Blog46

Deneme Çekiminde (Audition) Dikkat Edilmesi Gerekenler

Deneme çekimi, her oyuncunun hayatının bir parçasıdır. Günümüzde çoğu profesyonel oyuncu, çekim öncesi stresini ve gerginliğini yaşar. Bir oyuncu adayı olarak başlangıçta sizin de deneme çekimlerini yorucu ve korkutucu bulmanız çok normal. Bu süreci rahat geçirebilmeniz için deneme çekiminde nelere dikkat etmelisiniz, gelin beraber inceleyelim.

 • Eğlenin. Deneme çekimlerini paraşütle atlamak ya da korku filmi seyretmek gibi, heyecanla eğlencenin bir arada olduğu bir aktivite olarak düşünün. Eğlenmeniz enerjinizi yükseltir ve sizi canlandırır.
 • Deneme çekiminin ne zaman, nerede yapılacağı hakkında net bilgi edinin. Gideceğiniz yerin açık adresini ve telefon numarasını öğrenin. Nasıl gideceğinizi, hangi aracı kullanacağınızı ve yolculuk süresini belirleyin. Randevunuz var ise, bir gün evvel randevu saatinin teyidini alın.
 • Uykunuza dikkat edin. Uykusuzluk ses tellerinizi zorlar ve sizi yorgun gösterir. En az 8 saat uyuyarak çekim öncesi bedeninizi ve sesinizi dinlendirin.
 • Çekim günü erken kalkın. Meditasyonunuzu yapın. Kahvaltınızı yaparken yediklerinize ve içtiklerinize dikkat edin. Kafeinli ve asitli içeceklerle; yağlı, acılı, ekşi ve baharatlı yiyecekler tüketmeyin. Tüm bunlar reflüye neden olabilir. Bu durum, çekim esnasında zorlanmanıza neden olur. Deneme çekiminde rahat olabilmeniz için, performans öncesi sesinizi ve bedeninizi ısıtın.
 • Çekim günü kıyafetiniz ve makyajınız sade olsun. Kıyafetiniz ve makyajınızda nelere dikkat etmelisiniz, “Deneme Çekimine Giderken Ne Giyilir” yazımız altında inceleyebilirsiniz. Kıyafet ve eşyalarınızı bir gece önceden belirlemeniz, size hazırlanmanız için zaman bırakacaktır.
 • Genelde deneme çekimine katılacağınız metin size, çekimden 2-3 gün önce verilir. Çalışmanızı yaparken süreyi iyi değerlendirin. Elinizdeki metni iyi analiz edin ve çıkarabildiğiniz tüm ipuçlarını çıkarın. Karakter analizini yapın: Karakter kendi hakkında ne söylüyor; diğer karakterler karakteriniz hakkında ne söylüyor; metnin yazarı karakter hakkında ne söylüyor. Karakterin zorunluluğunu, karakterinizin amacını ve karşılaştığı engelleri belirleyin. Derinlemesine bir karakter analizini nasıl yapabilirsiniz, Uta Hagen – Altı Adım yöntemini anlattığımız “Karakteri Anlamak” yazımız altında inceleyebilirsiniz.
 • Utanmayın. Hazırlandığınız performansınızı deneme çekimi öncesi, geri bildirimine güvendiğiniz tanıdıklarınızın önünde yapın. Deneme çekimi öncesi hazırlıklı olmak, çekim esnasında yaşayacağınız stresi ve gerginliği azaltır.
 • Mekana 15- 20 dakika önce gelin. Görüşmeye geç gitmeyin. Cep telefonunuzu kapatın. Gerginliğinizi ve stresinizi azaltmak için nefesinize konsantre olun. Etrafınızda, sizin gibi sıralarının gelmesini bekleyen oyuncu adayları olacaktır. Gerginliklerini azaltmak için biri ya da bir kaçı sizinle konuşmak isteyebilir. Her ne kadar yeni oyuncularla tanışmak iş ilişkileriniz için faydalı olsa da, bekleme odasında bu konuşmalar dikkatinizi dağıtır. Odağınızın kaybolmasına izin vermeyin. Yanınızda ilginizi verebileceğiniz kitap, bulmaca vs. gibi sizi oyalayacak şeyler getirin. Ayrıca kitap okumak sizin, çekimin yapılacağı odanın kapısını gözetleyerek stres yapmanızı ya da ezber tekrarı yaparak kafanızın karışmasını da önleyecektir. İçinizi rahatlatmak için, ezberinizin bir ya da iki kere üstünden geçebilirsiniz.
 • Deneme çekimi için odaya girdiğiniz anda, ilk izlenim başlar. İlk karşılaşmadaki 7 saniyede insan beyni, karşısındaki kişi hakkında bir çok yargıya varır. Duruşunuz, beden diliniz, ses tonunuz, nefes alışınız, göz temasınız vb. özelliklerinizin hepsi bu yargıda etkendir. Bu nedenle öz güveni yüksek, güler yüzlü ve ayakları yere sağlam basan bir duruş, bu ilk izlenimde olumlu etki bırakır. İlk izleniminiz iyi ise güldüğünüz zaman, sizin rahat ve kendinden emin olduğunuz düşünülür. Kötü bir ilk izlenim bırakırsanız, arkasından gelen davranışlarınız da farklı algılanacaktır. Güldüğünüz zaman sizin gergin ya da korktuğunuz düşünülür. Kısaca çekim günü gerginseniz, iyi hissetmiyor veya kötü bir gün geçiriyorsanız, içeriye bu ruh haliyle girmeyin. Her şeyi deneme çekimi odasının dışında bırakın.
 • Yönetmen, yapımcı veya cast direktörü sizi ilk fotoğrafınızdan görür. Çekimlere headshot ve CV’nize uygun olarak gidin. Talep edilme ihtimaline karşın çantanıza iki headshot ve CV’nizi de koymayı unutmayın.
 • Tekdüze bir oyunculuk sergilemeyin. Karakterinizi zenginleştirin. Nefret ve kızgınlık sadece bağırarak gösterilmez. Bazen sakin ve sessiz kalmak, en güçlü duygu belirtme şeklidir. Karakterinizi tek bir duygu üzerinden de oynamayın. Eğer karakteriniz sert ve kızgınsa; bu karakterin kırılgan bir yanının olabileceğini de gösterin.
 • Deneme çekimi sonrası sabırlı olun. Sonucu öğrenmeniz günler hatta haftalar sürebilir. Size hiç dönülmeye de bilinir. Kendinizi fazla analiz etmeyin. En iyisini yapsanız da elinizde olmayan etkenlerden kabul edilmeyebilirsiniz. “Hayır” cevabının sizi yıldırmasına, egonuzun sizi ele geçirmesine izin vermeyin. Her seçmeyi değerlendirmeye çalışın.

Kaynak: ace-your-audition.com

İlgili Gönderiler

Yorum yaz