünde yer alıyor. Hollanda sinemasının en muzip yönetmenlerinden Alex van Warmerdam’a ait olan film, bir tetikçinin hikayesini anlatıyor. (15 Nisan Cuma – 16:00 Beyoğlu Fitaş)

Hail Caeser / Yüce Sezar Gala Seçkimize ait ilk filmimiz Coen Kardeşler’in son harikası. Tilda Swinton’ın olmadığı festival, festival değil. Oyuncu kadrosunda Ralph Fiennes, Josh Brolin, George Clooney, Scarlett Johansson’ın ve nicelerinin olması da filmin bonusu. (11 Nisan Pazartesi – 19:00 Beyoğlu Atlas / 17 Nisan Pazar – 19:00 Ortaköy Feriye. Özellikle 19:00 seansları belirtilmiştir.)

Brooklyn Gala Seçkimize ait ikinci filmimizin yönetmeni, John Crowley. 3 dalda Oscar adayı olan film, 1950’lerde İrlanda’dan göçen genç Ellis’in hikayesini anlatıyor. Filmin oyuncusu Saoirse Ronan’ın performansı seyredilmeye değer bir filmdir. (9 Nisan Cumartesi – 19:00 Beyoğlu Atlas / 17 Nisan Pazar – 16:00 Ortaköy Feriye. Özellikle 16:00 – 19:00 seansları belirtilmiştir.)

High-Rise / Gökdelen Gala Seçkimize ait son filmimizin yönetmeni Ben Wheatley. Oyuncu kadrosunda Tom Hiddleston, Jeremy Irons ve Sienna Miller’ın yer aldığı film, güzel bir bilimkurgu. (14 Nisan Perşembe – 19:00 Beyoğlu Atlas. Özellikle 19:00 seansları belirtilmiştir.)

Casting Türkiye film seçkimizin sonuna geldik. Bir sonraki Film Festivali’nde görüşmek üzere.

NOT: Festival Biletleri Hafta içi gündüz seansları: 8 TL, Akşam ve haftasonu seansları (21:30 hariç) tam:18TL, öğrenci:14TL, 21:30 seansları: 20TL Genel satışlar: 26 Mart Cumartesi günü saat 10.30 itibariyle satışa sunulacaktır. Axess Kart sahibi seyirciler biletlerini %20 indirimle satın alabilirler. (8 TL’lik biletler hariç)

Kaynak: film.iksv.org

İlgili Gönderiler

Yorum yaz