Sıkça Sorulan Sorular

Genel Bilgiler

Casting Türkiye’ye nasıl kayıt olurum?

“Giriş Yap/Üye ol“ butonuna tıklayıp, üyelik tipinizi seçerek, kayıt olabilirsiniz.

Kullanıcı adımı/şifremi unuttum nasıl yenilerim?

“Şifremi unuttum“ yazısına tıklayın. Sıfırlama linki mail adresinize gönderilecektir ve şifrenizi tekrar baştan belirleyebilirsiniz.

Casting Türkiye üyeden neden "pin kodu“ istiyor?

Tüm kullanıcılar ile karşılıklı güven duygusunu sağlamak ve kişilik bilgilerinin doğruluk derecesini belirlemek için, kayıt yaptıran üyelerin cep telefonlarına “CastingTR”den pin kodu gönderilir.

İletişim bilgilerimi nasıl değiştiririm?

Gerekli gördüğünüz herhangi bir değişikliği sayfanızdaki “Ayarlar“ yazısına tıklayıp, “Güncelle“ diyerek gerçekleştirebilirsiniz.

Üyeliğimi nasıl iptal ettiririm?

Hesabınızı “Ayarlar” kısmından dondurabilirsiniz. 30 gün boyunca dondurulmuş hesaplar sistem tarafından otomatik olarak silinir.

Güvenlik

Web sitesi güvenilir mi?

Sitemizin SSL sertifikası bulunmaktadır. Bu sertifika kişisel bilgilerinizin güvenliliğini ve gizliliğini sağlar. Sistemimize kayıt olan tüm kullanıcıların bilgileri gizlidir ve kullanıcıların rızası olmadan paylaşılmaz.

Kredi kartı bilgilerim başkaları tarafından görüntülenebilir mi?

Tarayıcınızın (browser) alt kısmında görünen anahtar ikon, sizin güvenli bir sayfada bulunduğunuzu, hiç bir bilginin işlem sırasında üçüncü şahıslar tarafından görülemeyeceğini belirtmektedir. 128 bit SSL şifreleme tekniğiyle bilgilerinizin onayı, 3 pay, Mikro Ödeme ve Sanal POS sistemleri üzerinden irtibat kurularak alınır.

Ödeme Koşulları

Hangi ödeme yöntemlerini kullanabilirim?

Cep telefonundan mobil ödeme yolunu seçebilir veya kredi kartı ödemesi yapabilirsiniz.

“Mobil Ödeme“ seçeneği nedir?

“Mobil ödeme“ seçeneği üyelere sunduğumuz bir ödeme imkanıdır. Üyelik paketinizi seçtikten sonra 'Satın Al' butonuna tıklayarak işlemi başlatırsınız.  Açılan 3pay Ortak Ödeme Sayfası’nda yer alan boş kutuya, cep telefonu numaranızı başında sıfır olmadan (Örn: 5321234567 ) girip, ‘’Siparişi Tamamla’’ tuşuna bastığınızda cep telefonunuza 7979 kısa numarasından bir mesaj gönderilir. Gelen mesajı ONAY yazarak cevaplayabilir ya da yeni mesaj oluşturup ONAY yazarak 7979’a gönderebilirsiniz. Ödeme işleminiz gerçekleştiğinde operatörünüzden (Avea, Turkcell veya Vodafone’dan) işlemin sonuçlandığına dair kısa mesaj telefonunuza ulaşır. 

Kredi Kartı ile ödeme yapabilir miyim?

Kredi kartınızla üyelik paket satın alma işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Üye paketinizi seçtikten sonra 'Satın Al' butonuna tıkladığınızda işlem başlar. Kredi kartınızı 3pay hesabınızda tanımladığınızda güvenle ödemeyi gerçekleştirebilirsiniz.

Paket kullanım süresi bitiminde ne yapmalıyım?

Kullanım süresi bitmesine yakın sisteme giriş yaptığınızda ve e-mail kanalıyla ödeme hatırlatması yapılır. Hesabınıza giriş yaptığınız taktirde,“Yenile” buttona tıklayarak, paketinizi yenileyebilirsiniz. Başka bir paket kullanmak icin, diğer pakete “Satın Al” ile geçiş yapmak da mümkündür. Ödeme gerçekleşmediğinde profil kullanımı pasif statüde bekletilir.

Faturam ne zaman gelir?

7 iş günü içinde faturanız kesilerek adresinize ulaştırılır. Bu sebebten ötürü bilgilerinizin güncel olması önemlidir.

Paketimi nasıl iptal ederim?

Premium paketinizin yenilenmesini istemediğinizde, “Paketler“ kısmında yer alan “İptal“ butonuna tıklamanız gerekir. Böylelikle, paketiniz ücretsiz pakete döner ve premium paketin özellikleri (ses, video, fotoğraf kullanım, özgeçmiş vb.) sona erer. Bir sonraki abonelik yenileme dönemi için herhangi bir ücretlendirme yapılmaz. Satın alınan paketin devam etmesi halinde, ücret iadesi gerçekleşmez.

Yetenekler

Neden Casting Türkiye’ye kayıt olmalıyım?

Sistemimiz size kendi kariyerinizi bizzat yönlendirme fırsatını sağlar. Casting Türkiye kariyerinize yön verebileceğiniz, yeteneklerinizi üçüncü kişilere ihtiyaç görmeden sergileyebileceğiniz bir platformdur.

Yaşım 18‘in altında, yine de Casting Türkiye’ye kayıt olabilir miyim?

Elimize ebeveyn imzalı onay e-postası veya faksı ulaşmadan işlem yapılmamaktadır.

Kayıt olmak için iş tecrübesi gerekli mi?

Casting Türkiye’ye kayıt yaptırırken tecrübe koşulu aranmamaz.

İletişim bilgilerim proje sahipleri tarafından görüntülenecek mi?

İletişim bilgileriniz size gelen davetleri kabul etmeniz durumunda proje sahipleri ile paylaşılır. Aksi takdirde sizin onayınız olmadan bu bilgi kimseyle paylaşılmaz.

Projeler için davet almama kim karar veriyor?

Proje sahiplerinin aradığı özellikler sistemimizde bulunan profillerle eşleşir. Hangi üyenin uygun olduğunu sistemimiz proje sahibine gösterir. Proje sahibi seçtiği profillere davet gönderir.

Profilimi kimler görebilir?

Sistem, yalnızca niteliklerinizin projeyle uyuşması durumunda profilinizi proje sahibine gösterir.

Profil oluştururken neye dikkat etmeliyim?

Profil bilgilerinizin hem güncel olması hemde gerçeği yansıtması gerekir.

Standart Paket ile Premium Paket arasındaki fark nedir?

Premium Paket, ücretsiz olan Standart Paketten çok daha fazla fonksiyon içerir. Premium Paket size, hakkınızda daha çok bilgi verebileceğiniz bir profil oluşturma şansı verir. Profiliniz ne kadar gelişmişse, proje sahiplerini ikna etme olasılığınız da o kadar artar.

Premium paket bana ne avantaj sağlar?

Proje sahiplerinin yetenekleriniz hakkında daha çok bilgiye sahip olması, keşfedilme şansınız arttırır. Bu sebeple yoğun başvuru süreçleri yaşamak isteyenlerin Premium Üyelik gerçekleştirmesi akıllıca olacaktır.

Video yükledikten sonra neden onay bekliyorum?

Üyelerinin yükledikleri videoların önce sistemimiz tarafından aktif hale getirilmesi gerekir.

Diğer aday üyeler profilimi görebilirler mi?

Sistemimiz projelerle eşleştiğiniz veya projeye başvurduğunuz durumlarda sadece proje sahipleri tarafından görüntülenir.

Beğendiğim bir projeye nasıl başvuruda bulunabilirim?

Eğer Premium Üyelik seçtiyseniz proje sayfasındaki “Başvuru” kısmına tıklayarak projeye bizzat başvurabilirsiniz.

Bir projeyle eşleştirildiğimi nasıl bileceğim?

Yeni bir eşleştirme olduğunda sistem tarafından buna dair bir e-posta iletilecektir. Ayrıca profilinizde yer alan “Davetler & Başvurular“ kısmında da eşleşen projeleri görebilirsiniz.

Davetleri nasıl kabul ederim?

Hesabınızın menü kısmında yer alan “Davetler & Başvurular“ bölümünde, gelen davetler için “kabul et” butonuna bastığınızda daveti kabul etmiş olursunuz. Daveti kabul etmenizin ardından proje sahibine sistem üzerinden iletişim bilgileriniz ulaşır.

Bir davet aldığımda kabul etmek zorunda mıyım?

Tüm davet ve eşleştirmelerde kontrol tamamen sizdedir. Kabul etmek veya reddetmek sizin tercihinizdir.

Proje sahibi benimle iletişime geçtikten sonra Casting Türkiye ne yapıyor?

Proje sahibiyle iletişim kurduğunuzda Casting Türkiye’nin görevi sona erer.

Eğer görüşmeye gidemezsem ne olur?

Proje sahibi sizinle iletişim kurduğunda zaman konusunda emin olmanız, eğer davete gidemeyecekseniz, bunu zamanında bildirmeniz gerekir.

Bir davet aldığımda işe alınmış mı oluyorum?

Hayır. Bu, proje sahibinin sizi aday olarak önseçmelere davet ettiğini belirtir. Daveti kabul ettiğiniz takdirde iletişim bilgileriniz proje sahibine sistem üzerinden yansıtılır. Proje sahibi önşeçmeler hakkında bilgi vermek için sizinle iletişime geçer.

Bir projeyle kabul edildiğimde Casting Türkiye komisyon alıyor mu?

Hayır. Casting Türkiye herhangi bir komisyon almaz.

Yaşadığım şehir dışında başka şehirlerden de projelere başvurabilir miyim?

Evet, istediğiniz şehirdeki projeye başvurabilirsiniz. Lütfen katılamayacağınız proje davetlerini kabul etmeyin.

Türkiye dışında yaşıyorsam, Türkiye vatandaşıysam, Türkiye’de çalışmak istiyorsam başvurabilirmiyim?

Evet, Türkiye’de çalışmak istiyorsanız başvurmanız için engel yoktur.

Türkiye’de yaşıyorum. Ülke dışında projelere başvurabilir miyim?

Evet, ulusal ve uluslarası bir çok yapımda yer alma şansınız bulunur.

Proje ilanlarına kimler başvurabilir?

Premium Üyelik seçen her üye bizzat projelere başvurabilir.

Neden bir eşleştirme ya da davet almıyorum?

Henüz sizin profilinizle eşleştirebilecek özellikte bir proje olmayabilir. Unutmayın ki akıllı sistemimiz bir çok kriterlere göre profilinizi eşleştirmektedir. Eğer daha aktif bir başvuru süreci istiyorsanız lütfen üyeliğinizi ödemeli paketlerden birine yükseltiniz.

Neden profilime uymayan projeleri de görüyorum?

Size daha çok fırsat sunmak için tüm projelerimizi gösteriyoruz.

Bir davete gidemezsem nasıl iptal edebilirim?

Bu konuda sizinle iletişime geçmiş olan proje temsilcisi ile iletişime geçmelisiniz.

Profesyonel fotoğraf çektirmek istiyorum, ne yapmalıyım?

Profilinizi geliştirmenize yardım etmekten memnuniyet duyarız. Bizimle iletişim kurmanız durumunda sizi bu konuda profesyonellere yönlendirebiliriz.

Profilime video yüklemek istiyorum. Video çekimi için ne yapmalıyım?

Bizimle iletişim kurmanız durumunda sizi, video çekimleriniz için profesyonel ekibimize yönlendirebiliriz.

Casting Türkiye başka hangi ek servisler sunuyor?

Casting Türkiye‘de şu an için başka bir ek bir servis bulunmamaktadır. Eğer fotoğraf, video çektirmek veya profilinizi tamamlamak için yardıma ihtiyaç duyarsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz. Sizi profesyonellere yönlendirebilir, güvenilir bir ortamda çekim için destekte bulunabiliriz.

Yeni gelen projelerden nasıl haberdar olabilirim?

Sosyal Medya hesaplarımızı aktif kullanıyoruz dolayısıyla yeni proje duyurularımızı sosyal medya hesaplarımızdan bizi takip edebilirsiniz, ayrıca sistemimizde yer alan “Projeler” bölümünde de yeni projelerimiz yer alıyor.

Teknik sorunlar yaşıyorum. Ne yapmalıyım?

Lütfen info@castingturkiye.com.tr adresine teknik arızayı belirten bir e-posta gönderin. Konu ile ilgili en kısa sürede tarafınıza geri dönüş yapılır.

Fotoğraf yüklerken nelere dikkat etmeliyim?

Sizi en doğru şekilde temsil ettiğini düşündüğünüz, yüksek çözünürlükte, arka planı düz renk olan fotoğrafları tercih etmelisiniz. Fotoğrafın doğal halinizi yansıtmasına ve yakın zamanda çekilmiş olmasına dikkat ediniz. Daha önce yer aldığınız projeler varsa bu projeler için kullandığınız fotoğraflarınızı kullanabilirsiniz. Farklı açılardan çekilen fotoğrafların yanı sıra video yüklemeniz de avantajınıza olur.

Proje Sahipleri

Yetenek bulmak için herhangi bir ödeme yapacak mıyım?

Hayır. Proje tanıtımından ve yetenek seçme programından ücret alınmamaktadır.

Projemi nasıl yayınlarım?

Hesabınıza giriş yaptıktan sonra, “yeni bir proje oluştur” kısmını tıklayarak yeni projenizi kolayca yayınlayabilirsiniz. Projeniz tarafimızdan onaylandıktan sonra yayına girecektir.

Beğendigim adayı nasıl davet ederim?

Projeniz için uygun bir adaya karar verdiğinizde “Uygun Adaylar” kısmından “Davet gönder“ butonuna tıklayarak davet gönderebilirsiniz. Davetiniz aday tarafından görüntülenecek ve adayın projeye katılım durumu sistem üzerinden size bildirilecektir.

İrtibata geçmek için, yeteneğin tam ismini ve iletişim bilgilerini ne zaman görüntelebiliriyorum?

Davetiniz kabul edildiğinde “Kabul edenler” kısmında davet yolladığınız yeteneklerin tam isimlerini ve iletişim bilgilerini görüntüleyebilirsiniz.

Neden bazı yeteneklerin menajer bilgileri varken, bazılarının iletişim bilgileri var?

Bazı yetenekler menajerleri tarafından temsil edilir. Verilen iletişim bilgilerinden yeteneğe ulaşabilirsiniz.

Proje tarihi veya içeriğinde değişiklik yapmam gerekirse ne yapmalıyım?

Proje tarihini veya proje bilgilerini değiştirmek istiyorsanız giriş yaptıktan sonra hesabınızdan “projeyi düzenle“ kısmına tıklayarak, gerekli düzenlemeleri yapabilirsiniz. Bu takdirde projenizin yeniden onaydan geçmesi gerekir.

Projem hala onay bekliyor, ne yapabilirim?

Projeniz hala onay bekliyorsa, onaylanmasını engelleyen bir sebep vardır. Sizinle iletişime geçememiş olabiliriz. Eğer 48 saat içinde projeniz hala onay gerçekleşmemişse lütfen bizimle iletişime geçin.

Çok acil bir projem var. Kısa zamanda yetenekleri nasıl bulabilirim?

Eğer yetişmesi gereken acil bir projeniz varsa, lütfen hızlandırmak amaçlı info@castingturkiye.com.tr adresine e-posta göndererek bizimle iletişime geçin.

İletişim bilgilerine ulaştıktan sonra menajer veya oyuncuyla doğrudan iletişim kurabilir miyim?

Evet.

Menajerlere ödeme yapmak zorunda mıyım?

Yeteneğin menajeriyle yapılacak anlaşmalar size bağlıdır. Casting Türkiye proje sürecinden komisyon almaz.

Yurt dışında gerçekleşecek ama Türkiye‘de bulunan yeteneklerden oluşacak bir projem var. Size ilan verebilir miyim?

Evet, yer bilgilerinizi ve aradığınız özellikleri projenizi oluştururken belirtiniz.


Proje için görsel yüklemek istiyorum, resim ebatları ne olmalı?

235px * 235px

Menajerler

Temsil ettiğim yeteneklere gelen davetiyeleri nasıl görürüm?

Bekleyen davetleriniz, ana sayfanınızda bulunan menü kısmında sayılar şeklinde görünür. Örneğin; iki davet isteği alan adayınızın adının yanında "2" sayısı yer alır. Katılım durumunuzu onaylamak için bağlantılara “Onayla” butona tıklayın.

Casting Türkiye’ye menajer olarak kayıt olmam nasıl bir avantaj sağlar?

Casting Türkiye’de menajerliğini yaptığınız kişilere daha fazla iş imkânı, kariyer ve daha faal bir çalışma ortamı sağlamanız hedeflenir. Menajer bölümümüzden size uygun bir paketi seçerek adaylarınız için online portföy oluşturabilirsiniz. Akıllı sistemimizde portföyunuz projelere göre eşleştirilir ve otomatik olarak daha fazla iş teklifleri alabilirsiniz.

Neden bir adres ve sabit telefon belirtmek zorundayım?

Sistemimiz kötü niyetli kişilerden ve gerçek olmayan hesaplardan korunmak için bu yola başvurur.

Menajer değilim Cast Ajansı olarak kayıt olabilir miyim?

Eğer şirketinize bağlı yetenekler varsa “Cast Ajansı“ olarak da kayıt olabilirsiniz. Proje sahibi ile sözleşme yaptığınız andan itibaren adaylarınızın casting görüşmelerinin organizasyonu size aittir.

İletişim bilgilerim paylaşılacak mı?

İletişim bilgileriniz onayınızdan sonra paylaşılır. Davetler kısmında projeler için “kabul et” butonuna tıklayarak onayınızı verebilirsiniz. Aksi durumlarda bilgileriniz saklıdır ve davetleri kabul etmeden üçüncü kişilerle paylaşılmayacaktır.

Temsil ettiğim yetenekleri kimler görebilir?

Casting Türkiye sisteminde yetenekler için genel bir arama seçeneği yoktur. Proje sahipleri portföyünüzü projeleriyle eşleşme gerçekleştiğinde görebilir. Diğer yetenek ve menajer kullanıcılar sizin portföyünüzü göremez.

Diğer menajer kullanıcılar portföyümü görebilirler mi?

Hayır, ancak proje sahipleri projeleriyle uyuşan temsil ettiğiniz adayları görebilir.

Temsil ettiğim yeteneklerin profilleri proje sahiplerine nasıl görüntülenir?

Profiller, proje sahipleri için sizin oluşturduğunuz profilin “görüntüle“ modundaki görüntüsünün aynısıdır. Soyadı ve iletişim bilgileri sizin daveti kabul etmenizin ardından görünür hale gelir.

Neden farklı paketler var?

Kullanıcıların farklı ihtiyaçlarını karşılamak üzere farklı paketlerimiz mevcuttur. Sistemdeki paket seçimini kendi ihtiyacınız doğrultusunda tayin etmeniz, imkanlarınızı arttırır.

 

Yüklediğim video için onay beklendiğine dair yazı çıkıyor, bunun sebebi nedir?

Videoların sistemimiz tarafından onaylanıp aktif hale gelmesi bazen 24 saati bulabilmektedir.

Temsil ettiğim yeteneklerin proje başvurularını nasıl yaparım?

Temsil ettiğiniz yetenekler adına proje sayfasındaki “Başvur“ butonuna tıklayıp, daha sonra yeteneğin adını seçerek başvurabilirsiniz.

Temsil ettiğim yeteneğin bir projeyle eşleştirildiğini nasıl bileceğim?

Yeni bir eşleştirme olduğunda sistemde kayıt olan e-posta adresine ilgili bir e-posta gönderilir. Ayrıca profilinizin “Davetler & Başvurular“ kısmında da görüntülenir.

Temsil ettiğim yetenek adına casting davetlerini nasıl kabul ederim?

Sayfanızdaki “Davetler & Başvurular” kısmında seçtiğiniz proje satırındaki
daveti onaylayarak daveti kabul etmiş olursunuz. Daveti kabul etmenizin ardından proje sahibine sizin iletişim bilgileriniz ulaştırılır.

Davet almam temsil ettiğim adayın işe alındığını mı gösterir?

Davet almanız; proje sahibinin, temsil ettiğiniz adayı casting için uygun bulduğu anlamına gelir. Daveti kabul etmeniz, iletişim bilgilerinizi proje sahibine ulaştırır. Böylelikle proje sahibinin sizinle irtibata geçmesini sağlarsınız.

Casting Türkiye menajerden komisyon alıyor mu?

Hayır, Casting Türkiye menajerden komisyon almaz.

Türkiye dışında olan menajerler sisteme kayıt olabilirler mi?

Elbette olabilirler.

Neden temsil ettiğim kişiler için herhangi bir davet alamıyorum?

Gündemde olan projelerin aradıkları niteliklerle, temsil ettiğiniz adayların özellikleri uyuşmuyor olabilir. Bizzat adaylarınız için projelere başvuruda bulunabilirsiniz.

Banka havalesi ile ödeme yapabilir miyim?

Menajerler banka havalesi ile ödeme yapabilir. Banka havalesini yapıp bize gerekli bilgileri içeren bir e-posta atmanız yeterli olacaktır.