Blog38

Seslendirme Stüdyosunda Nelere Dikkat Edilmeli

Seslendirme (dublaj) sanatçısı olmakla ilgileniyorsanız Seslendirme ve Sesi Doğru Kullanma yazımızda, başarılı bir seslendirme sanatçısı olabilmek için, sesin nasıl kullanılması gerektiğini bilmenin önemli olduğundan ve yeteneğin ancak çok pratik yaparak geliştirilebileceğinden bahsetmiştik. Siz de seslendirme sanatçısı olmak için eğitim alıyor, pratik yapmak istiyorsanız seslendirme stüdyosuna gittiğiniz zaman kayıt esnasında nelere dikkat etmelisiniz gelin birlikte göz atalım.

 • Seslendirme stüdyosuna gitmeden ez az bir saat öncesine kadar yemek yeme ihtiyacınızı karşılamış olmalısınız. Hafif, midenizi rahatsız etmeyecek ve sonrasında sizi susatmayacak yiyecekler tercih edebilirsiniz. Soğan, sarımsak gibi nefesinizin kokmasını sağlayacak yiyeceklerden uzak durun. Dişlerinizi mutlaka fırçalayın. Bunun için olanağınız yoksa ferahlatıcı şeker ya da sprey kullanabilirsiniz.
 • Stüdyoya gelmeden önce ya da stüdyoya biraz erken giderek ısınma hareketleri yapmanız, kayıt esnasında sizin daha rahat olmanıza yardımcı olacaktır. Ağız ve yüz germe hareketleri ve ses açma çalışmaları yapın. Sesinizde farklılaşmalar yaşamamak için kayıt öncesi türk kahvesi ya da sigara içmemeye dikkat edin.
 • Stüdyoya vaktinden 10-15 dakika önce gidin. Eğer geç kalacaksanız arayıp haber verin ya da ajansınızın sizin yerinize yapmasını isteyin. Profesyonel bir seslendirmen işini, kendisine verilen süreden daha çabuk bitirebilecek seviyededir. İşinize konsantre olun ve size verilen sürede işinizi bitirmeye çalışın.
 • Hastaysanız kaydı birlikte gerçekleştireceğiniz arkadaşlarınıza hastalığı yaymamak için gereken önlemleri alın. Durumunuzun ciddiyetine göre stüdyoya önceden bildirin.
 • Her işte olduğu gibi kişisel temizliğine özen gösterin, yoğun kokular dar alanda çalışan insanları zor durumda bırakabilir unutmayın.
 • Kayıt odalarında mikrofonlar oldukça hassastır, ses çıkartan kıyafetleri, telefon gibi bildirimde bulunan araçları, saat gibi aksesuarların kullanmamaya özen gösterin.
 • Uzun süre kayıtta kalacaksanız rahat ayakkabı giyin.
 • Stüdyonun soğuk olmasına karşın yanınızda ince bir ceket ya da hırka bulundurun. Dışarısı sıcakken bile stüdyonun içi serin olabilir. Sıcaklık nedeniyle rahatsız olursanız ve sizin terlemenize neden oluyorsa bunu belirtin.
 • Başkasının kaydı esnasında etrafta dolaşmayın, çantanızı karıştırmayın, poşet-paket gibi ses çıkarabilecek eşyalarla uğraşmayın. Sessiz olduğunuz müddetçe, çalışma arkadaşınızın dikkatini dağıtmadan hareket edebilirsiniz.
 • Yan yana partnerinizle diyalog halinde konuşuyorsanız, yanınızdaki partnerinizin gözüne bakmaya ya da ifadesini yakalamaya çalışmayın. Bu kamera ya da tiyatrodan ses kayıt stüdyosuna giren çoğu oyuncunun yaptığı alışkanlıktan gelen bir harekettir. Başınızı göz kontağı kurmak ya da başka herhangi bir sebeple çevirmeniz; sesinizin mikrofonun odak noktasından kaymasına neden olur. Böylece sesiniz ya kısık çıkar ya da kaybolur. Sesinizin tam performansını yansıtamazsınız. Büyük olasılıkla tekrardan kayıt alınması gerekir. Bu zaman kaybına yol açar ve sizin acemi gibi görünmenize neden olur.
 • Okuma yaparken aniden sesinizi yükseltmeniz; ya da çok yavaş sakin bir monoloğu aniden yüksek tonda bitirmeniz gerekiyorsa; teknisyenin başlangıçta bunu bilmesinde fayda var. Teknisyenin sorun yaşamaması için kayıt esnasında mikrofonla olan mesafenizi sabit tutun. Aniden bağırmanız ya da sesinizi yükseltmeniz gerekiyorsa çok hafif geri çekilmeye çalışın. Zaman ilerledikçe ve profesyonelleştikçe kayıt esnasında hafif hareketlerle mikrofonda sesinizi ayarlayabilir, ses patlamalarının ya da ses kayıplarının önüne geçebilirsiniz.
 • Okuma yaparken çıkan kağıt sesi, kaydı bozar. Okuduğunuz metin iki kağıttan fazla ise onları zımbalamayın. Tek tek sıraya koyun. Okumanızın ortasında çevirmek zorunda kalırsanız, sayfanın sonuna kadar bekleyip, son cümlenizde hızlı bir duraksama yaparak kağıdı değiştirin ve kaldığınız yerden devam edin. Bu oluşan boşluk sonradan editlenebilir. Bu boşluk anında oluşan kağıt sesi mix esnasında silinebilir. Olanağınız varsa iki üç sayfayı yan yana mikrofonun ya da ekranın altına yerleştirip oradan da okuyabilirsiniz.
 • Başkası okurken, okuması bitmeden konuşmaya başlamayın. Arka arkaya hızlı okuma yapıyorsanız yine sesi üst üste bindirmemeye dikkat edin. Karakter geçişlerinde es bırakmaya dikkat edin. Ayrı ayrı kayıt alınıyorsa senkrona dikkat edin.
 • Hiçbir şekilde izinsiz, haber vermeden: stüdyonun, diğer sanatçıların, seslendirme cast listesinin fotoğraf ya da bilgisini başkalarıyla paylaşmayın Habersiz yapacağınız paylaşımlar işten çıkarılmanıza veya hukuki sorunlara neden olabilir.
 • Son olarak iş arkadaşlarınızın sizin başarınızın mimarisinde payları vardır. Onlara fırsat buldukça teşekkür edin.

Kaynak: iwanttobeavoiceactor.co

İlgili Gönderiler

Yorum yaz