Blog40

Film Yapım Süreci

Hayranlıkla ve zevkle seyrettiğiniz filmlerin nasıl yapıldığını, hangi aşamalardan geçtiğini merak ediyorsanız bu yazımız tam size göre! Bir filmin yapım süreci fikirle başlar. Fikrin son aşaması senaryodur. Senarist, yapımcı ve yönetmen anlaşmasıyla filmin yapım, çekim ve post-prodüksiyon süreci tamamlanır. En son filmin dağıtım, pazarlama ve satış işlemleri gerçekleştirilerek film, siz seyircisi ile buluşur. Filmin, fikir aşamasından gösterimine ve gösterim sonrası satışına kadar olan tüm bu süreçlerini planlayan, koordine eden kişi yapımcıdır. Yapımcının yapım süreciyle, bir filmin yapım aşamasını birbirinden ayrı tutamayız. Yapım süreci ile ilgili daha detaylı bilgiyi Yapımcı Nedir, Nasıl Olunur? yazımız altında inceleyebilirsiniz.

Şimdi gelin bir filmin yapım aşamaları nelermiş birlikte bakalım.

1.Fikir ve Geliştirilme Süreci

İlk olarak filmin yapımcısı projesi için bir fikir seçer. Bu fikir bir kitaptan, başka bir filmden, oyundan, yapımcının duyduğu ya da yaşadığı gerçek orijinal bir hikâyeden, pitching seanslarında beğendiği bir senaryodan, sinopsisten olabilir. Sinopsis, bir film senaryosunun ilk aşamasını oluşturur. Hikâyeyi ilk olarak yazıya dökmek, genel hatlarıyla konsepti belirlemek için oluşturulan 5 sayfayı geçmeyen hikaye özetidir. Sinopsis sonrası film öyküsü (Treatman) geliştirilir. Bu işlem hikayenin senaryoya dönüşmeden önceki halidir. Bir nevi senaryonun iskeleti de denilebilir. Önemli olmadıkça diyaloglara yer verilmeden sahnelerin belirlendiği noktadır. Treatman sonrası genişletilen öykü ayrımlama yapılarak çekim senaryosu olmaya hazır metin durumuna getirilir. En son aşama olan çekim senaryosu hazırlanır. Çekim senaryosu henüz çekilmeyen filmin, bittiği zaman alacağı biçimin, önceden en küçük ayrıntılarına dek kağıt üzerinde belirtildiği halidir.

2.Çekim Öncesi Ön Hazırlık

Senaryo tamamlandıktan sonra yapımcı, bütçe planlaması ve finans planını hazırlar; oyuncular ve set ekibinin oluşturulmasını ve ekipmanların teminini sağlar. Ekip oluşturulduktan sonra mekanlar seçilir ve çekim öncesi set kurulması gerekiyorsa çekim platosu kurulur. Çekimin yapılacağı günler ve sahne planları oluşturulur. Film için gerekli olan sahne aksesuarları; ekipmanlar; kostüm ve aksesuarlar temin edilir. Gerekiyorsa konaklama ve ulaşım ayarlamaları yapılır. Genel hatlarıyla bir filmin set ekibi; yapımcı, yönetmen, cast direktörü, oyuncular, yardımcı yönetmen, reji ve asistanları, prodüksiyon amiri ve yardımcıları, görüntü yönetmeni ve kamera asistanları, sanat yönetmeni ve asistanları, ışık şefi ve ekibi, ses şefi ve ekibi, set amiri ve ekibi, kostüm sorumlusu ve asistanları, makyaj sorumlusu ve asistanları ve geri hizmetlilerden oluşur.

3.Çekim Süreci

Film çekiminin gerçekleştirildiği aşamadır. Genel hatlarıyla bir filmin çekim günü reji asistanının hazırladığı çekim programına ve çağrı kağıdına (call sheet) göre başlar. Çağrı kağıdında özetle: hareket saati; çekilecek olan sahneler ve sahnelerin nerede çekileceği; hangi oyuncuların o gün görev alacağı ve saat kaçta sette olacağı; çekim için gerekli olan ekstra ekipmanlar gibi konular yer alır. Çekim programına göre gidilen yerde set kurulur; ışık, ses ve kamera ayarlanır; oyuncuların kostüm ve makyajı hazır hale getirilir; aksesuarlar yerleştirilir. Set ve oyuncular hazır olunca, oyuncular yönetmenle sahne ve akış provası alır; yönetmenin uygun gördüğü plan ve açılarla çekimler tamamlanır. Kurgu aşamasında sorun yaşanmaması için her çekim; kısaca sahne numarası, çekim planı, tekrar sayısı, çekim gününün ve kaset numarasının (roll) belirtildiği çekim tahtası (klaket) tutulur. Aynı uygulama reji asistanı (bu işlem için timecode denen bir çizelge kullanır) ve ses teknisyeni tarafından da yapılır. Bu üç ayrı verinin aynı senkronda gitmesi önemlidir. Sesler kamera ile yapılan çekimden ayrı bir cihaza kayıt edilir ve çekim sonrasında kurgu sırasında senkronize edilmelidir. Çekilen sahneler her gün yönetmen, görüntü yönetmeni, yapımcı tarafından izlenerek kontrol edilir.

4.Post-Prodüksiyon

Bu aşamada görüntü, ses ve diyaloglar montajlanır. Ses efektleri oluşturulur ve kaydı gerçekleştirilir. Film müzikleri hazırlanır. Jenerik oluşturulur. Eğer gerekiyorsa bilgisayar efektleri dijital ortamda oluşturularak eklenir. En son sesler ayrı kanallarda kurgulanarak son haliyle görüntü ile birleştirilir. Yapımcı, yönetmen, görüntü yönetmeninden onay alındıktan sonra film kareleri kitlenir. Bu değişiklik yapılmayacağı anlamına gelir. Sonrasında film, müzik parçalarının oluşturulması için bu alanda uzmanlaşmış kurgu operatörlerine verilir.

5.Dağıtım, Pazarlama ve Satış

Film potansiyel dağıtıcılara izletilir. Dağıtıcı kaynaklarla anlaşma yapıldıktan sonra filmin gazete ilanları, reklam kampanyaları, fragmanı, web sitesi, sosyal medya kullanımı, film afişi, film müziği ve basın dosyası gibi tüm tanıtım faaliyetleri oluşturulur. Filmin gösterim tarihi ve nerede gösterileceği belirlenir. Genelde vizyon tarihinden bir gün öncesi düzenlenen Gala ile film seyircisi ile buluşur. Bu gecede set ekibi, yapımcı ve oyuncular filmi davetlilerle beraber seyreder ve film hakkında röportaj verirler. Sinema sonrası film, yapılan anlaşmalarla satışı gerçekleştirilen televizyonda ve internette gösterilir ve DVD basımı gerçekleştirilir.

Kaynak: filmmaking.net

İlgili Gönderiler

Yorum yaz