Blog31

Büyük Beden Mankeni Olmak

“Her beden güzeldir.”, “Herhangi bir beden biçimi ya da ölçüsü bir diğerine üstün değildir.” “Modaya ve standart kalıplara sıkışıp kalmayın.”, moda sektöründe yer alan tüm bu ifadelerin ana fikri: Herkesin modanın bir parçası olmaya, iyi ve kendine yakışanı giymeye ve istediği tarzda kendine uygun kıyafetleri seçmeye hakkı vardır. Bu sebeple moda sektörü son on yıldır güzel bir değişim yaşamakta.

2006 yılında Jean Paul Gaultier, büyük beden mankeni Crystal Renn’i podyuma çıkartarak bir ilke imza attı. 2010 yılında New York Moda Haftasında sadece dolgun vücüt hatlarına sahip kadınlar için hazırlanmış kıyafetlerin sunulduğu ilk defile yapıldı. 2015 yılında ise 51 yıldır takvim çıkaran ve hepsinde incecik model ve ünlüleri kullanan Pirelli, ilk kez model olarak Amerikalı büyük beden manken Candice Huffine’ı kullandı.

Moda sektöründe yaşanan bu değişim ülkemizde de hissediliyor. Tekstil firmaları son yıllarda artan büyük beden giyim taleplerini karşılamak için büyük beden kreasyon üretimine yoğunlaşmış durumda. Sektörde yaşanan bu canlanma, firmaları, ürünlerini defilelerde ve katalog çekimlerinde taşıyacak büyük beden manken arayışına soktu.

Peki ülkemizde büyük beden mankenliği yeterince ilgi görüyor mu?

Ülkemizde genetik kodlarımızın da etkisiyle bir hayli fazla büyük beden kadın yaşamakta olsa da iş model olmaya gelince biraz çekimser davranılmaktadır. Bunun nedenlerinin başında toplumda yer alan “Büyük bedenle, şişmanlığı hatta obeziteyi bir görme” algısıdır. Oysa ki Türk kadınları genlerinden gelen yuvarlak hatlarını inkar etmemeli. Çünkü güzel olmak zayıf olmak değil, sağlıklı görünmektir. Formda, sağlıklı ve fit bir vücuda sahip olmak için illaki 34-36 beden olmak gerekmez. Siz de etine dolgun ve yuvarlak hatlıysanız, büyük beden/A Plus Size modelliği ile ilgileniyorsanız neler yapmalısınız gelin beraber inceleyelim.

  • Öncelikle büyük beden mankeni kriterlerine uygunluğunu kontrol edin. Orantılı ve yuvarlak vücut hatlarına sahip olmanız, hoş, fotojenik bir yüzünüzün ve gülümsemenizin olması, bunun için güzel bir cilt ve diş yapınızın olması tercih sebebidir.
  • Bedeniyle barışık olma, fotoğraf çektirmeyi sevme ve öz güveni sahip olma gibi özellikler de aranır.
  • Büyük beden mankenliği çoğu yerde vücut ölçüleri açısından 36 beden üzeri olarak gösterilir. Genel olarak 42-44 beden, 1,75 boy ve 100-80-100 civarı vücut ölçüsü en ideal oran diyebiliriz. Bu oranlar firmadan firmaya değişebilmektedir. Kendi vücut ölçülerinizi bilmek ve belli bir forma sokmak vücut hatlarınıza uygun iş bulmanızı kolaylaştıracaktır.
  • Başlangıç olarak hangi alanlarda çalışabileceğinize karar vermeniz kariyerinizde daha sağlam ve başarılı bir şekilde yol almanızı sağlar. Katalog çekimleri, online katalog çekimleri, web sitesi çekimi, reklam kampanyaları, ürün tanıtımlarını gerçekleştirebilir, podyum mankenliği, mayo/bikini mankeni, iç çamaşırı mankeni, prova mankeni gibi pek çok işi yapabilirsiniz.
  • Bu sektörde başarılı olabilmek için kendinize yatırım yapmalısınız. Bunu bir iş olarak görerek fotoğraf çekim çalışmaları yapmalı; sporla, sağlıklı beslenmeyle vücudunuzu sıkılaştırmalı; dişlerinizi parlak düzgün bir yapıya getirmeli; saç ve tırnak bakımınıza önem göstermelisiniz.
  • İş arayışlarınızda büyük beden mankenlerle çalışan ajanslara gidebileceğiniz gibi, Casting Türkiye’nin www.castingturkiye.com.tr adresinde profil oluşturarak kariyerinizi kendiniz de yönetebilirsiniz.
  • Sektörde yeni olmanız nedeni ile gittiğiniz ilk görüşmede kimse sizden profesyonel fotoğraflarınızın olduğu portfolyo getirmenizi beklemez. İki ya da üç fotoğrafınızın olması başlangıç için yeterli olacaktır. Bir tane headshot bir ya da iki tane de boydan çekilmiş fotoğraf işinizi görür. Fotoğraflarınızı çektirirken saçlarınızın toplamayın ve yüzünüzü görünür kılın. Sade natürel bir makyajınız olsun. Son olarak topuklu ayakkabı giymek, sizi daha dik ve uzun gösterecektir.
  • Kamerayla nasıl iletişim kurduğunuz önemli. Her şey gözlerde saklıdır. Dergileri araştırın, büyük beden mankenlerin yaptığı çekimleri, verdikleri pozları inceleyin. Bol bol pratik yapın.

İlgili Gönderiler

Yorum yaz