Blog35

Oyunculuğa Başlamanın Yaşı Yoktur

Gençken oyuncu olmak istemiş, maddi konular, ailevi müdahaleler gibi sebeplerden dolayı bu hayalinden vazgeçmek zorunda kalmış çok kişi var. Hayallerini gerçekleştirebilecek maddi ve manevi duruma ulaştıklarında ise çoğu yaşlarının sorun olacağını düşündüğünden gereken adımı atmıyor. Halbuki yaşınızın bir önemi olmadan oyunculuk kariyerinize dilediğiniz anda başlayabilirsiniz. Bilen bilir, biz yeniden hatırlatalım; June Sguibb, “Nebraska” filmi ile En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu dalında Akademi Ödülleri’ne aday gösterildiğinde 84 yaşındaydı. Hayatınızı sürdürürken keşkelerinizin olmaması için siz de ilk adımı atın. Bu ilk adımınızın cesurca bir davranış ve takdir edilmesi gereken bir değişim olduğunu da unutmayın.

Oyuncu olmak için şimdi neler yapmalısınız gelin beraber inceleyelim.

  • “Ben çalışmamak için emekli oldum” demeyin, oyunculuğu bir iş olarak görmeli, işinize konsantre olmalısınız.
  • Belli bir yaşın getirdiği olgunluk, birikim, tecrübe; sizi zengin bir kişilik yapar. Bunu iyi değerlendirmelisiniz. Sevmiş, sevilmiş, aile kurmuş, çocuk büyütmüş, kaybı veya acıyı yaşamış, çok çalışmış, yorulmuş, zorlu yaşam koşullarında kendini geçindirmeyi öğrenmiş ve bu yaşına kadar yılmamış biri olarak insan ilişkilerinizi, deneyimlerinizi avantaja çevirebilirsiniz. Hayatın size sağlamış olduğu tüm bu deneyimlerinizi oyunculuk kariyerinizi inşa ederken kullanabilirsiniz.
  • Oyunculuk sürecini iyi yönetmelisiniz. Başlangıç olarak neler yapmalısınız detaylarıyla Oyuncu Olma Süreci yazımızda inceleyebilirsiniz. Oyunculuk alanında deneyiminiz yoksa eğitim almalısınız. Eğitim almanın yaşı yoktur. Aldığınız eğitim sayesinde yeteneğiniz var mı, hangi alanlarda çalışabilirsiniz bunları öğrenirsiniz. Oyuncu olmanın size ne hissettirdiğini, bu alanda yeteneğinizin olup olmadığını aldığınız eğitimleri tiyatroda ya da kamera önünde uygulamadan öğrenemezsiniz. Deneyimleriniz size doğru kanalda olduğunuzu düşündürüyorsa, tutkunuz ve azminiz varsa asla vazgeçmeyin!
  • Reklam yüzünüz olup olmadığını deneyin. Çoğu reklamda tecrübeli oyuncu aranmaz, halktan gerçek kişiler kullanılır. Bunu değerlendirin. Bu noktada reklam ajanslarına başvurabilir veya Casting Türkiye’de profil oluşturarak da bizzat kariyerinize kendiniz yön verebilirsiniz.
  • Birikimlerinizi iyi değerlendirin. Yatırımlarınızı gelecekte rahat bir yaşam sürmeniz için yaptığınızı unutmayın. Oyunculuk yapmak istediğinize kesin karar vermediğiniz sürece fazla harcamalardan kaçının.
  • Eğer oyunculuk terminolojisine uzak ve sosyal medya ile alakanız yoksa yeni nesil ile aranızdaki uçurumu kapamak için kendinizi geliştirmelisiniz. Teknoloji ile barışın ve internet kullanımınızı geliştirin. Medya okuryazarlığı konusunda bilgilerinizi arttırın. Sosyal medya da varım demek için sosyal medya hesaplarına sahip olmayın. Bu hesapları hangi amaçlar doğrultusunda kullanacağınızı iyi kestirin. Amacınız bilgi edinmek ise, ilgi duyduğunuz konuda otorite sayılan kişileri, size bilgi veren sayfaları, festivalleri, iş fırsatlarından haberdar olmanızı sağlayan kaynakları, ortak özelliklerinizin olduğunu düşündüğünüz toplulukları takip edin. Sinema ve oyunculuk üzerine kitaplar okuyun. Yalnızca temel değil, tarihsel, kuramsal bilgiler edinerek içine girmek istediğiniz dünyanın atmosferine uyum sağlayın.
  • Her yaşın karakteri yazılır, bu nedenle her yaştan oyuncuya da ihtiyaç vardır. Yaşıtınız diğer oyuncuların sizden daha fazla deneyimi olması muhtemeldir. Bu durum belli rolleri oynamak için seçilmenizi başlarda zorlayabilir, ancak unutmayın ki yeni yüzlere her zaman ihtiyaç vardır. Üstelik yaşlandıkça roller azalsa da yarışacağınız daha az sayıda oyuncu vardır.
  • Profesyonel oyunculuğun yanı sıra, lokal tiyatrolarda, reklamlarda, öğrenci projelerinde, okuma tiyatrolarında, radyo tiyatrolarında da yer alabilir, daha fazla alanda tecrübe geliştirebilirsiniz.

 

Kaynak: ehow.com

İlgili Gönderiler

Yorum yaz