Blog48

DJ Olmak

Günümüzde müzik endüstrisinde yaşanılan gelişmelerden dolayı her geçen gün yeni bir mekanın açıldığına tanık oluyoruz. Festival ve organizasyonların da artması, eğlenmek isteyen insanların güzel zaman geçirmelerini sağlayan DJlere olan ihtiyacı da arttırmaktadır. DJlik, kimisi için ilgi çekici bir performans sanatı, kimisi için de eğlenceli bir uğraş olmasından tercih ediliyor.

DJ kavramının tarihsel gelişimini ve konu ile ilgili bilinmesi gereken belli başlı terimleri genel hatlarıyla ele aldığımız Disk Jockey-Dee Jay-DJ yazımıza da dilerseniz göz atabillirsiniz.

Şimdi DJ olmak isteyenlerin neler yapması gerektiğine bakalım.

  • Neden DJ olmak istediğinize karar vermelisiniz. DJlik kariyeriniz açısından profesyonel olarak yapmayı istediğiniz bir iş dalı mı yoksa boş zamanlarınızda eğlenmek için yapacağınız bir hobi mi? Eğer profesyonel olarak DJlik ile ilgilenmek istiyorsanız kararlılık, tutku ve çabayla başarılı bir DJ olabilirsiniz.
  • Nasıl bir DJ olmak istiyorsunuz bir düşünün. Temel olarak bakınca, Club/Bar DJ, Performans/Konuk DJ ve Mobil/Organizasyon DJ olarak 3 ana bölüme ayırabiliriz. Club/Bar DJleri mekanın lokasyonuna göre sezonluk ya da sürekli olarak çalışır. Her mekanın kendine has bir kitlesi, itibarı, popülaritesi ve müzik tarzı vardır. Bu nedenle çalınması beklenen parçalar da mekandan mekana farklılıklar gösterebilir. Kulüp/Bar DJ ortama göre müziğin enerjisini yükseltip alçaltarak dans pisti ile bar arasındaki insan akışını kontrol eder. Performans/Konuk DJ ise çoğunlukla tarzıyla, yeteneğiyle ve şovunda yaptığı hareketlerle kalabalığın ilgisini çeker. Cutting, scratching gibi tekniklerde iyi olmakla kalmayıp kendine ait orijinal parçaları da olur. Eğer başarılı bir dj ise uluslararası  turnelere çıkarak performansını pek çok yerde sergiler. Bir performans sanatçısıdır. Mobil/Organizasyon DJ de düğün, doğum günü gibi organizasyonlarda görev alır. Mobil DJ istek parça çalmaya, hatta bazen önceden verilmiş olan müzik listesine uymaya, çoğunlukla kendi ses ekipmanını organizasyon alanına götürmeye ve mikrofonda konuklarla konuşmaya hazırlıklı olurlar. Kısaca özetlediğimiz bu 3 farklı alandan hangisinde yol almak istediğinize karar verin. Böylece çalışmalarınıza yön verecek ve hedefiniz doğrultusunda zaman kaybını yaşamayacaksınız.
  • Çalışmak istediğiniz alana göre almanız gereken ekipmanlar değişiklik gösterebilir. Başlangıç olarak büyük yatırımlar yapmayın. DJ kavramının işleyişini anlamak için bilgisayar (software) ortamında çalışmalar yapabilirsiniz. Bunun için Virtual DJ Home ve Mixxx programlarını ücretsiz, Traktor Pro 2’yi ise ücretsiz Demosunda kullanabilirsiniz. Ayrıca Youtube’da yer alan yönlendirmeleri izleyerek de bilgi sahibi olabilirsiniz. Bilgisayar ortamında Beatmatching, mix ve ses kontrolü vb. temel konularda deneyim kazanabilirsiniz. DJ Software ve Pioneer gear, sync (otomatik senkronize etme) özelliği vardır. Turntable ve bazı CDJ kullanımında ise senkronizeyi manuel yapmalısınız. Eğer scratch gibi teknik konularda da pratik yapmak istiyorsanız bunun klavye ve fare ile pek mümkün olmadığını belirtmeliyiz. Bunun için turntable ya da eşdeğerde olabilecek controller sahibi olmalısınız.
  • Bilgisayar ortamında yaptığınız çalışmalardan memnunsanız yavaş yavaş kendi ekipmanlarınızla deneyim kazanmaya başlayabilirsiniz.Belli başlı tarzlardaki ekipmanlara kısaca değinecek olursak:

Controller (all in one); Her şeyin bir arada olduğu controller çoğunlukla yetişmekte olan DJlerin tercih ettiği bir ekipmandır. Uygun fiyatlı ve laptop ile kullanımı kolaydır. Mobil kurulumu ve kullanımı basit, çoğu bilgisayar yazılımı ile entegredir. Olumsuz sayılabilecek özellikleri ise hacimli kontrol ünitesini her kabine sığdıramayabilirsiniz. Çoğu kontrol ünitesinin plastik veya oyuncağa benzer bir görünümü vardır.

CDJ CD Turntable ve Mixer ekipman; Kapsamlı bir software ve laptopa göre kısıtlı özellikleri vardır. Aynı özelliklere sahip olabilmeniz için masraf yapmanız gerekir (Pioneer CDJ-2000nexus veya Denon DN-S3700). Sonrasında da yine masraflı olan bir mixer almalısınız. Aynı özellikler olmadan kullanabileceğiniz ekipmanları da mevcuttur. (Pioneer CDJ-350, CDJ 800s veya CDJ 1000s gibi.) Dünyadaki çoğu büyük gece kulübünde Pioneer CDJ 2000 kullanılır. Profesyonel kulüp DJlerin kullanması, yeni model CDJde scracth yapılabilmesi, çoğu yeni modelin USB destekli olması ve modern kulüplerde CDJ kullanılması bu ekipmanların tercih edilme nedenleridir.

Vinyl (Vinil) Plak ve Mixer ekipman; Bütün ekipmanlar içinde mix yapılmasının en zor olduğu ve en pahalı olan ekipmandır. Peki neden çoğu eski ve yeni kuşak DJin hayallerini süsler? Bunun nedeni tatminkar edici, ilgi çekici ve en güzel scratching yapılabilen ekipman olmasıdır. Nostaljiktir, teknik olarak dokunma duygusuna hitap eder, izlemesi zevklidir ve teknik düzeyde saygı kazandırır.

  • Temel düzeyde bilgi edinip, deneyim kazandıktan sonra kendi mixlerinizi yapmaya başlayın ve bunları kayıt edin. “Hangi parçaları nasıl çalmalıyım?”, “Başlangıç ve bitiş parçam ne olmalı?” kendinize sorun. Kayıtlarınızı çevrenizde geri bildirimine güvendiğiniz kişilere dinletin. Forumlara ve sosyal ağlara yükleyerek geri bildirim alın. Bu şekilde yavaş yavaş bu sektörden çevre edinmeye başlarsınız. Deneyim kazanmak ve kalabalığın nabzını tutmak için ev partileri verin. Arkadaşlarınızın partilerinde çalın. Gitmekten hoşlandığınız kulüplerle parti yapmak için görüşmeler yapın. Nerede kiminle tanışacağınızı ve tanıştığınız kişilerin size hangi fırsatları sunacağını bilemezsiniz.
  • Son olarak eğer tüm bunlardan zevk aldıysanız ve bu uğraşı bir iş olarak yapmak istiyorsanız, özel DJ kurslarına gidebilir, deneyimli DJlerin yanında asistanlık yapabilir veya DJ Akademiye giderek kendinizi geliştirebilirsiniz.
  • Casting Türkiye’de profil oluşturarak kendinize uygun iş ilanlarına ulaşabilir, kariyerinizi geliştirebilirsiniz. Bu süreçte size başarılar dileriz.

Kaynak: passionatedj.com adresinden çeviriler kullanılmıştır.

İlgili Gönderiler

Yorum yaz