Blog43--

Vantrilok Olmak

Vantrilok (Karından konuşmak) kelimesi, önceleri bu işi icra eden vantrilokların soluk alırken karınlarını kullandıkları düşünüldüğünden, Latince venter (karın) ve loquor (konuşmak) sözcüklerinden türetilmiştir. Peki Vantrilok kimdir?, Nasıl ve neden ağzını oynatmadan konuşur? kısaca değinelim. Gösteri amacıyla konuşurken, sesin kendinden uzak bir yerden ya da başka bir objeden geldiği izlenimini verebilen kişiye Vantrilok denir. Vantrilok konuşurken sözcüklerin oluşma şekli normaldir. Sesi dışarı çıkarırken soluğunu çok yavaş verir, ağzını yanlara doğru daraltarak ve olabildiğince az açarak sesleri boğuklaştırır. Dilini yalnız ucu oynayacak biçimde geri çeker. Ses telleri üzerindeki baskı, sesin dağılmasına neden olur. Böylece baskı arttıkça sesin, daha uzaktan geldiği sanılır. Bazı Vantriloklar, izleyicilerin ilgisini sesin geldiğini sandıkları objeye ya da yere çekmek için pantomim yaparlar. Çoğu Vantrilok ise, gösterisini yaparken genellikle bir kukla kullanır. Kuklanın ağzını, kuklanın arkasındaki mekanizma yardımıyla eliyle açıp kaparken, kendi dudaklarının hareketsiz kalması sesin kendisinden değil, kukladan geldiği izlenimini verir. Kendi sesini tekdüze ve yumuşak bir tonda tutan vantrilok, hareketle­rini de olabildiğince kısıtlar. Gösteri sırasında kuklayı daha yüksek sesle konuş­turur ve ona abartılı hareketler yaptırır. Bütün bun­ları izleyicinin dikkatini kendi ağzından uzaklaştırıp kuklaya yöneltmek amacıyla yapar. Yaratılan kuklanın kişiliği ne kadar güçlü ve ilgi çekici olursa, gösteri de o kadar başarılı olur. Eğer siz de Vantrilok olmakla ilgileniyor ve deneyimlemek istiyorsanız bunun için neler yapabilirsiniz gelin beraber inceleyelim.

  • Öncelikle dudaklarınızı kıpırdatmadan konuşabilmelisiniz. Bunun için parmağınızı sus işareti yapacak şekilde dudaklarınızın üzerine getirin. Bu hareket, dudaklarınızın hareket etmesini önleyecektir. Aynı zamanda dişlerinizi ağzınız kapalıyken üst üste getirmeniz de yardımcı olabilir. Sırayla alfabeyi söylemeye başlayın. Harflerin seslerini çıkartmaya çalıştıkça “b”, ”f”, ”m”, ”p” ve “v” seslerinde, dudaklarınızın oynadığını fark edeceksiniz. Bu harfleri dudaklarınızı oynatmadan söyleyebilmek için benzer ses çıkaran harfleri deneyebilirsiniz. “b” harfi için “d”, “f” için “t”, “m” için “n”, “p” için “kl” ve “v” için “t” deneyebilirsiniz. Başlangıçta çıkan sesler size saçma gelebilir. Sesi çıkarırken oluşan baskıyı, bu harflerin üzerinde yoğunlaştırın. Pratik yaptıkça, sonrasında oluşturduğunuz kelimelerin normal duyulduğunu fark edeceksiniz.
  • İnandırıcı olması için konuşurken, konuşma sesinizden farklı bir ses çıkarmalısınız. Öncelikle konuşurken çıkan sesinizi dinleyin. Sesiniz kalın ve tok mu?, İnce ve narin mi?, Hızlı mı yoksa yavaş mı konuşuyorsunuz?, Konuşma sesiniz yüksek mi, alçak tonda mı?, sesinizin özelliklerini belirledikten sonra, kuklanızın sesini tam tersi şekilde oluşturmaya çalışın. Ses değiştirmenin yollarından biri, konuşurken nefesinizi ağzınız yerine burnunuzdan soluyarak kullanmaktır. Diğer bir yolu, sesi diyafram yardımıyla iterek, genizden gelmesini sağlamaktır. Bunu, öksürecekmiş gibi yaparak sağlayabilirsiniz.Sesi, ağır bir nesne kaldırıyormuş gibi yaparak da aynı şekilde çıkarabilirsiniz. Bunları yaparken karın kaslarınızın kasıldığını fark edeceksiniz. Şimdi bu kasları kullanarak konuşmaya çalışın. Çıkan ses kulağa derinden, boğuk ve çatlak gelecektir. Bu sesi, yaratacağınız kuklanın karakterine uygunsa kullanabilirsiniz. Seçeceğiniz sesin, kuklanızın karakterine uygun olmasına dikkat edin. Eğer kuklanız zeki, hazırcevap ve espriliyse, konuşması hızlı ve akıcı olmalı. Eğer kuklanızın zekası düşük ve hareketleri yavaşsa, konuşması da yavaş ve alçak tonda olmalıdır. Seçeceğiniz ses, kuklanızın karakterini ön plana çıkartmanıza yardımcı olacaktır.
  • Kuklanızın karakterini belirlerken, kendi karakterinizden farklı özellikte olmasına dikkat edin. Bu izleyici üzerindeki inandırıcılığı arttıracaktır. Eğer nazik ve sakinseniz, kuklanızın karakteri tam aksine muzip, biraz kaba ve hareketli olabilir. Aynı şekilde kuklanızın formunu, sesine ve karakterine uygun oluşturun.
  • Farklı çeşitlerde kullanım mekanizması olan kuklalar vardır. Başlangıç olarak kuklanızı alırken ya da yaptırırken, hareket edebilen bir kafa mekanizmasına sahip olmasına dikkat edin. Kuklanızın kafası, elinizi arkasına geçirerek hem kafasını hem de ağzını kontrol edebileceğiniz bir mekanizma olmalıdır. Partneriniz konuşurken ağzının her hecede açılıp kapanabildiğinden emin olun. Aynı zamanda partneriniz konuşurken hareket de edebilmelidir. Partnerinizi karakterine uygun bir şekilde hareket ettirmeye çalışın. Canlı ve neşeliyse daha hızlı ve hareketli, yaşlı ya da uyuşuksa daha yavaş hareket ettirin. Kuklanızın karakterine uyan gerçek kişileri gözlemleyin. Onların hareket hızını ve davranış biçimini kuklanız üzerinde kullanın.
  • İzleyicinin karşısına geçmeden önce, kuklanızın artık sizin bir partneriniz olduğunu kabul etmelisiniz. Partnerinizi canlı bir varlıkmış gibi düşünebilmelisiniz. Siz buna inandığınız an, izleyiciyi ikna etmek de kolaylaşacaktır. Her elinize aldığınızda sizinle konuşsun. Size gününün nasıl geçtiğini, okulda ya da işte neler yaptığını anlatsın. Sizinle mutlu ya da üzgün anlarını paylaşsın.
  • Son olarak partnerinizle beraberken eğlenin. Bu işin tadını çıkarın. Sadece evde değil, partnerinizi dışarıya da çıkarın. Akrabalarınız ve arkadaşlarınızla tanıştırın. Onu sohbet ettirin. Bu kuklanızın karakterinin iyice oturmasına yardımcı olur. Topluluk önüne çıktığınızda rahat davranmanızı kolaylaştıracaktır. Ona bir objeymiş gibi değil, ailenizden biriymiş gibi davranın.
  • Zaman geçtikçe küçük gösterilere çıkmaya başlayabilirsiniz. Çocukların, ailenizin ya da arkadaşlarınızın doğum günlerinde, hastanelerde, okullarda gösteriler yapabilirsiniz. Casting Türkiye’de profil oluşturarak iş bağlantılarınızı kurmanız kolaylaşacaktır.

     Kaynak: wikihow.com (Çeviri)

İlgili Gönderiler

Yorum yaz