Blog47

Cast Fotoğraf Çekiminde Nelere Dikkat Edilmeli

Cast direktörleri, ajanslar, menajerler ve yönetmenler hakkınızda bir fikre varmak, sizi tanımak ve ne yapacaklarına karar vermek için cast fotoğraflarınıza (headshot) bakmak isteyecektir. Özellikle cast direktörleri her bir rol için ayrı ayrı yüzlerce oyuncu adayı arasından en doğru olanı bulmak için headshotlara oldukça önem verir. Pek çok aday arasında dikkat çekebilmeniz için headshotınızın iyi olması oldukça önemlidir. Fotoğraflarınız görüldüğü an cast direktörüne “Evet, bu oyuncuyu deneme çekimine çağıralım.” dedirtmelidir. Bu nedenle, bir oyuncu adayı olarak, headshot sizin reklamınızı yapacak en akılda kalıcı tanıtım araçlarınızdan biridir.

Cast direktörlerinin veya yönetmenlerin dikkatini çekebilmek için headshot çekiminiz nasıl olmalı ve çekimde nelere dikkat etmelisiniz merak ediyorsanız bu yazıyı sizler için kaleme aldık.

  • Headshot, bir oyuncunun yapması gereken yatırımların başında gelir. Kendinize yatırım yapın ve para harcayın. Evet, harcayın! Buna değecektir. İleride profesyonel bir oyuncu olmak istiyorsanız, henüz yolun başındayken, cast fotoğrafınız profesyonel olmalıdır. Bunun için eğitimli ve deneyimli profesyonel bir headshot fotoğrafçısına gidin. Her deneyimli stüdyo fotoğrafçısı doğru ve uygun headshot çekemez. Bu nedenle, çalışacağınız fotoğrafçıyı iyi araştırın. İnternetten liste çıkarın ve çektiği fotoğrafları inceleyin. Çekim esnasında fotoğrafçı sizinle iyi bir bağ kurabilmeli ve sizi rahat ettirebilmelidir. Çekim sonucu elde edeceğiniz fotoğraflarınızı, yüzünüzde veya saçınızda büyük bir değişim olmadıkça, 2-3 yıl rahatlıkla kullanabilirsiniz. (Çocukların ve ergenlik dönemindeki gençlerin ise yüz hatlarının hızlı değişmesi nedeniyle fotoğraflarını her yıl yenilemeleri daha doğru olacaktır.)
  • Çekim günü bedeninizin yorgun olmaması için uykunuza dikkat edin. En az 8 saatlik uyku ile çekime katılın. Böylece gözaltı morluklarının veya şişliklerinin de önüne geçebilirsiniz. Sağlam bir kahvaltı yapın. Rahat ve içinde iyi hissettiğiniz kıyafetler giyin. Saç ve makyajınız deneme çekimine katılır gibi doğal ve sade olsun. Makyajla belirgin mimik çizgilerinizi, yara izinizi veya benlerinizi kapatmayın. Genellikle düz siyah bir tişört giyilse de siz yüzünüze ve göz renginize uyan sade bir tonda da giyebilirsiniz. Beyaz giymemeye özen gösterin. Tişörtünüzün veya bluzunuzun ince askılı, straplez veya boğazlı olmamasına dikkat edin. Erkeklerin sıfır yaka; kadınlarınsa kalın askılı, V veya omuzları kapalı kayık yaka bir tişört ya da bluz giymesi tercih edilir. Kıyafetinizin üzerinde logo, taş, parıltı, sim veya desen bulunmamalıdır.
  • Headshot genellikle üç çeyrek (portre-omuz hizası), 8×10 ebatlarında, arka fon hafif bulanık şekilde çekilir. Retouching (çekilen fotoğraf üzerinde rötuş yapılması) işleminin çok doğal yapılması gerekmektedir. Ten renginiz değişmemeli, mimik çizgileriniz tamamen silinmemeli, yara izi veya beniniz varsa yok edilmemelidir. Çekimin doğal ışıkta veya stüdyo ışığında olması tamamen sizin seçiminizdedir. Televizyon projeleri için stüdyo ışığında yapılan çekimler yeterli olmaktadır. Film projeleri için de stüdyo ışıklı headshot kullanabileceğiniz gibi doğal ışıkta sizi yansıtan fotoğrafları da kullanabilirsiniz.
  • Saçınızın ve makyajınızın kusursuz olduğu, ışığın sizi mükemmel yansıttığı, biraz da rötuş yapılmış bir fotoğrafınızla dünya yıldızı gibi görünebilirsiniz. Ne yazık ki, headshot Facebook profil fotoğrafı veya manken/fotomodellerin kullandığı setcard değildir. Kısaca, headshot en güzel göründüğünüz haliniz değil, en doğal olduğunuz haliniz olmalı; tamamen sizi yansıtmalıdır. Bilmelisiniz ki, cast direktörleri deneme çekimine çağırdıkları adayların tamamen ellerindeki fotoğraflarını yansıttıklarından emin olmalıdırlar. Yanlış seçilmiş fotoğraflar yüzünden beklenilenden farklı birini görmek, yani gerçek sizi görmek, yanlış seçilmiş hayal kırıklığı yaratabilir. Bu durum, sonrasında bir daha çağırılmamanıza bile neden olabilir.
  • Cast direktörü, ajans veya yönetmen fotoğraflarınıza baktığı zaman, sizin yaş aralığınızı, ekonomik duruma göre duruşunuzu (sosyete, zengin, orta sınıf vb), çekicilik seviyenizi, toplum içindeki sınıflandırmanızı (anne, eğitimli profesyonel çalışan, suçlu, kurban, vb) ve karakterinizin doğasında olan görünüşünüzü (tatlı, arkadaş canlısı, seksi, güçlü, huysuz vb.) anlayabilmelidir. Headshot seansınıza gitmeden önce, şu anki tipinize uygun karakterinizi belirleyin. Fotoğraflarınızı hayal ettiğiniz roller için değil, şu an seçilebileceğiniz roller için çektirin. Güçlü ve sert bir ifadeniz varsa onu tatlı, güleç bir hale sokmaya çalışmayın. Bu sizin doğal duruşunuzdur. Olduğunuzdan farklı bir karakter yaratmaya çalışmanız,  rahatlıkla alabileceğiniz rollere çağrılmanızı engelleyecektir.
  • “Headshot”da her şey gözlerde biter. Kamera önü oyunculuğunda olduğu gibi odak noktası, gözler ve arkasında yatan hikayededir. Fotoğraf çekilirken direkt fotoğraf makinesinin içine bakmalısınız ve makinenin de odak noktası gözlerinizin içi olmalıdır. Gözleriniz kesinlikle canlı ve enerji dolu olmalıdır. Çekim esnasında nefes sizin kurtarıcınızdır. Nefesiniz yardımıyla enerjinizi gözlerinizde toplayın ve makineyle bütünleşin. İyi bir headshot fotoğrafçısı bu enerji çıkarımında sizi yardımcı olacaktır.

Cast direktörleri, menajerler, yönetmenler kendi ile barışık ve nasıl göründüğü ile rahat olan oyuncu adaylarına ilgi duyarlar. En güzel fotoğrafınızdan ziyade, sizi yani karakterinizi yansıtan fotoğraflar önemlidir. Çünkü asıl akılda kalıcı olan fotoğraflar, olmak istediğinizi değil, gerçek sizi yansıtan fotoğraflardır.

Kaynak: backstage.com

İlgili Gönderiler

Yorum yaz